Տնտեսական ցուցանիշները բյուջեում համեստ են և դրանց կատարումը որևէ խնդիր չի ներկայացնելու. տնտեսագետ
2016 թվականի բյուջեն զարգացման բյուջե չէ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ մեր բյուջեն ավելի շատ նպաստներ, թոշակներ տվող և նման խնդիրներ լուծող բյուջե է:
«Տնտեսական զարգացման բաղադրիչ որպես այդպիսին բյուջեն չունի»,- նկատեց տնտեսագետը:
Ըստ Վ.Խաչատրյանի՝ տնտեսական ցուցանիշները բյուջեում համեստ են և դրանց կատարումը որևէ խնդիր չի ներկայացնելու:
«2.2 տոկոս աճ մեր երկիրը կարող է ունենալ»,- նշեց նա:
Ըստ նրա՝ տնտեսության մեջ լուրջ խնդիր է հանդիսանում եկամուտների մասը, սակայն դա հաշվի չառնելով 2016թ. բյուջեով՝ պակասուրդը նախատեսվում է ՀՆԱ-ի 3.5%, որը հավասար է 190 մլրդ դրամի։
«2015թ- ի բյուջեի դեֆիցիտն արդեն գերազանցել է բյուջեի օրենքով դրված ցուցանիշը, և այսօր բյուջեի մեջ դեֆիցիտը կազմում է 3.8%, այնինչ տարվա սկզբին նախատեսել էին 2.3%»,- ասաց Վ. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ սա նշանակում է, որ սեկվեստրի դիմելու փոխարեն՝ ավելացրել են դեֆիցիտի բաղադրիչը:
Անդրադառնալով արտաքին պարտքին, տնտեսագետն ասաց, որ բյուջեի ուղերձով նախատեսվում է՝ արտաքին պարտքը պետք է աճ արձանագրի:
«Սրանք լուրջ մարտահրավերներ են մեր տնտեսության համար և միայն 2015թ. հունվար-հոկտեմբերի դրությամբ արդեն ունենք 4 մլրդ 827 մլն դոլարի հասնող պետական պարտք: Իսկ եթե դրան գումարենք 380 մլն դոլարը, որն ավելացել է այս 10 ամիսների ընթացքում, ապա սա մեր տնտեսության համար վտանգավոր է, քանի որ տնտեսական աճի տեմպերը այնքան էլ բարձր չեն»,- ասաց Վ.Խաչատրյանը:

Эксперт: Экономические показатели госбюджета Армении на 2016г. скромные, и их выполнение вовсе не проблема
15:25 12/12/2015
Экономические показатели государственного бюджета Армении на 2016 год скромные, и их реализация не будет проблемой: экономика республики в состоянии достичь роста на уровне 2.2%. Об этом заявил в интервью Panorama.am экономист Вилен Хачатрян.
«Проект госбюджета РА на 2016г. представляет собой бюджет развитий. Он предоставит большие возможности для осуществления определенных целей и решения тех или иных задач», – подчеркнул В. Хачатрян.
По его словам, в экономике серьезную проблему представляет собой  доходная часть, однако, не принимая это во внимание, по данному проекту госбюджета, дефицит планируется на уровне 3.5% ВВП, что составляет 190 млрд. драмов.
«Дефицит госбюджета на 2015г. уже превысил показатель, установленный в проекте, и на сегодняшний день он составляет 3.8%, в то время как в начале года дефицит планировался на уровне 2.3%. Это значит, что вместо того, чтобы предпринять секвестр, увеличивался компонент дефицита», – отметил экономист.
Комментируя уровень внешнего долга Армении, В. Хачатрян отметил: «Согласно проекту, ожидается, что внешний долг будет расти. Таковы основные вызовы для экономики РА».