Ալեքսեյ Մարտինով. ՀՀ-ն Անդրկովկասի երկրների համար հնարավորությունների դուռ է բացում
Իրականում Եվրասիական տնտեսական միությունն առաջին հերթին տնտեսական միություն է, որը ձեռնտու է բոլորին: Երևանում «Անդրկովկասի եվրասիական ճանապարհը. ինտեգրացիա հանուն զարգացման» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ասաց ռուս փորձագետ, Նորագույն պետությունների ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսեյ Մարտինովը:
«Կարևոր է նշել, որ այս միությունում ընդգրկված պետությունները հավասար իրավունքներ ունեն, կապ չունի պետության մեծությունը, բնակչության թվաքանակը, շուկաները: Հայաստանը փոքր պետություն է, Ռուսաստանը՝ մեծ, բայց միության ներսում երկուսն էլ հավասար հնարավորություններ ունեն, հավասար գործընկերներ են, սուբյեկտներ, յուրաքանչյուրը մեկ ձայն ունի, մեկ նպատակ»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ հավասարության սկզբունքը, որի վրա հիմնված է միությունը, եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացի գլխավոր հիմնաքարն է:
Ռուս փորձագետի խոսքով, Անդրկովկասի երկրներում տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացներն այլընտրանք չունեն: Ըստ նրա, մինչև վերջերս ինտեգրացիոն գործընթացների համար պայմաններ չկային, սակայն այսօր այդ հնարավորությունը կա՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում:
Ա.Մարտինովն ասաց, որ այս իմաստով Հայաստանը պիոներ է Եվրասիական տնտեսական միությունում, նաև Անդրկովկասի երկրներում և, ըստ էության, Հայաստանը Անդրկովկասի երկրների համար հնարավորությունների դուռ է բացում նվազագույնը տարածաշրջանային ինտեգրացիայի համար՝ ԵԱՏՄ հովանու ներքո:
«Այն իրավիճակը, որ ստեղծվել է Անդրկովկոսի շուրջ, նաև հաշվի առնելով ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատացումը, որին գիտակացաբար գնաց Թուրքիան, իհարկե, եթե կես տարի առաջ թվում էր, թե մտածելու ժամանակ կա, այսօր շատերը հասկանում են, որ մտածելու ժամանակ չկա: Պետք է որոշումներ ընդունել: Համոզված եմ, որ նման որոշումներ կընդունվեն մոտ ժամանակներս, իհարկե, հաշվի առնելով բոլորի շահերը: Այլ կերպ չի կարող աշխատել»,- ասաց նա:

Российский эксперт: Членство Армении в ЕАЭС открывает новые возможности для стран Закавказья
Членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) открывает новые возможности для стран Закавказья в процессе региональной интеграции. Об этом заявил сегодня российский эксперт, директор Института новейших государств Алексей Мартынов во время организованного в Ереване круглого стола на тему «Евразийский путь Закавказья: интеграция ради развития».
«ЕАЭС в первую очередь представляет собой экономический союз, что является выгодным для всех. Важно отметить, что в Евразийском экономическом союзе страны-участницы имеют равные права, независимо от величины государства, численности населения и рынков. Армения – небольшое государство, Россия – большое, однако внутри союза данные страны имеют равные права, они являются равными партнерами и субъектами», – подчеркнул А. Мартынов, отметив, что принцип равенства, на котором основан ЕАЭС, представляет собой фундамент процесса евразийской интеграции.
По словам российского эксперта, до недавнего времени для интеграционных процессов условий не было, однако на сегодняшний день подобная возможность существует в рамках Евразийского экономического союза.
В частности, А. Мартынов отметил: «В этом плане Армения является пионером в ЕАЭС, и республика открывает новые возможности для стран Закавказья, по крайне мере, для региональной интеграции при поддержке ЕАЭС».
«Ситуация, которая сложилась вокруг стран Закавказья, с учетом ухудшения российско-турецких отношений, на что Турция пошла сознательно, свидетельствует о том, что если полгода назад нам казалось, что есть время для размышлений, то сегодня многие понимают, что времени на это нет. Необходимо принимать решения. Я убежден, что они будут приняты в ближайшее время, безусловно, принимая во внимание все интересы. По-другому работать нельзя», – подчеркнул политолог.