ԱԱԾ. Հանցավոր խումբը նպատակ է ունեցել ՀՀ տարածքում ծանր հանցագործություններ կազմակերպել
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ քննչական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել է կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն, որը նպատակ է հետապնդել ՀՀ տարածքում կազմակերպել մի շարք ծանր հանցագործություններ:
ԱԱԾ-ից հայտնեցին, որ 2015 թվականին ՀՀ քաղաքացի, Երևանի նախկին բնակիչ, արտասահմանում բնակվող Արթուր Վարդանյանը ժամանելով Հայաստան, ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն: Նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինաբար ձեռք է բերվել մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, որը թաքցվել է Երևան քաղաքի Նորք թաղամասում՝ այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը:
Նոյեմբերի 25-ին, Ոստիկանության հետ համատեղ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել են:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235–րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

NSS: Criminal group aimed to organize grave crimes in Armenia
As a result of prompt investigative measures taken by Armenia’s National Security Service (NSS), a criminal group planning grave crimes in Armenia has been revealed, according to NSS.
Arthur Vardanyan, a former resident of Yerevan currently residing abroad, set up and led that criminal group after he arrived in Armenia. By prior arrangement, the group illegally purchased a large quantity of arms and ammunition which were concealed in Nork district of Yerevan, in a detached house rented for that purpose.
During a search conducted jointly with the police on November 25, various kinds of submachine guns, pistols, grenade launchers (including ‘Mukha’ ones), grenades, explosive substance, explosive devices, means of communication, cartridges, cartridge holders, military garbs, including bullet-proof vests have been found. There were nine members of the criminal group in the house at the time of the arrest. All of the, along with Arthur Vardanyan, were arrested.
The Investigative Department of NSS opened a criminal case under the Criminal Code’s Article 223 parts 1 and 2 and Article 235 part 3. An investigation is underway.