Թուրքիայում քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատիա» (HDP) կուսակցության առաջնորդ Սելահեթթին Դեմիրթաշի նկատմամբ մահափորձ է իրականացվել: Հաղորդում է քրդական «ANF» լրատվական գործակալությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործչի նկատմամբ մահափորձը տեղի է ունեցել կիրակի երեկոյան: Անհայտ անձը կրակել է նրա զրահապատ մեքենայի ուղղությամբ:
Գործակալության հետ զրույցում Դեմիրթաշը նշել է, որ կրակոցը ուղղված է եղել մեքենայի հետևի ապակուն՝ այն կողմից, որտեղ սովորաբար ինքն է նստում: Ընդդիմադիր գործչի փոխանցմամբ՝ որքանով մեքենան զրահապատ է եղել, կրակոցից հետո նոր միայն անվտանգության աշխատակիցները նկատել են գնդակի հարվածի տեղը:
Հաղորդվում է, որ այս պահին մեքենան տեղափոխվել է ոստիկանական բաժանմունք փորձագիտական ուսումնասիրությունների համար: Մահափորձի արդյունքում տուժածներ չկան:

В Турции совершено покушение на лидера прокурдской Партии демократии народов Селахаттина Демирташа. Об этом сообщает Euronews.
В воскресенье вечером его машина была обстреляна в городе Диярбакыре на юго-востоке страны. Нападавший целился в лобовое стекло, но пуля попала в бронированное заднее.
В результате инцидента никто не пострадал. Полиция рассматривает версию покушения на Демирташа и разыскивает преступника. Его личность пока не установлена.
Сам Демирташ отнесся к происшествию философски. «Смерть – решение Бога», – написал он на своей страничке в Twitter.
На прошедших парламентских выборах в Турции прокурдская Партия демократии народов получила 10% голосов избирателей, в 5 раз меньше, чем правящая партия.