Իրանի մուտքը շուկա կազդի նավթի գների վրա. Նովակ
Իրանի մուտքը նավթի համաշխարհային շուկա կազդի նավթի գների վրա, բայց ինչպես՝ ցույց կտա ժամանակը: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին ասել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը:
Նա ընդգծել է, որ այդ հարցի պատասխանը (ինչպե՞ս կազդի Իրանի մոտքը նավթի շուկայի վրա) այդքան էլ պարզ չէ, իհարկե, հավելյալ ծավալներն  ամեն դեպքում կազդեն առաջարկի ու պահանջարկի հավասարակշռության վրա:  Նախարարը միաժամանակ նշել է, որ մյուս կողմից էլ դեռ մինչև վերջ հստակ չէ, երբ Իրանը կմտնի շուկա:
«Մենք սպասում ենք, թե երբ Իրանը կհայտարարի իր պայմանների մասին, որպեսզի հասկանանք՝ ինչպիսի ներդրումներ կկատարվեն և ինչ ժամկետներում»,- հավելել է Ա. Նովակը:
Ավելի վաղ Իրանի նավթի փոխնախարար Ամիր Հոսեյն Զամանինիան հայտարարել էր, որ Թեհրանը 5-6 ամսում կավելացնի նավթի արդյունահանումն օրական մոտավորապես 1 միլիոն բարելով:

Выход Ирана на мировой рынок нефти повлияет на цены – глава Минэнерго России
Выход Ирана на мировой рынок нефти повлияет на нефтяные цены, но как – покажет время. Как передает РИА Новости, об этом сообщил журналистам министр энергетики РФ Александр Новак в кулуарах министерской встречи Форума стран-экспортеров газа.
«Ответ на этот вопрос (как повлияет выход Ирана на нефтяной рынок – ред.) не такой прямолинейный, конечно дополнительные объемы в любом случае будут влиять на баланс спроса и предложения. Нужно будет смотреть, что будет происходить в целом по другим странам, какие цены будут на тот момент, какие будут инвестиции. Мы вообще не до конца четко понимаем, когда Иран сможет выйти на рынок», – сказал российский министр.
«Мы ждем в том числе, когда Иран объявит о своих условиях, чтобы понимать, какие инвестиции будут осуществляться и в какие сроки», – добавил Новак.
Ранее замминистра нефти Ирана Амир Хоссейн Заманиния сообщил, что Тегеран в течение 5-6 месяцев увеличит добычу нефти примерно на 1 миллион баррелей в сутки.