Լևոն Զուրաբյանը անպտուղ գործով է զբաղված. Աղվան Վարդանյանը` ստորագրահավաքի մասին
«Շատ տրամադիր չեմ շարունակելու այն անպտուղ աշխատանքը, որ անում է Լևոն Զուրաբյանը», -այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը` պատասխանելով ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի նախաձեռնած ստորագրահավաքի մասին հարցին:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչու է անպտուղ Զուրաբյանի նախաձեռնությունը, Վարդանյանը պատասխանեց. «Դե որովհետև նույն փոցխի վրա անիմաստ է անընդհատ սայթաքելը: Բազմիցս ասել ենք: Այսօրվա ընտրական համակարգի պրոբլեմները մենք բոլորից լավ գիտենք»:
Նշենք, որ մինչ այժմ ԱԺ-ում Զուրաբյանի նախաձեռնած ստորագրահավաքին մասնակցել է 10 պատգամավոր` Ստեփան Դեմիրճյանը, Արամ Մանուկյանը, Լևոն Զուրաբյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, Թևան Պողոսյանը, Նիկոլ Փաշինյանը, Հեղինե Բիշարյանը, Լևոն Դոխոլյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը:

Aghvan Vardanyan considers as futile ANC’s initiative to dispute referendum results in court
The secretary of ARF-Dashnaktsutyun (ARFD) parliamentary faction Aghvan Vardanyan considered as futile the initiative of the head of Armenian National Congress (ANC) opposition faction Levon Zurabyan to dispute the results of the constitutional referendum in the Constitutional Court of Armenia.
“It is no use stumbling in the same place”, Vardanyan said. “We have said that repeatedly. We know problems of the electoral system better than anyone,” he said during a briefing in the parliament.
Armenian National Congress has initiated a signature collection campaign to apply to the Constitutional Court to dispute the results of the December 6 referendum on constitutional amendments in Armenia. 10 MPs have joined the ANC’s initiative so far.
The Central Election Commission of Armenia (CEC) on Sunday, December 13, approved the final results of the December 6 constitutional referendum. 825,521 citizens (63.37%) voted for the constitutional reform in Armenia, 421,568 (32.36%) voted against.