Հայաստանում սահմանaդրական փոփոխություններ իրականացնելու պահանջը ներկայացվել է «Բարգավաճ Հայաստան», «Ժառանգություն», Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունների կողմից: Այս մասին հայաստանյան հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչներին տված հարցազրույցում ասել է հանրապետության ղեկավար Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով, որ իր կարծիքով հասարակական պահանջը ձևակերպում են քաղաքական ուժերը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը նախաձեռնվեց հենց հիմա, հենց այս փուլում, արդյո՞ք կան խնդիրներ, որոնք լուծում է հանրապետության ղեկավարը՝ այս ամենը նախաձեռնելով, և արդյո՞ք կար այս ամենի հասարակական պահանջը՝ երկրի ղեկավարը նշել է. «Այդ հարցը, որպես հռետորական է հնչում՝ թե ինչու՞ հիմա: Իսկ եթե դա անեինք մի տարի առաջ կամ մի տարի հետո, այդ հարցը չէ՞ր հնչելու:
Սա՝ մեկ: Երկրորդ՝ ուզում եմ հասկանալ, թե ի՞նչ է նշանակում հասարակական պահանջ և այդ հասարակական պահանջը ինչպե՞ս է չափվում: Այսինքն, եթե որևէ մեկին թվում է, թե 1995 թվականին կամ 2003-ին ու 2005-ին ժողովուրդը դուրս էր եկել փողոց և պահանջում էր Սահմանադրություն, ապա ասեք, որ ես ճիշտ չեմ: Հասարակական պահանջը, իմ կարծիքով, արտահայտվում է քաղաքական ուժերի միջոցով: Իսկ մեր քաղաքական ուժերից ամենախոշորները՝ «Բարգավաճ Հայաստանը», «Ժառանգությունը», Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը մշտապես դա էին պահանջում: Եթե չկա հասարակական պահանջ, ապա նրանք ինչո՞ւ էին ասում, եթե հիշում եք՝ նախագահական ընտրություններից հետո»:
Այնուհետև Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է դեռևս 2013թ. նախագահական ընտրություններից հետո Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ ունեցած հանդիպմանը. «Ես ընդառաջ գնալով «Ժառանգության» ղեկավարի, այսպես ասած, պահանջներին՝ իրեն առաջարկեցի ստեղծել մի հանձնաժողով, որտեղ ինքը կնախագահի և կառաջարկի սահմանադրական բարեփոխումներ: Եթե չլիներ այդ պահանջը, ես ինչու՞ պետք է իրեն առաջարկեի: Իսկ ինչու՞ հիմա»:
Խոսելով բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին` հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ գործող սահմանադրական կարգավորումներում վտանգներ կան, և իր պարտքն է համարել առաջարկել՝ վերացնել դրանք:
«Անկախ նրանից, երբ էլ անեինք, այդ հարցը հնչելու էր, որովհետև աշխարհը սրընթաց փոխվում է, որովհետև աշխարհաքաղաքական իրավիճակն այսօր այլ է, որովհետև այսօր Հայաստանի ներքաղաքական տրամադրվածություններն էլ են այլ, և ես վտանգ եմ տեսնում գործող Սահմանադրության որոշակի կարգավորումներում և իմ պարտքն եմ համարում այդ վտանգի մասին բարձրաձայնել: Չեմ կարող լուռ, հանգիստ մնալ և ասել` ես տեսնում եմ այս վտանգը, բայց քանի որ որոշ մարդիկ ասում են, որ ժամանակը չի կամ հասարակական պահանջ չկա, այդ պատճառով լուռ մնալ:
Ընդամենը առաջարկություն է, և ամսի 6-ին տեսնենք, եթե մեր ժողովրդին պետք է այս փոփոխությունը, ուրեմն, այլ ճանապարհով կգնանք. հանրաքվեի նորմալ անցկացումը, օրինականության սահմաններում անցկացումն է մեր գերխնդիրը, ոչ թե սոսկ բարեփոխումների անցկացումը: Փոփոխությունների անցկացումը կյանքի և մահու խնդիր չի, և ընդհանրապես, որևէ քվեարկություն ինձ համար այդպիսին չի եղել: Եթե հիշում եք, երկու նախագահական ընտրությունների ժամանակ էլ ասել եմ, որ սա կյանքի ու մահու պայքար չի, և ընտրություններին հաջորդելու են նոր օրեր: Նույնն էլ այստեղ: Բայց ես պարտավոր եմ ասել, պարտավոր եմ, որպես Նախագահ, որպես մարդ, ով իր կյանքի գրեթե կեսն անց է կացրել՝ ծառայելով մարմիններում, որոնք ապահովում են անվտանգությունը: Ես պարտավոր եմ: Թող որևէ մեկն ասի, որ մի մարդու մեջ կենտրոնացված է այդքան փորձ՝ անվտանգության մարմիններում աշխատելու, ներքին գործերի մարմիններում, անվտանգության խորհրդում, պետական կառավարման ամենաբարձր մարմիններում: Պարտավոր եմ: Սա է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանն ու բերել մի շարք օրինակներ:

Президент Армении: Нашей сверхзадачей является нормальное проведение Конституционного референдума
Требование о проведении конституционных реформ в Армении выдвигалось в свое время партиями «Процветающая Армения», «Наследие» и АРФ «Дашнакцутюн». Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью представителям армянских телекомпаний, отметив, что, по его мнению, требования общества формулируют политические силы.
Отметим, Серж Саргсян вечером 2 декабря дал объемное интервью представителям армянских телекомпаний, ответив на их многочисленные вопросы, которые в основном относились к изменениям в Конституцию РА: необходимости и цели их инициирования, важности этих изменений для государства, аргументам высказывающихся против реформирования Основного закона и их обоснованности и др. Журналисты также поинтересовались у президента проведенной правоохранительными органами на днях в столице специальной операцией и ходом уголовного дела, возбужденного в Следственном управлении Службы национальной безопасности РА.
В ответ на вопрос, почему процесс конституционных реформ был инициирован именно сейчас, на данном этапе, глава государства отметил: «Вопрос о том, почему именно сейчас, звучит как риторический. А если бы это было сделано год назад или через год, данного вопроса бы не прозвучало?»
«Во-вторых, хочу понять, что значит общественное требование и как это требование измеряется? Если кому-то кажется, будто в 1995 году или в 2003 и 2005 годах народ выходил на улицы и требовал Конституции, то можете сказать, что я неправ. Общественное требование, по моему мнению, выражается посредством политических сил. А самые крупные из наших политических сил – „Процветающая Армения”, „Наследие”, АРФ „Дашнакцутюн” – постоянно требовали именно этого. Если не было требования общества, почему они говорили об этом, если помните, после президентских выборов?», – сказал президент.
«Я, идя навстречу, так сказать, требованиям лидера „Наследия”, предложил ему создать комиссию, возглавить ее и предложить конституционные реформы. Если бы не было этого требования, почему я должен был предлагать ему это?» – заявил глава государства, коснувшись своей встречи с Раффи Ованнисяном после президентских выборов 2013 года.
Что же касается вопроса о необходимости в конституционных реформах в Армении, Серж Саргсян отметил, что действующие конституционные регулировки содержат угрозы, и он счел своим долгом ликвидировать их.
«Вне зависимости от того, когда бы мы это сделали, данный вопрос обязательно прозвучал бы, поскольку мир стремительно меняется, поскольку геополитическая ситуация сегодня иная, иными являются сегодня и внутриполитические настроения в Армении, и я вижу опасность в некоторых регулировках действующей Конституции и считаю своим долгом заявить об этих угрозах», –  сказал президент, добавив, что не может видеть опасность и сидеть сложа руки только потому, что некоторые люди говорят, что сейчас не время.
«Это всего лишь предложение, и 6 декабря мы посмотрим: если нашему народу нужны эти изменения, то пойдем по этому пути. Нашей сверхзадачей является нормальное проведение референдума, в рамках законности, а не просто реализация реформ.  Произведение изменений – не вопрос жизни и смерти, и в целом, ни одно голосование не было для меня таковым.  Если помните, в ходе обоих президентах выборов я отмечал, что это не вопрос жизни и смерти, и за выборами последуют новые дни. То же самое здесь», – отметил Серж Саргсян.
«Но я должен сказать об угрозах, как президент, как человек, который почти полжизни служил в органах, обеспечивающих безопасность. Я обязан», – подчеркнул глава государства.