Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա սահմանումը ծառայում է որպես խիստ անհրաժեշտ կոչ՝ գործելու համար. Միքայել Մոլլեր
16:00 09/12/2015
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ՄԱԿ-ի ժնևյան գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Միքայել Մոլլերի ուղերձ է հղել Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է
«1948թ. դեկտեմբերի 9-ին Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և պատժի մասին կոնվենցիան: Հոլոքոստի սարսափեցնող և ողբերգական դեպքերը դեռ թարմ էին, և միջազգային հանրությունն ասաց՝ «այլևս երբեք»: Վաթսունյոթ տարի անց մեր անդամ պետությունները միավորվեցին՝ սահմանելու Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ցեղասպանության բոլոր զոհերին այս կարևոր օրը հիշատակելը մեզ հիշեցնում է, որ 1948թ. կոնվենցիայում արտահայտված վճռականությունը բավարար չէր՝ կանխելու կոնվենցիայի առարկա հանդիսացող աննկարագրելի վայրագությունների կրկնությունը:
Այս միջազգային օրվա սահմանումը ծառայում է որպես խիստ անհրաժեշտ կոչ՝ գործելու համար: Թող որ այն խորը թախիծը, որ պատում է մեր միտքը, երբ մենք վառ ենք պահում ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, ամրապնդի մեր վճռականությունը` «այլևս երբեք»-ն իրականություն դարձնելու համար: Թող որ այն նոր լիցք հաղորդի մեզ` ամրապնդելու պատասխանատվության և արդարության համար ծառայող կարևոր կառույցները, որոնք հիմնվել են անպատժելիության դեմ պայքարելու նպատակով: Թող որ այն խրախուսի մեզ՝ զարգացնելու վաղ նախազգուշացման մեխանիզմները և արձագանքելու կարողությունը: Եվ ամենակարևորը, թող որ այն ոգեշնչի մեզ` վերահաստատելու մարդու իրավունքները, օրենքի գերակայությունը և հանդուրժողականությունը խրախուսելուն ուղղված ջանքերը` որպես ցեղասպանության կանխարգելման ամենազորեղ գործիքներ: Արդյունավետ կանխարգելումը պահանջում է ավելի մեծ կենտրոնացում` ամրապնդելու կարեկցանքը, հարգանքը և ըմբռնումը մեր դպրոցներում` ի լրումն դասավանդելու տեխնիկական հմտություններին:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում միջազգային հանրությունը հիշատակել է նախորդ դարի ամենակործանարար բարբարոսություններից մի քանիսի տարելիցները: Միևնույն ժամանակ, մի քանի տարածաշրջաններում, ներառյալ այն տարածքներում, որոնք անմիջականորեն կրել են ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խտրականությունից բխող ցեղասպանության, կոտորածների և այլ բարբարոսությունների ազդեցությունը, ահագնանում են: Այս ծայրահեղ մտահոգիչ զարգացումները հրատապ են դարձնում միջազգային հանրության զգոնությունը: Միջազգային հանրության կողմից վճռական գործողությունը, որը զգուշացնում է վաղ ահազանգման նշաններով, մեր անդամ-երկրների համար պիտի լինի սովորական պատասխան և ոչ թե` օրենքից բացառություն:
Ցեղասպանությունից փրկվածները դառնում են այդ հանցագործության կրկնությունն ամեն գնով կանխելու առաջամարտիկներ: Նրանց տառապանքը և նրանց պայքարը ապարդյուն չպետք է լինեն»:

Michael Møller: The establishment of this International Day serves as a much needed call to action
United Nations Under-Secretary-General, Director-General of the United Nations Office at Geneva Michael Møller issued a message today, on International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.  The message says:
”On 9 December 1948, the United Nations General Assembly adopted theConvention on the Crime of Genocide. The horrific and tragic experiences of the Holocaust were still fresh and the international community said “never again”. Sixty-seven years later, our Member States came together to establish the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of This Crime. As we remember all victims of genocide on this important day, we are reminded that the determination expressed in the Convention of 1948 was not enough to prevent the recurrence of the unspeakable atrocities it addresses.
The establishment of this International Day therefore serves as a much needed call to action. Let the deep sadness that fills our minds when we hold the victims of genocide in our memories reinforce our resolve to make “never again” a reality. Let it energize us to strengthen the important institutions for accountability and justice that have been established to fight impunity. Let it encourage us to enhance early warning mechanisms and capacity to respond. And most importantly, let
it inspire us to re-affirm efforts to promote respect for human rights, rule of law and tolerance as the most powerful tools for the prevention of genocide. Effective prevention requires a stronger focus
on instilling empathy, respect and understanding in our schools, in addition to teaching technical skills.
Over the last two years, the international community has commemorated the anniversaries of some of the most devastating atrocities of the last century. At the same time, in several regions including areas that were directly affected in the past by genocide, killings and other atrocities based on nationality, ethnicity, race or religion, are on the rise. These extremely worrying developments make it imperative that the international community remain vigilant. Decisive action by the international community addressing early warning signs should be the standard answer of our Member States and not the exception to the rule. The survivors of genocide are the strongest advocates of avoiding the recurrence of genocide at all costs. Their suffering and their struggle must not have been in vain”.