ԵԽԽՎ դիտորդները հրապարակել են սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի գնահատականը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությունը, որը դիտորդական առաքելություն է իրականացրել դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ-ում անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեում, հրապարակել է իր գնահատականը։
Ինչպես ասվում է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, հանրաքվեն հանգեցրեց նոր սահմանադրության ընդունման։
Նշվում է, որ ըստ նախնական արդյունքների քվեարկությանը մասնակցածների 64 տոկոսը կողմ է քվեարկել փոփոխություններին՝ այսպիսով ապահովելով սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման համար անհրաժեշտ գրանցված ընտրողների 25 տոկոսի մասնակցության քվորումը։
«Համեմատաբար ցածր մասնակցությունը, բնակչության մոտ 50 տոկոս, արտացոլում է այն փաստը, որ հանրաքվեն պայմանավորված է քաղաքական շահերով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ 2,5 տարվա բարեփոխումների գործընթացն այնքան ամբողջական չէր, խորհրդարանն ուներ ընդամենը մի քանի շաբաթ տեքստը քննարկելու համար և հանրային բանավեճը սահմանափակվեց 2 ամսով՝ դժվարացնելով համաձայնության ձեռք բերումը։
«Այսպիսով, սահմանադրական բարեփոխությունների հիմնական առանցքը՝ նախագահական համակարգից խորհրդարանական համակարգին անցումը, բազմաթիվ քաղաքացիների կողմից դիտվում է որպես ներկայիս նախագահի՝ իշխանությանը մնալու միջոց՝ նրա երկրորդ և վերջին ժամկետի ավարտից հետո»։
Քվեարկության գործընթացի հետ կապված պատվիրակությունը ափսոսում է, որ իշխանությունները մտահոգված չէին դեպի նոր սահմանադրություն տանող գործընթացի անաչառությամբ և նշվում է մի քանի խնդիրներ․
• Ընտրացուցակների անճշտությունները, որոնք պարունակում են արտերկրում մշտապես բնակվող կամ անգամ մահացածների անուններ՝ հանգեցնելով այն պնդումների, որ այս անուններն օգտագործվում են մարդկանց կողմից, ովքեր քվեարկում են մի քանի անգամ։
• Խոշոր չափերի կազմակերպված ընտրակաշառքների, կառուսելի, ընտրողների վրա ճնշում գործադրելու պնդումները։
• Լրատվական դաշտը մեկ անգամ ևս հավասար չէր և քաղաքական կուսակցությունները չեն կարողացել կատարել իրենց պարտականությունները՝ հասարակությանը տեղեկացնելու և մոտիվացնելու համար։
• Գործադիր մարմինների կողմից վարչական ռեսուրսների չարաշահում։
• Ընտրական պաշտոնյաների ճնշումների, կաշառելու պնդումները։
• Տեղմասային ընտրական պաշտոնյաների վերապատրաստման թերությունները՝ հատկապես հաշվարկի ընթացքում։
• Շարժական քվեարկության բացակայությունը արդյունավետորեն բացառել է հաշմանդամ քաղաքացիների մասնակցությունը։
ԵԽԽՎ պատվիրակությունը իշխանություններին կոչ է անում անդրադառնալ այս խնդիրներին, որպեսզի կառուցի վստահություն քվեարկության գործընթացի և քաղաքականության մեջ ընդհանրապես՝ ապահովելու համար Հայաստանի իրական ժողովրդավարական ապագան։
ԵԽԽՎ պատվիրակությունը Հայաստանում է եղել դեկտեմբերի 4-ից 7-ը, որի ընթացքում հանդիպել է քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների, ԿԸՀ նախագահի, քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետների հետ։
Դիտորդական առաքելության ղեկավարն էր Շվեյցարիայի պատգամավոր Անդրեաս Գրոսը։ Պատվիրակության մեջ էր նաև Հայաստանի հարցով ԵԽԽՎ համազեկուցող Ալան Միլը, Շվեյցարիայի պատգամավոր Դորիս Ֆիալան։

PACE observers release opinion about referendum on new constitution in Armenia
A cross-party delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) was present in Armenia from 4 to 7 December 2015 to observe the referendum on constitutional reforms which took place on 6 December and led to a new constitution, according to a statement on the website of PACE.
“After a somewhat low-key campaign with little public debate and a calm referendum day, according to preliminary results, around 64% of those who participated voted did so in favour of the changes thus meeting the quorum of 25% of the registered voters needed to approve the changes.
The relatively low turn-out, around 50% of the population, reflects the fact that the referendum was driven by political interests instead of the needs of the Armenian public and was perceived by many citizens as a vote of confidence in the government rather than on the many proposals for change. The two-and-a-half-year reform process was not inclusive enough, the parliament having only a few weeks to discuss the text and public debate being limited to two months, making it difficult for an agreement to be reached. Thus, the core of the constitutional change - the shift from a presidential to a parliamentary system - was understood by too many citizens as being a means for the current president to remain in power after the end of his second (and what would have been final) term.
Concerning the voting process, the delegation regrets that the authorities were not more concerned by the integrity of the process leading to a new constitution and that it must mention several problems, many of them already mentioned in previous PACE and Venice Commission and OSCE/ODIHR recommendations:
• the inaccuracy of the voting lists containing the names of many people residing permanently abroad or even deceased, leading to claims that these identities were usurped by people who then voted several times;
• allegations of large-scale organized vote buying and carousel voting as well as pressure on voters;
• the media playing field was once again not a level one and the political parties were not able to fulfill their duties of informing and motivating the public;
• the misuse of administrative resources by executive bodies;
• allegations of pressure on, and attempts to corrupt, election officials;
• shortcomings in the training of precinct election officials, particularly during counting;
• the lack of mobile voting effectively excluded disabled citizens from the process.
The delegation urges the authorities to address these issues in order to build trust in the voting process and in politics in general to ensure a genuinely democratic future for Armenia.
While in Armenia, the delegation met leaders and representatives of parliamentary groups and parties, the Chairperson of the CEC, representatives of civil society and the media as well as OSCE/ODIHR experts.