ԱԱԾ. Հանցավոր խումբը նպատակ է ունեցել ՀՀ տարածքում ծանր հանցագործություններ կազմակերպել
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ քննչական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել է կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն, որը նպատակ է հետապնդել ՀՀ տարածքում կազմակերպել մի շարք ծանր հանցագործություններ:
ԱԱԾ-ից հայտնեցին, որ 2015 թվականին ՀՀ քաղաքացի, Երևանի նախկին բնակիչ, արտասահմանում բնակվող Արթուր Վարդանյանը ժամանելով Հայաստան, ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն: Նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինաբար ձեռք է բերվել մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, որը թաքցվել է Երևան քաղաքի Նորք թաղամասում՝ այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը:
Նոյեմբերի 25-ին, Ոստիկանության հետ համատեղ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել են:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235–րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

СНБ Армении представила подробности задержания в Ереване преступной группы, планировавшей серию тяжких преступлений
В результате осуществленных органами Службы национальной безопасности Республики Армения оперативно-следственных мероприятий раскрыта организованная преступная группировка, которая планировала серию тяжких преступлений на территории РА.
Как сообщает пресс-служба СНБ Армении, в 2015 году гражданин РА, бывший житель Еревана, ныне проживающий за рубежом, Артур Варданян, прибыв в Армению, создал и возглавил преступное сообщество. По предварительному сговору, организованной преступной группировкой незаконно было приобретено большое количество оружия и боеприпасов, которое было спрятано в арендованном для этих целей особняке в ереванском районе Норк.
25 ноября, в ходе проведенных совместно с сотрудниками полиции обысков, были обнаружены различные автоматы, пистолеты, гранатометы, в том числе типа «Муха», а также гранаты, взрывчатые вещества и взрывные устройства, средства связи, патроны, военное обмундирование, в том числе бронежилеты. В момент обыска в доме во главе с Артуром Варданяном находились 9 членов преступной группировки, которые были задержаны.
В Следственном управлении СНБ РА возбуждено уголовное дело по частям 1 и 2 статьи 223 («Создание преступного сообщества или руководство преступным сообществом» и «Участие в преступном сообществе») и части 3 статьи 235 («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные организованной группой»). Ведется следствие.