Դավիթ Ջամալյան. Հնարավոր է այս լարվածությունը հրահրված լինի Թուրքիայի կողմից
«Ադրբեջանական կողմի ձեռագիրն անփոփոխ է՝ կայուն պարբերականությամբ լարվածության օջախներ ստեղծել հայկական պետությունների հետ սահմանի տարբեր հատվածներում: Պետք է իրատես լինել՝ պաշտոնական Բաքվի այս քաղաքականությունը հեռանկարում անփոփոխ է մնալու: Ըստ այդմ՝ պաշտպանական գերատեսչությունը պատրաստ է ցանկացած զարգացումների»,- անդրադառնալով` ադրբեջանական կողմից Արցախի պաշտպանական դիրքերի ուղղությամբ արձակված տանկային կրակոցին, «Panorama.am»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Դավիթ Ջամալյանը:
Ըստ նախարարի խորհրդականի, հավանական է, որ լարվածության այս հերթական փուլը կարող է հրահրված լինել Թուրքիայի կողմից: Նա նաև փաստեց, որ սահմանային լարվածության անընդհատության պահպանումը նախագահ Ալիևի իշխանության «ոճական առանձնահատկություններից» է:
«Վերջին շրջանում հաճախ կարելի է լսել «հիբրիդային պատերազմ» եզրույթը: Ահա մեր դեմ Ադրբեջանը հենց այդպիսի հիբրիդային պատերազմ է տանում, և սահմանային անընդմեջ լարվածությունն այդ հիբրիդային պատերազմի բաղադրիչներից է»,- նշեց Ջամալյանը:
Հարցին, թե կա՞ արդյոք հավանականություն, որ սահմանային այս տեսակ լարվածությունը վերածվի լայնածավալ պատերազմական գործողությունների, նախարարի խորհրդականը տվեց բացասական պատասխան:
«Արցախի տարածքի զավթումը բարդագույն, անիրականանալի խնդիր է ադրբեջանական բանակի համար՝ անգամ նրա ներկա սպառազինվածությամբ: Հետևաբար, չեմ կարծում, թե սահմանին առկա լարվածությունը կարող է վերաճել մեծ պատերազմի: Տվյալ դեպքում՝ նոր որակի լարվածություն է ստեղծվում, քանզի խոշոր տրամաչափի զինատեսակների կիրառումը դառնում է առօրեական մի բան, ինչն անշուշտ մտահոգիչ է»,- ասաց Դ.Ջամալյանը՝ շեշտելով, որ ագրեսիայի ցանկացած դրսևորման դիմաց հակառակորդը պետք է հուժկու հարված ստանա ու ցավոտ կորուստներ կրի:
«Մեր սահմաններին հարաբերական անդորրը կլինի այնքան ավելի երկար, որքան ավելի մեծաթիվ կլինեն հակառակորդի կորուստները: Այս դիրքորոշումը խարսխված է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կենսափորձի վրա, և սկզբունքորեն նոր չէ: Հավանաբար, նկատած կլինեք, որ տարիներ շարունակ սույն թեմային անդրադառնալիս ես նույն այս տեսակետն եմ արտահատում: Ցավոտ հարվածը թշնամուն զսպելու միակ միջոցն է»,- նկատեց Ջամալյանը:
Անդրադառնալով բանակի ու նրա ղեկավարության դիրքորոշմանը Դ.Ջամալյանը նշեց, որ հայկական երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարները և բարձրագույն հրամանատարական կազմը համակարծիք են. «Ակտիվ նախաձեռնողականությամբ, թշնամու կամքը կաթվածահարող հանդգնությամբ դրության տերը լինել պետական սահմանին»:
«Ուստի պետք է օրինաչափ համարել այն, որ այս օրերին հակառակորդը ծանր կորուստներ կրեց մեր հարվածներից: Այդպես է լինելու նաև հետայսու. այլ ելք չկա»,- եզրափակեց Դավիթ Ջամալյանը, կրկին չմանրամասնելով, թե ինչի մասին է խոսքը:

Armenian defense minister’s advisor: Latest escalation on border could have been provoked by Turkey
“The mode of action of the Azerbaijani side remains the same: to create regularly flashpoints at various sections of the border with the Armenian states. One has to be realistic: this policy of official Baku will not change so our defense ministry should be prepared for any possible scenario,” David Jamalayn, an advisor to the Armenian defense minister, told Panorama.am.
Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic said yesterday, on December 9 that for the first time since the signing of the ceasefire, Azerbaijan used a tank to shell the positions of NKR Defense Army in the southern direction of the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan.
According to the minister’s advisor, the latest flare-up could have been provoked by Turkey. David Jamalyan said that maintaining constant tension on the border is a ‘stylistic’ peculiarity of the Aliyev regime.
“The term ‘hybrid warfare’ has been used frequently in the recent period. Azerbaijan is conducting a hybrid war against us, while constant tension on the border is a component of that hybrid war,” he noted.
Jamalyan at the same time considered it unlikely that the tensions could escalate into large-scale military hostilities.
“Seizure of Artsakh’s territory is a complex, impossible task for the Azerbaijani army, even at the current level of being armed. So I don’t believe that tensions could escalate into a war. In this case tension of a new quality is being created because the use of large caliber weapons has become an everyday occurrence, which certainly raises deep concern,” D. Jamalyan said stressing that a powerful response resulting in painful losses should be given to each aggressive action of Azerbaijan.
In his words, the more losses the adversary suffers, the longer the calm situation on the border will last. This approach based on experience of relations with Azerbaijan is not new, according to Jamalyan.  “A painful blow is the only way to deter the enemy,” Jamalyan noted.
In his words, the defense ministers of Arnenia and Karabakh and the military commanders of the two republics are unanimous in the following approach: to control the situation on the state borders through active initiatives and bold actions aimed at suppressing the will of the adversary”
“So it is quite natural that Azerbaijan sustained heavy losses recently from our blows. This will continue, three is no alternative,” Jamalyan said in conclusion.