Գինու սիրահարներին սպասում են Հյուսիսային պողոտայում
Այսօր Հյուսիսային պողոտայում մեկնարկել է գինու համտես-տոնավաճառը: Հայաստանյան խաղողից, նուռից ու այլ մրգերից պատրաստված սպիտակ, կարմիր, դառը ու քաղցր, կիսաչոր ու չոր գինիների բոլր տեսակներ ն այստեղ ներկայացված են: Տոնավաճառին մասնակցում է 23 կազմակերպություն:
Տոնավաճառի առաջին այցելուներից ու համտեսողներից էին գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանն ու Երևանի փոխքաղաքապետ Դավիթ Օհանյանը: Նրանց Արարտյան հարթավայրի խաղողից պատրաստված սպիտակ գին դուր եկավ: Գինեգործն ասաց՝ աշխատում են արտադրության ծավալների ավելացման ուղղությամբ:
Գյուղնախարարության պաշտոնյան ասաց, որ այս տարվա ինն ամիսների ընթացքում հանրապետությունում արտադրվել է 4 մլն լիտր գինի:
Մակարյանը լրագրողներին ասաց, որ նման միջոցառման նպատակը հայրենական արտադրության խթանումն է, գինու իրացման մշակույթի ձևավորումն ու ամրապնդումը:
«Հետագայում ևս Երևանում կիրականացվեն հայկական գյուղմթերքի ու վերամշակված մթերքների տոնավաճառներ, ցուցահանդեսներ, համտեսներ: Սա կարևոր նշանակություն ունի տուրիզմի զարգացման առումով»,-ասաց նա:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանի հույս հայտնեց, որ մայրաքաղում նոր մշակույթ է ձևավորվում, այն ժամանակի ընթացքում կընդարձակվի:

В Ереване открылась ярмарка-дегустация вина
На территории Северного проспекта в центре Еревана сегодня, 28 ноября, стартовала ярмарка-дегустация вина. Представлен широкий ассортимент вин: виноградные, гранатовые, плодовые, ягодные.
Организаторами мероприятия являются Минсельхоз РА и мэрия Еревана, в ярмарке, которая продлится до 29 ноября, принимают участие более 20 компаний.
Одними из первых посетителей ярмарки стали замминистра сельского хозяйства РА Роберт Макарян и вице-мэр Еревана Давид Оганян.
Как сообщил представитель Минсельхоза РА, за 9 месяцев 2015 года в республике произведено 4 млн. литров вина.
Макарян отметил также, что цель подобных ярмарок – повышение узнаваемости отечественной продукции и формирование культуры реализации вина. Кроме того, такие мероприятия имеют важное значение для развития туризма.