Այժմ՝ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեից հետո, առաջնային հարցերից մեկը քաղաքական դաշտի վերադասավորումներն են, կուսակցություններն արդեն իսկ ակտիվորեն պատրաստվում են առաջիկ խորհրդարանական ընտրություններին: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը:
Նրա խոսքով, կառավարման խորհրդարանական համակարգի դեպքում խորհրդարանական ընտրությունների դերն ավելի մեծ է լինելու, քանի որ ձևավորելու է կառավարությունը:
Անցումային փուլում, ըստ քաղաքագետի, կլինեն ներխորհրդարանական քննարկումներ նոր «Ընտրական օրենսգրքի» շուրջ, որը պետք է ընդունվի ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք ընդդիմությունը կկարողանա միասնական հանդես գալ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում, քաղաքագետն ասաց, որ հայաստանյան ընտրությունների պատմությունը ցույց է տալիս, որ նախագահական ընտրությունների ժամանակ ընդդիմությունը միշտ փորձում է միասնական ճակատով հանդես գալ, այլ հարց է ստացվում է, թե ոնց: Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, Ա.Մարգարովի խոսքով, փորձում են առանձին հանդես գալ կամ փոքր կոալիցիաներով:
«Ընտրություններին կարող են հանդես գալ միասնական ճակատով, ձևավորել կոալիցիա ու ավելի շատ ձայն ստանալ, կամ հանդես գալ առանձին ուժերով՝ հաշվի առնելով բողոքող ընտրազանգվածին»,- նշեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, սահմանադրության փոփոխություններին «ոչ» ասող քաղաքացիների մի զանգված այդպես իր բողոքն էր արտահայտել իշխանություններին, այլ ոչ թե փոփոխությունների բովանդակությանը:
«Ընդդիմությունը կկարողանա՞ մոբիլիզացնել այդ ընտրազանգվածը ու խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ստանալ նրանց քվեն, հենց ընդդիմության գործն է լինելու»,- ասաց Ա.Մարգարովը:

Political scientist: Armenian referendum to be followed by‘re-division’ of political arena
A realignment of forces in the Armenian political arena is a key issue on the agenda after the referendum on the constitutional reform, Director of the Armenian branch of the Institute of CIS Countries, political scientist Alexander Markarov told a press conference today.
In his words, political parties are already actively preparing for the upcoming parliamentary elections. “Under the parliamentary system of government, the role of parliamentary elections is extremely great because a government is formed through those elections,” Markarov stressed.
“In the transition period, inter-parliamentary discussions on the Electoral Code of Armenia – which shall be adopted by a majority of votes - will be held,” he said.
Asked if the opposition is able to close ranks in the parliamentary elections, Markarov said: “The history of elections shows that during presidential elections the opposition always tries to put up a united front, and how the opposition does it is another question. During parliamentary elections the opposition tries to run separately and by forming small coalitions”.
“In elections, the opposition can participate by putting up a united front, to form a coalition and gain even more votes, and oppositionists also have the opportunity to run as several separate forces, taking into account the protest voters,” Markarov said.
According to him, the citizens who voted against the constitutional reform in the recent referendum thus expressed their protest against the authorities, rather than against the amendments to the Constitution.
“Now the work of the opposition consists in being able to mobilize protest voters and receive their votes during the parliamentary elections,” the political scientist added.