Փոխնախարար. Ռուս գործարարներն այս օրերին լուրջ հետաքրքրված են հայկական գյուղմթերքներով
Հայաստանն ունի բավականին մեծ քանակությամբ խաղողի սեղանի սորտեր, խնձոր, սեղանի ճակնդեղ, կարտոֆիլ ծաղկակաղամբ ու այլ գյուղմթերքներ:
«Սառնարաններում մեծ քանակությամբ խաղող կա դրված: Այսօր էլ արտահանում իրականացվում է: Օրական Հայասատանից միջին հաշվով արտահանվում է 100 տոննա խաղող, 40-60 տոննա խնձոր»,-այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով, հանրապետությունում գյուղմթերքի առկա լուրջ քանակությունը հնարավորություն է տալիս եռապատկել ու քառապատկել արտահանման ծավալները:
«Արդեն այսօրվա դրությամբ այս տարվա ընթացքում Հայաստանից 1500 տոննա խնձոր է արտահանվել, մինչդեռ նախորդ ողջ տարվա ընթացքում արտահանված խնձորի քանակությունը 29 տոննա էր»,-ասաց փոխնախարարը:
Շիրակում, Լոռիում, Գեղարքունիքում մեծ քանակությամբ ծաղկակաղամբ ու կաղամբ կա, այս տարի հանրապետությունից այս բանջարեղենից արտահանվել է 10 հազար տոննա:
«Հիմա լուրջ քանակություն կա և մատչելի գներով առաջարկում են մեզ գյուղացիական տնտեսությունները»,-ասաց Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով, ռուսական շուկա հայկական գյուղմթերքի արտահանմամբ այս պահին լուրջ հետաքրքրված են ռուսական ընկերություններ ու գործարարներ. «Զանգում են, այցելում են հանրապետություն, ճշտում են քանակությունները, արտահանման հնարավորությունները, լուրջ հետաքրքություն կա հիմա»:
Հայկական գյուղմթերքը, կաթ-կաթնամթերն ու մսամթերքը ռուսական շուկա հասցնելու հարցը քննարկվել է նաև կառավարության ղեկավարի հետ. «Արտահանումներով զբաղվող առանձին խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչների, տնտեսվարողների հետ հանդիպումներ են եղել: Առաջարկվել է մշակել կարճաժամկետ միջոցառումների ծրագիր, դա վերաբերում է նախատոնական առևտրի շրջանում արտահանման ծավալների ավելացմանը: Առաջարկվեց նաև երկարաժամկետ գործողությունների ծրագիր մշակել, որի նպատակն է հենց այսօրվանից սկսած համոգրծակցել արտադրողների ու գյուղացիական տնտեսությունների հետ, պայմանգրեր կնքել նախապես, որպեսզի գյուղացին վստահ լինի, որ իր աճեցրած բերքը իրացվելու է: Թե չէ ստացվում է այնպես, որ երբ գյուղացին ունի պատրաստի արտադրանքը, միայն այդ ժամանակ են իրեն արտահանողները մոտենում»:
Նախարարության պաշտոնյան համարում է, որ սա կայուն արտադրության ապահովման համար լավագույն երևաշխիքը կլինի: Ռուսական շուկայում թուրքական գյուղմթերքի բացակայությունը կամ կրճատումը, ըստ պաշտոնյայի, լայն հնարավորություն է ստեղծելու հայկականի համար. «Մեր պտուղ բանջարեղենի որոշ տեսակներ գնային առումով մրցունակ չեն թուրքականի նկատմամբ, համային որակական հատկանիշներով միանշանակ գերազանցում են, բայց գնային առումով մենք զիջում ենք, քանի որ այնտեղ ավելի ցածր ինքնարժեքով է արտադրվում մթերքը, հետևաբար ռուսական շուկայում այն ավելի ցածր գնով է վաճառվում ու ավելի մեծ ծավալներով: Հիմա այս մենք հայտնվում ենք շահեկան պայմաններում»:
Գ. Պետրոսյանը կարևորում է, որ թուրքական բեռնատարների մուտքը սահմանափակելու պարագայում Լարսի անցակետում հայկական մեքենաների համար բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվելու. «Շատ արագ կարող են սահմանը հատել և կրկնակի, եռակի արդյունավետ փոխադրումներ կատարել: Սա մեր արտահանողների համար բարենպաստ պայման է»:
Փոխնախարարը չի կիսում այն մտավախությունը, որ հայկական համեղ գյուղմթերքն ամբողջությամբ կտանեն ռուսաստանցիներին, իսկ հայաստանցիները կմնան թուրքերի աճեցրած գյուղմթերքի հույսին. «Որևէ մեկը թող մտավախություն չունենա, որ հայաստանյան շուկան կարող է միանգամից դատարկվել: Ինչո՞ւ: Արտահանման համար միշտ ընտրում են այն մթերքը, որը ենթակա է փոխադրման, կարող է երկար ժամանակ ճանապարհ անցնել: Այստեղ էլ շուկայում դուք կարող եք գտնել ընտիր ու ամենաընտիր տեղական միրգը: Ինչքան էլ ուզում է արտահանենք, մենք ներքին սպառման համար որոշակի քանակություն ունենալու ենք»:
Ինչ վերաբերում է թուրքական գյուղմթերքի ներկրմանը, ապա Պետրոսյանի խոսքով, եթե հանկարծ խնդիրներ առաջանան, ապա արագ քննարկումներ կլինեն ու լուծումներ կտրվեն:

Замглавы Минсельхоза Армении: Российские предприниматели серьезно заинтересованы армянской сельхозпродукцией
11:29 04/12/2015
В Армении хранятся достаточно большие запасы столовых сортов винограда, яблок, столовой свеклы, картофеля, цветной капусты и другой сельхозпродукции.
«В холодильниках хранится большое количество винограда. Экспорт осуществляется и сегодня. Ежедневно Армения экспортирует в среднем 100 т винограда, 40-60 т яблок», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am заместитель министра сельского хозяйства РА Гарник Петросян.
По его словам, серьезный объем имеющейся в республике сельхозпродукции позволяет увеличить экспорт в 3-4 раза.
«Уже на сегодняшний день Армения в течение года экспортировала 1500 т яблок, в то время как за весь минувший год этот показатель составил 29 т», – сказал замминистра.
В Ширакской, Лорийской, Гегаркуникской областях  был собран богатый урожай капусты и цветной капусты, в этом году было экспортировано 10 тыс. т этих овощей.  «Сейчас имеются серьезные объемы, и фермерские хозяйства предлагают нам свою продукцию по доступной цене», – сказал Петросян.
Как отметил представитель Минсельхоза РА, на данный момент в поставках армянской сельхозпродукции на российский рынок серьезно заинтересованы российские компании и предприниматели. «Звонят, посещают республику, уточняют объемы, возможности экспорта», – добавил он.
Вопрос поставок армянской сельхозпродукции, молочной  и мясной продукции на российский рынок обсуждался также с главой правительства.
«Были проведены встречи с представителями крупных компаний-экспортеров, хозяйствующими субъектами. Было предложено разработать программу краткосрочных мероприятий, это относится к увеличению объемов экспорта в период предновогодней торговли.  Прозвучало также предложение разработать программу долгосрочных мероприятий с целью сотрудничества с производителями и фермерскими хозяйствами. Планируется заключать договоры заранее, чтобы фермеры были уверены в том, что выращенная ими продукция будет реализована», – рассказал представитель Минсельхоза РА.
По мнению Петросяна, это станет лучшим гарантом обеспечения стабильного производства. Запрет или ограничение импорта в РФ сельхозпродукции из Турции, по его мнению, открывают широкие возможности для армянской  стороны.
«Некоторые виды наших плодов и овощей в ценовом плане не являются конкурентными по отношению к турецкой продукции, хотя по вкусовому и качественному показателям однозначно превосходят их. В плане цены мы уступаем, поскольку в Турции себестоимость более низкая, соответственно турецкая продукция на российском рынке продается по более низкой цене и в больших объемах. Но сейчас мы оказываемся в выгодных условиях», – отметил собеседник Panorama.am.
Г.Петросян отметил также, что при ограничении въезда для турецких грузовиков для армянских фур на КПП «Верхний Ларс» на грузино-российской границе появятся благоприятные условия. «Можно очень быстро пересекать границу и повысить эффективность перевозок в 2-3 раза. Это благоприятное условие для наших экспортеров», – добавил он.
При этом замминистра не разделяет опасения, что Армения может увеличить объемы импорта сельхозпродукции из Турции, а отечественную продукцию экспортировать в РФ.
Что же касается импорта турецкой сельхозпродукции, по словам Петросяна, если возникнут проблемы, оперативно будут организованы обсуждения и вопросы получат решения.
Как известно, во вторник, 1 декабря, премьер-министр РФ Дмитрий Медведев подписал постановление о применении специальных экономических мер против Турции. Данным документом вводится в том числе запрет на ввоз в РФ с 1 января 2016 года ряда сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия, страной происхождения которых является Турция. Как передает РИА Новости, в список турецких товаров, импорт которых будет запрещен, вошли части тушек и субпродукты кур и индеек, свежие и охлажденные томаты, репчатый лук и лук-шалот, цветная капуста и капуста-брокколи, огурцы и корнишоны, свежие и сушеные апельсины и мандарины, виноград, яблоки, груши, абрикосы, персики и нектарины, сливы и терн, земляника и клубника, а также соль и гвоздики.