Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի հետ կապված ՀՀ դատախազության իրավասությանն առնչվող հարցերի շուրջ զեկույցի համար: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Գլխավոր դատախազը երկրի ղեկավարին զեկուցել է, որ դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզչության, բուն հանրաքվեի և դրան հաջորդող գործընթացների շրջանակներում ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացմանը և իրենց դիրքորոշումը արտահայտելուն որևէ ապօրինի միջամտության վերաբերյալ յուրաքանչյուր ահազանգի պատշաճ արձագանքելու նպատակով:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ հանրաքվեի բնականոն ընթացքը ապահովելու համար, դատախազությունն իր լիազորությունների շրջանակում պետք է օպերատիվ արձագանքի անձանց ընտրական իրավունքի իրացմանը ցանկացած ապօրինի միջամտությանը և պատշաճ հսկողություն սահմանի ընտրական իրավունքի իրացման ողջ գործընթացի օրինականության նկատմամբ:

Armenian President Serzh Sargsyan received today Prosecutor General of Armenia Gevorg Kostanyan who made a report on the competence of Prosecutor’s Office in connection with the upcoming constitutional referendum in Armenia on December 6, according to the presidential press service.
The prosecutor informed the president that a working group was set up in Prosecutor’s Office for a proper response to any information about illegal interference with Armenian citizens’ voting right and free expression of their will during the campaign before the referendum, the referendum itself, and further processes.
The Armenian president said that in order to ensure an appropriate course of the referendum, the Prosecutor’s Office should promptly react to any illegal interference with citizens’ voting right and exercise efficient control  over the exercise of their voting right.
To remind, Armenian President Serzh Sargsyan on August 21 sent the draft constitutional amendments to the country’s parliament. The draft was developed by the Special Commission on Constitutional Reforms adjunct to Armenian President. The president set December 6, 2015 as the date for the constitutional referendum. The campaign for the constitutional reform in Armenia began on October 10 and will end at midnight of December 4.