Սեյրան Օհանյանը Կասպրշիկին հայտնել է, որ ադրբեջանական կողմը կիրառել է տանկային կրակ
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՊՆ պաշտոնական կայքից:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը: ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանին տեղեկացրել է ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի և դրան հաջորդող օրերի ընթացքում ադրբեջանական կողմից հրահրվող սադրանքների և հայկական կողմի պատասխան գործողությունների մասին:
Մասնավորապես, Սեյրան Օհանյանն իր մտահոգությունն է հայտնել հակառակորդի կողմից իրավիճակը հետևողականորեն ապակայունացնելու վերաբերյալ՝ նշելով, որ նախորդ օրը ադրբեջանական կողմը ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ առաջին անգամ կիրառել է տանկային կրակ՝ 125մմ հրանոթներից, ինչը լարվածությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու վտանգ է պարունակում: Ադրբեջանական կողմին բանակցային գործընթացի տրամաբանության մեջ պահելու համար, հայկական կողմի ուժային զսպման գործողություններին զուգահեռ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Անջեյ Կասպիշիկն իր հերթին մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և խոստացել համապատասխան քայլեր ձեռնարկել:

Глава Минобороны Армении проинформировал посла Анджея Каспршика о применении ВС Азербайджана танка
Министр обороны Армении Сейран Оганян сегодня, 9 декабря, провел телефонную беседу с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
В ходе беседы обсуждалась ситуация, сложившаяся в последние дни на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
Министр обороны РА проинформировал посла о провокациях азербайджанской стороны в день конституционного референдума в Армении, 6 декабря, и в последующие дни, а также об ответных действиях армянской стороны.
В частности, Сейран Оганян выразил обеспокоенность последовательной дестабилизацией ситуации противником, отметив, что накануне азербайджанская сторона в направлении позиций Армии обороны НКР  впервые с момента заключения перемирия открыла танковый огонь из танковых пушек калибром 125 мм. Последнее, по словам Оганяна, содержит в себе угрозу поднятия напряженности на новый уровень.
Для удерживания Азербайджана в рамках логики переговорного процесса, параллельно с действиями армянской стороны по силовому сдерживанию, министр Оганян отметил необходимость адресной реакции сопредседателей МГ ОБСЕ.
В свою очередь посол Анджей Каспршик выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией и пообещал предпринять соответствующие шаги.