Գ. Մարությանին մեղադրանք է առաջադրվել պետական դավաճանության համար. ԱԱԾ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում, ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում, 2015թ. դեկտեմբերի 4-ին ձերբակալվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, Արմավիրի մարզի բնակիչ, պահեստազորի մայոր՝ Գարիկ Խաչիկի Մարությանը, ծնվ. 1977., որը երկար տարիներ զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ տարբեր զորամասերի հետախուզության պետի պաշտոններ, համացանցային սոցիալական կայքերի միջոցով կապ է հաստատել Թուրքիայում գործող ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների հետ և վարձատրության դիմաց նրանց փոխանցել ծառայության բերումով իրեն հայտնի դարձած, այդ թվում՝ պետական գաղտնիք պարունակող տվյալներ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԱԾ մամուլի կենտրոն
Հարուցվել է քրեական գործ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով և Գ. Մարությանին առաջդրվել մեղադրանք պետական դավաճանության համար: Կատարվում է նախաքննություն:

Reserve major of Armenian Defense Ministry detained on high treason charge
On December 4, 2015, an Armenian citizen, 38-year-old reserve major Garik Khachiki Marutyan who resides in Armavir province was detained following intelligence measures taken based on the recently received data, according to the press service of Armenia’s National Security Service (NSS).
“While serving as chief intelligence officer for many years in various military units of Armenian Defense Ministry, G. Marutyan established contacts through social networks with Turkey-based Azerbaijani special services, and was paid by those services to pass them information he knew owing to his job, including information containing military secrets,” NSS said in a statement.