2016 թ-ի բյուջեն կազմված է տարածաշրջանի և գլոբալ իրողությունների ոչ դրական զարգացումներին նպաստող ազդակներից. Մինասյան
2016թ-ի պետական բյուջեի նախագիծը կազմված է տարածաշրջանի և գլոբալ իրողությունների ոչ դրական զարգացումներին նպաստող ազդակներից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
«Այդ ազդակների հիմքում ոչ թե տնտեսական կամ ֆինանսական գործոններն են, որոնք կարելի է այս կամ այլ կերպ կանխատեսել, այլ քաղաքական գործոնները, որոնք դժվար կանխատեսելի են»,- ասաց պատգամավորը:
Նրա խոսքերով, պետական բյուջեն ձևավորվել է՝ հաշվի առնելով այդ բոլոր մարտահրավերները:
Ներկայացնելով որոշ ցուցանիշներ` պատգամավորն ասաց, որ 2016թ-ի բյուջեի նախածգով ՀՆԱ-ի իրական աճը ծրագրավորված է 2.2 տոկոս, բյուջեի պակասուրդը կամ դեֆիցիտը՝ ՀՆԱ-ի 3.5 տոկոս, իսկ գնաճը կձևավորվի նպատակային ցուցանիշի 4% + 1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքում:
Նշվեց նաև, որ բյուջեն կկազմի եկամուտների գծով՝ 1,183.0 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 1,373.74 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը (պակասուրդը) կկազմի՝ 190.74 մլրդ դրամ:

Г. Минасян: Проект госбюджета Армении на 2016 год составлен с учетом возможных негативных тенденций в регионе и мире
Проект государственного бюджета Армении на 2016г. составлялся с учетом тенденций, не способствующих позитивному развитию региональных и глобальных реалий. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции депутат парламента РА от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА), глава Постоянной комиссии Национального Собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян.
«В основе этих тенденций лежат не экономические и финансовые факторы, которые в той или иной степени можно предвидеть, а политические, которые предусмотреть очень сложно», – подчеркнул парламентарий.
Глава парламентской Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам также отметил, что государственный бюджет РА формировался с учетом всех этих проблем.
«Проектом госбюджета РА реальный рост ВВП прогнозируется на уровне 2,2%, инфляция - 4 +/-1.5%, а дефицит бюджета – в размере 3,5%», – отметил Г. Минасян.
Отметим, согласно проекту государственного бюджета РА на 2016 год, принятому правительством Армении на заседании 1 октября, сгруппированный бюджет составит в доходной части 1,183 млрд. драмов, в расходной части – 1,373,7 млрд. драмов, дефицит составит 190,7 млрд. драмов.