Հռոմի Պապը՝ ռուս-թուրքական լարվածության և Հայաստան այցի մասին
Հռոմի Ֆրանցիսկո 1-ին Պապը մեկնաբանություններ  է արել ռուս-թուրքական լարված հարաբերությունների և Հայաստան կատարելիք իր հավանական այցի վերաբերյալ: «Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, դեպի աֆրիկյան երկրներ կատարած իր վեցօրյա ուղևորության ավարտին Հռոմի Պապը ինքնաթիռում պատասխանել է իրեն ուղեկցող լրագրողների հարցերին:
Իտալական «Le Repubblica» պարբերականի լրագրող Մարկո Անսալդոն հետևյալ հարցն է ուղղել կաթոլիկ աշխարհի հովվապետին. «Պատրաստվու՞մ եք արդյոք հայոց կոտորածների 101-րդ տարելիցին մեկնել Հայաստան, ինչպես Թուրքիա էիք մեկնել»:
Ի պատասխան Պապն ասել է.«Անցյալ տարի երեք պատրիարքի խոստացել եմ այցելել Հայաստան: Խոստում կա: Չգիտեմ՝ կկարողանամ արդյոք դա իրականացնել, թե ոչ, բայց խոստացել եմ»:
Նույն լրագրողը  փորձել է պարզել նաև Վատիկանի դիրքորոշումը Թուրքիայի կողմից խոցված ռուսական ռազմական ինքնաթիռի պատճառով առաջացած լարվածությանը՝  հիշեցնելով , որ Պապը երբեմն նշում է, թե երրորդ համաշխարհային պատերազմն է ընթանում:
«Չգիտեմ ինչ է մտածում Վատիկանը:  Անձամբ ես մտածում եմ, որ պատերազմը մեղք է: Մարդիկ ոչնչացվում են, տեղահանվում: Մարդկանց առևտրի և մի շարք այլ վատ բաների պատճառ են դառնում պատերազմները: Պատերազմները պետք է դադարեցվեն»,- ասել է հովվապետը:
Լրագրողների խնդրանքով Պապն անդրադարձել է նաև Փարիզի կլիմայական փոփոխությունների գագաթնաժողովին՝ ընդգծելով, որ վստահում է Փարիզում հավաքված համաշխարհային լիդերներին և համոզված է, որ նրանք կարող են որոշակի լուծում գտնել երկրագունդը կլիմայական ճգնաժամից դուրս բերելու համար:

Папа Римский Франциск ответил на вопросы о напряженности в отношениях России с Турцией и о своем визите в Армению
Папа Римский Франциск прокомментировал напряженную ситуацию в отношениях России и Турции, а также рассказал о своем намечаемом визите в Армению. Об этом пишет сайт Ermenihaber.am.
Как отмечает издание, по возвращении в Ватикан после шестидневной апостольской поездки по странам Африки глава Римско-католической церкви в самолете ответил на вопросы сопровождающих его журналистов.
На вопрос корреспондента Марко Ансалдона от итальянского издания «Le Repubblica» о том, собирается ли Папа Римский посетить Армению к 101-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., понтифик ответил: «В прошлом году я обещал трем патриархам посетить Армению. Обещание есть, однако не знаю, смогу ли я его выполнить, но я обещал».
Тот же корреспондент попытался выяснить позицию Ватикана по факту уничтожения Турцией российского военного самолета Су-24, что вызвало напряженность в российско-турецких отношениях, отметив, что Папа Римский, порой, говорит о том, что идет Третья мировая война.
«Не знаю, что думает об этом Ватикан. Лично я считаю, что война – это грех. Людей убивают и депортируют. Войны становятся причиной торговли людьми и ряда других негативных явлений. Войны должны быть остановлены», – сказал понтифик.
По просьбе журналистов Папа Римский Франциск также прокомментировал 21-ю конференцию сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, которая открылась накануне в Париже. Понтифик выразил уверенность в том, что собравшиеся во французской столице мировые лидеры смогут найти определенные решения, чтобы преодолеть климатический кризис на Земле. «Либо сейчас, либо никогда, поскольку мир на грани самоуничтожения», – подчеркнул Папа Римский.