Արմեն Մուրադյանի պարզաբանումը՝ դեղերի գների վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված է շուրջ 4500 անվանում դեղ,  որոնցից ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից մշտադիտարկվել են թվով 50 անվանում առավել լայն սպառում ունեցող դեղերի մանրածախ գները:  Այս մասին ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում պարզաբանեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը:
Նրա խոսքերով՝   մշտադիտարկումներն  իրականացվել են մայիս–նոյեմբեր ամիսների ընթացքում:
«Բանակցությունների և դինամիկ մոնիտորինգային աշխատանքների արդյունքում կարողացել ենք տեսնել դեղերի գների նվազում: Մասնավորապես, 50 անվանում  դեղերի մշտադիտարկման արդյունքում հայտնաբերվել է, որ 60 տոկոս դեղերի գները մնացել են անփոփոխ, 34 տոկոս դեղերի գները նվազել են մինչև 30 տոկոս, 6 տոկոս դեղերի գները բարձրացել են մինչև 3 տոկոս: Դա հիմնականում կապված էր սեզոնային դեղերի վաճառքի հետ»,- ասաց Ա.Մուրադյանը:
Ըստ նախարարի՝  նոյեմբերին ևս իրականացվել է նույն 50 անվանում դեղերի գների մշտադիտարկում, որի արդյունքում նկատվել է 4 անուն դեղերի գների նվազում:

Глава Минздрава: В Армении треть самых востребованных лекарств подешевела до 30%
В результате мониторинга министерством здравоохранения Армении стоимости 50 наименований наиболее широко потребляемых лекарственных средств было установлено, что 34% лекарств подешевели до 30%. Об этом заявил сегодня на брифинге после заседания правительства РА министр здравоохранения Армен Мурадян.
«В Армении зарегистрировано порядка 4500 наименований лекарственных препаратов. Минздравом отслеживались розничные цены 50 наиболее широко потребляемых наименований лекарств», – отметил А. Мурадян.
Он также пояснил: «В результате переговоров и динамичных мониторинговых работ, которые проводились в период с мая по ноябрь, было зафиксировано снижение цен на лекарства. В частности, в результате мониторинга 50 наименований лекарств было обнаружено, что 60% цен на лекарственные препараты остались неизменными, 34% зафиксировали снижение до 30%, а 6% лекарств подорожали до 3%. И это в основном связано с сезонными продажами лекарственных средств».