Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովում այսօր քվերակության դրվեց ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը առաջին ընթերացմամբ ընդունելու հարցը:
ԱԺ պետաիրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը նշեց, որ այս նախագիծը քննարկվել է արտահերթ ընթացակարգով, որի արդյունքում հնչել են տարբեր մտագոհություններ:
Ըստ Հ.Սահակյանի՝ նախագծի հեղինակների հետ քննարկումներ են կազմակերպվել, որի արդյունքում Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը լրամշակվել է:
«Սակայն պայմանավորվածություն կա, որ առաջինից երկրորդ ընթերցումը պետք է անցնի բավականին լուրջ, հիմնովին փոփոխության, ուստի կարող ենք դրական քվերակել, որպեսզի հետագայում հիմնովին լրամշակվի»,- ասաց Հ.Սահակյանը:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ նշեց, որ ժամանակը բավարար էր մինչև առաջին ընթերցում անհրաժեշտ փոփոխություններ անելու համար, ուստի ԲՀԿ-ն այս պահին կքվեարկի ձեռնպահ. «Երբ որ առաջինից երկրորդ ընթերցումը պարտադիր փոփոխություններ կարվեն, դրանից հետո կմտածենք հետագա քվերակության մասին»:

Armenian parliament adopts in first reading amendments to Civil Code
The Armenian parliament voted today to adopt a legislative package in the first reading, including a bill on amendments and additions to the Civil Code of Armenia.
Head of the standing committee on state and legal affairs Hovhannes Sahakyan said that some concerns were voiced during the discussions held.
“But an agreement was reached that the draft law will undergo serious changes before being debated in the second reading,” he said.
Head of ‘Prosperous Armenia’ opposition faction Naira Zohrabyan said for her part that there was enough time to make changes before debating the document in the first reading. She said for this reason they will abstain from voting. “If the necessary changes are made prior to the second reading, we will think about whether to vote or not,” she added.