ՀՀ նախագահ. Հայաստանի համագործակցությունը Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի շրջանակներում հաջողությամբ զարգանում է
15:10 08/12/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի խորհրդի անդամներին՝ Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսների նախարար, Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Անտոն Սիլուանովի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցների կառավարիչ, Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինը: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին, ովքեր մեր երկրում են գտնվում Երևանում Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի խորհրդի 24-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ խորհրդի երևանյան առաջին նիստը կնշանավորվի իր արդյունավետությամբ, միաժամանակ, հնարավորություն ընձեռելով մասնակիցներին՝ ծանոթանալու Հայաստանին, նրա զարգացման հնարավորություններին և ներկայիս տնտեսական վիճակին:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի համագործակցությունը Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի շրջանակներում հաջողությամբ զարգանում է, և այդ առումով վկայակոչել է 2015 թվականին Հիմնադրամի միջոցների կառավարչի՝ Եվրասիական զարգացման բանկի հետ ստորագրված միանգամից երեք համաձայնագրերը: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Հիմնադրամի միջոցների ֆինանսավորման հաշվին Հայաստանում հեռանկարային ներդումային և ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացումը, անկասկած, կնպաստի երկրի տնտեսության կարևորագույն ճյուղերի զարգացմանն ու, ընդհանուր առմամբ, սոցիալ-տնտեսական առաջընթացին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ միջպետական և ազգային խոշոր ներդրումային նախագծերի իրականացումը թույլ կտա ավելի ամրապնդել Հայաստանի Հանրապետության և Հիմնադրամի մյուս անդամ պետությունների միջև ինտեգրացիոն կապերը:
Անդրադարձ է եղել համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարին և առաջնահերթ ուղղություններին: ՀՀ Նախագահը և Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի խորհրդի անդամները մտքեր են փոխանակել նաև համաշխարհային տնտեսական ներկայիս զարգացումների և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ, որոնց դիմակայելը, նրանց համոզմամբ, միասին շատ ավելի դյուրին կլինի:

Президент Армении принял членов Совета Евразийского фонда стабилизации и развития
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 8 декабря, принял членов Совета Евразийского фонда стабилизации и развития (ЕСФР) во главе с министром финансов РФ, председателем Совета фонда Антоном Силуановым. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
На встрече присутствовали также Дмитрий Панкин – председатель правления Евразийского банка развития (ЕАБР), управляющего средствами Евразийского фонда стабилизации и развития.
Серж Саргсян поприветствовал гостей, которые находятся в Армении для участия в 24-м заседании Совета Евразийского фонда стабилизации и развития. Серж Саргсян выразил надежду, что первое заседание Совета в Ереване ознаменуется эффективностью, в то же время предоставит возможность участникам познакомиться с Арменией, возможностями ее развития и сложившейся экономической ситуацией.
Серж Саргсян отметил, что сотрудничество Армении в рамках Евразийского фонда стабилизации и развития успешно развивается, и в данном контексте коснулся подписанных в 2015 году с управляющим средствами фонда – Евразийским банком развития – сразу трех соглашений.
Президент выразил уверенность в том, что за счет финансирования Фонда реализация перспективных инвестиционных и инфраструктурных проектов будет способствовать развитию важнейших отраслей экономики страны и в целом социально-экономическому прогрессу. Стороны выразили также солидарность в том, что это будет содействовать укреплению интеграционных связей Армении с другими государствами-членами Фонда.
Обсуждались также дальнейшие перспективы развития сотрудничества, состоялся обмен мнений по актуальным проблемам мировой экономики. Стороны выразили уверенность в том, что сообща бороться с вызовами намного проще.