Տնտեսական ցուցանիշները բյուջեում համեստ են և դրանց կատարումը որևէ խնդիր չի ներկայացնելու. տնտեսագետ
2016 թվականի բյուջեն զարգացման բյուջե չէ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ մեր բյուջեն ավելի շատ նպաստներ, թոշակներ տվող և նման խնդիրներ լուծող բյուջե է:
«Տնտեսական զարգացման բաղադրիչ որպես այդպիսին բյուջեն չունի»,- նկատեց տնտեսագետը:
Ըստ Վ.Խաչատրյանի՝ տնտեսական ցուցանիշները բյուջեում համեստ են և դրանց կատարումը որևէ խնդիր չի ներկայացնելու:
«2.2 տոկոս աճ մեր երկիրը կարող է ունենալ»,- նշեց նա:
Ըստ նրա՝ տնտեսության մեջ լուրջ խնդիր է հանդիսանում եկամուտների մասը, սակայն դա հաշվի չառնելով 2016թ. բյուջեով՝ պակասուրդը նախատեսվում է ՀՆԱ-ի 3.5%, որը հավասար է 190 մլրդ դրամի։
«2015թ- ի բյուջեի դեֆիցիտն արդեն գերազանցել է բյուջեի օրենքով դրված ցուցանիշը, և այսօր բյուջեի մեջ դեֆիցիտը կազմում է 3.8%, այնինչ տարվա սկզբին նախատեսել էին 2.3%»,- ասաց Վ. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ սա նշանակում է, որ սեկվեստրի դիմելու փոխարեն՝ ավելացրել են դեֆիցիտի բաղադրիչը:
Անդրադառնալով արտաքին պարտքին, տնտեսագետն ասաց, որ բյուջեի ուղերձով նախատեսվում է՝ արտաքին պարտքը պետք է աճ արձանագրի:
«Սրանք լուրջ մարտահրավերներ են մեր տնտեսության համար և միայն 2015թ. հունվար-հոկտեմբերի դրությամբ արդեն ունենք 4 մլրդ 827 մլն դոլարի հասնող պետական պարտք: Իսկ եթե դրան գումարենք 380 մլն դոլարը, որն ավելացել է այս 10 ամիսների ընթացքում, ապա սա մեր տնտեսության համար վտանգավոր է, քանի որ տնտեսական աճի տեմպերը այնքան էլ բարձր չեն»,- ասաց Վ.Խաչատրյանը:

Economic indices of Armenia’s 2016 state budget are modest, can be easily achieved: economist
Economic indices of the 2016 state budget of Armenia are modest so it will be quite easy to achieve them – economic growth of 2.2% can be reached, economist Vilen Khachatryan told Panorama.am.
“The draft state budget of Armenia for 2016 is a budget of development. It will create ample opportunities to fulfill goals and solve various problems,” he noted.
According to him, revenues are considered a serious problem in the economy, but irrespective of that, under the draft state budget, the deficit is planned at 3.5% of GDP which amounts to 190 billion drams.
“The state budget deficit of 2015 has already exceeded the level set in the draft. It currently makes up 3.8%, while in early 2015 a 2.3%. deficit was planned. It means, instead of cutting spending, the deficit has been increased,” the economist noted.
Commenting on Armenia’s foreign debt, V. Khachatryan said: “According to the budget, the foreign debt is expected to grow. These are the main challenges facing the Armenian economy”.