Դավիթ Ջամալյան. Հնարավոր է այս լարվածությունը հրահրված լինի Թուրքիայի կողմից
«Ադրբեջանական կողմի ձեռագիրն անփոփոխ է՝ կայուն պարբերականությամբ լարվածության օջախներ ստեղծել հայկական պետությունների հետ սահմանի տարբեր հատվածներում: Պետք է իրատես լինել՝ պաշտոնական Բաքվի այս քաղաքականությունը հեռանկարում անփոփոխ է մնալու: Ըստ այդմ՝ պաշտպանական գերատեսչությունը պատրաստ է ցանկացած զարգացումների»,- անդրադառնալով` ադրբեջանական կողմից Արցախի պաշտպանական դիրքերի ուղղությամբ արձակված տանկային կրակոցին, «Panorama.am»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Դավիթ Ջամալյանը:
Ըստ նախարարի խորհրդականի, հավանական է, որ լարվածության այս հերթական փուլը կարող է հրահրված լինել Թուրքիայի կողմից: Նա նաև փաստեց, որ սահմանային լարվածության անընդհատության պահպանումը նախագահ Ալիևի իշխանության «ոճական առանձնահատկություններից» է:
«Վերջին շրջանում հաճախ կարելի է լսել «հիբրիդային պատերազմ» եզրույթը: Ահա մեր դեմ Ադրբեջանը հենց այդպիսի հիբրիդային պատերազմ է տանում, և սահմանային անընդմեջ լարվածությունն այդ հիբրիդային պատերազմի բաղադրիչներից է»,- նշեց Ջամալյանը:
Հարցին, թե կա՞ արդյոք հավանականություն, որ սահմանային այս տեսակ լարվածությունը վերածվի լայնածավալ պատերազմական գործողությունների, նախարարի խորհրդականը տվեց բացասական պատասխան:
«Արցախի տարածքի զավթումը բարդագույն, անիրականանալի խնդիր է ադրբեջանական բանակի համար՝ անգամ նրա ներկա սպառազինվածությամբ: Հետևաբար, չեմ կարծում, թե սահմանին առկա լարվածությունը կարող է վերաճել մեծ պատերազմի: Տվյալ դեպքում՝ նոր որակի լարվածություն է ստեղծվում, քանզի խոշոր տրամաչափի զինատեսակների կիրառումը դառնում է առօրեական մի բան, ինչն անշուշտ մտահոգիչ է»,- ասաց Դ.Ջամալյանը՝ շեշտելով, որ ագրեսիայի ցանկացած դրսևորման դիմաց հակառակորդը պետք է հուժկու հարված ստանա ու ցավոտ կորուստներ կրի:
«Մեր սահմաններին հարաբերական անդորրը կլինի այնքան ավելի երկար, որքան ավելի մեծաթիվ կլինեն հակառակորդի կորուստները: Այս դիրքորոշումը խարսխված է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կենսափորձի վրա, և սկզբունքորեն նոր չէ: Հավանաբար, նկատած կլինեք, որ տարիներ շարունակ սույն թեմային անդրադառնալիս ես նույն այս տեսակետն եմ արտահատում: Ցավոտ հարվածը թշնամուն զսպելու միակ միջոցն է»,- նկատեց Ջամալյանը:
Անդրադառնալով բանակի ու նրա ղեկավարության դիրքորոշմանը Դ.Ջամալյանը նշեց, որ հայկական երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարները և բարձրագույն հրամանատարական կազմը համակարծիք են. «Ակտիվ նախաձեռնողականությամբ, թշնամու կամքը կաթվածահարող հանդգնությամբ դրության տերը լինել պետական սահմանին»:
«Ուստի պետք է օրինաչափ համարել այն, որ այս օրերին հակառակորդը ծանր կորուստներ կրեց մեր հարվածներից: Այդպես է լինելու նաև հետայսու. այլ ելք չկա»,- եզրափակեց Դավիթ Ջամալյանը, կրկին չմանրամասնելով, թե ինչի մասին է խոսքը:

Советник министра обороны Армении: Очередная эскалация на границе могла быть спровоцирована Турцией
«Почерк азербайджанской стороны остается неизменным: создавать со стабильной периодичностью очаги напряженности на различных участках границы с армянскими государствами. Нужно быть реалистичными: данная политика официального Баку в перспективе останется неизменной. Посему оборонное ведомство готово к любым сценариям развития ситуации», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am советник министра обороны Армении Давид Джамалян, комментируя применение Азербайджаном впервые с момента заключения перемирия танка.
Отметим, накануне, 9 декабря, пресс-служба Минобороны НКР передала, что ВС Азербайджана впервые с момента заключения соглашения о прекращении огня из танка обстреляли дислоцированные в южном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил боевые позиции Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики.
По словам советника министра, вероятно, что очередная стадия напряженности могла быть спровоцирована Турцией. Давид Джамалян констатировал также, что сохранение непрерывности  приграничной напряженности – «стилевая особенность» режима Алиева.
«В последнее время часто можно услышать термин „гибридная война”. Вот против нас Азербайджан ведет именно такую гибридную войну, и непрерывная напряженность на границе – один из компонентов  этой гибридной войны», – отметил он.
При этом Джамалян исключил вероятность перехода подобной напряженной ситуации в широкомасштабные военные действия.
«Захват территории Арцаха – сложнейшая, неосуществимая задача для азербайджанской армии, даже при ее нынешней вооруженности. Соответственно, мне не кажется, что напряженность на границе может перерасти в войну. В данном случае создается напряженность нового качества, поскольку применение крупнокалиберного оружия становится явлением обыденным, что, безусловно, вызывает крайнюю обеспокоенность», – отметил Д. Джамалян, подчеркнув, что на каждое агрессивное действие противника должен даваться мощный ответ, приводящий к болезненным потерям.
По его словам, спокойная обстановка на границе будет длиться тем дольше, чем больше потерь понесет противник. Данная позиция, согласно Д. Джамаляну, основана на опыте отношений с Азербайджаном и принципиально не нова. «Болезненный удар – единственное средство сдержать противника», – подчеркнул советник министра обороны РА.
Д. Джамалян также отметил, что главы оборонных ведомств Армении и НКР и высшее военное командование двух республик солидарны в следующем подходе: «Посредством активной инициативности, дерзкими действиями по подавлению воли противника владеть ситуацией на государственных границах».
«Посему следует считать закономерным то обстоятельство, что противник в эти дни понес тяжкие потери от наших ударов. Так будет и впредь, иного выхода нет», – резюмировал Д. Джамалян.