Իրանցի հոգևորական. Ինչո՞ւ են վահաբիներն Ադրբեջանում ազատ գործունեություն ծավալում
«Նարդարանում ստեղծված իրավիճակը մտահոգում է իրանցի հոգևորականներին ու մտավորականներին»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր տեղի ունեցած ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ հայտարարել է Իրանի Ղոմ քաղաքի հոգևոր առաջնորդ (իմամ ջոմ՛ե) Ալի Ռեզա Արաֆին:
Իրանցի մեկ այլ հոգևորական՝ Մարաղայի իմամ ջոմ՛ե Մոհամմադ Թաղի Փուր Մոհամմադին, դատապարտելով Ադրբեջանի անվտանգության ուժերի մասնակցությամբ Նարդարանում տեղի ունեցած արյունալի բախումը, մատնանշել է Բաքվում, Գյանջայում և Նախիջևանում վահաբիական հոսանքների առկայությունը, ապա հավելել. «Խնդիրն այն է, թե ինչո՞ւ են վահաբիներն Ադրբեջանում այդպես ազատ գործունեություն ծավալում»:
Իրանի Արևելյան Ատրպատական նահանգի Սարաբ քաղաքի հոգևորական (իմամ ջոմ՛ե) Ալի Աքբար Աքրամին էլ իրանական «ԱՆԱՋ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանի պաշտոնյաները պետք է պատասխան տան շիաների թափած արյունի համար և պետք է իմանան, որ ի վերջո այս պատմությունն ավարտվելու է ի վնաս սպանության պատասխանություների»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Թավրիզի հարյուրավոր քաղաքացիներ բողոքի ցույց են անցկացրել Թավրիզում Ադրբեջանի հյուպատոսության առջև՝ դատապարտելով ս.թ. նոյեմբերի 26-ին Ադրբեջանի Նարդարան ավանում անվտանգության ուժերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած զինված բախման ժամանակ 5 շիաների զոհվելու փաստը:
Հավելենք, որ օրերս Արևելյան Ատրպատական նահանգում Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ, այաթոլլա Մոջթահեդ Շաբեսթարին նախազգուշացրել էր, որ եթե Բաքուն շարունակի ճնշել շիաներին, ապա Իրանի Իսլամական Հանրապետության՝ Ադրբեջանական Հանրապետության հետ ունեցած փոխադարձ հարաբերությունները կվերանայվեն:
Բացի այդ՝ ԻԻՀ Մեջլիսի մի շարք պատգամավորներ գրավոր դիմել էին ԱԳ նախարար Մոհմմադ Ջավադ Զարիֆին՝ կոչ անելով Իրանում Ադրբեջանի դեսպանից Նարդարանի դեպքերի առնչությամբ բացատրություններ պահանջել:

Представитель духовенства Ирана: Азербайджанские чиновники  должны ответить за пролитую кровь шиитов
14:52 12/12/2015
Представитель духовенства Ирана: Азербайджанские чиновники должны ответить за пролитую кровь шиитов
Сложившаяся в азербайджанском поселке Нардаран ситуация беспокоит представителей духовенства и интеллигенцию Ирана. Как передает иранское информационное агентство ИРНА, об этом заявил во время пятничной молитвы духовный лидер иранского города Кум (имам джума) Али Реза Арафин.
В свою очередь духовный лидер иранского города Мераге (имам джума) Мохаммад Таги Пур Мохаммади, осудив произошедшее 26 ноября в азербайджанском поселке Нардаран кровавое столкновение между главой шиитских исламистов Азербайджана Талехом Багировым (Тале Багирзаде), людьми из его окружения и полицией, в результате которого было убито 7 человек – 5 верующих и 2 полицейских, подчеркнул  факт активности ваххабитов в Баку, Гяндже и Нахиджеване.
«Проблема заключается в том, почему ваххабиты в Азербайджане разворачивают свободную деятельность», – отметил духовный лидер иранского города Мераге.
Как передает иранское информагентство АНАДЖ, в свою очередь духовный лидер (имам джума) города Сараб иранской провинции Восточный Атрпатакан Али Акбар Акрамин заявил: «Азербайджанские чиновники  должны ответить за пролитую кровь шиитов и знать, что, в конечном счете, эта история закончится во вред ответственным за данные преступления».
Отметим, на этой неделе сотни жителей иранского города Тебриз провели акцию протеста перед консульством Азербайджана, осуждая  столкновение в поселке Нардаран.