Այսօր Ազգային ժողովը միաձայն ընդունեց կառավարության ներկայացրած «Շահումով խաղերի և խաղատների մասին ՀՀ օրենքում և «Գովազդի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը. «կողմ» քվեարկեց 92 պատգամավոր:
Առաջարկվող փոփոխություններով, կառավարությունը փորձում է արգելել ինտերնետ շահումով խաղերի գովազդը հեռուստատեսությամբ ռադիոյով և տարածման այլ միջոցներով:
Երեկ ԱԺ արտահերթ նիստում ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը, ներկայացնելով նախագիծը, հայտարարել էր, որ այս օրինագծերի ներկայացումը նպատակ ունի միասնական մոտեցում ցուցաբերել ինչպես ինտերնետ շահումով խաղերի գովազդի, այնպես էլ խաղատների ու շահումով խաղերի մյուս գովազդների մասով և սահմանել, որ ինտերնետ շահումով խաղերի դեպքում գովազդն արգելվում է: Գովազդ թույլատրվում է միայն այն դեպքում, երբ ինտերնետ շահումով խաղի կազմակերպման գովազդը կատարվում է համապատասխան խաղասրահի միջոցով կամ դրանք տեղադրվում են մաքսային կետերում, կամ էլ դրանք տեղադրվում են 4 աստղանի հյուրանոցային համալիրներում: Նա նաև ասել էր, որ նախագծերի նպատակը մեկն է` անչափահասներին հեռու պահել շահումով խաղերից:

Парламент Армении единогласно одобрил законопроект, вводящий запрет на рекламу азартных игр с выигрышами в Сети
Национальное Собрание Армении сегодня, 17 декабря, продолжило работу внеочередной сессии и единогласно одобрило представленный правительством пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в законы РА «Об играх с выигрышем и игорных домах» и «О рекламе». «За» проголосовали 92 депутата.
Предлагаемыми изменениями предусматривается запретить рекламу азартных игр с Интернет-выигрышами на телевидении, радио и других ресурсах.
Основной докладчик, заместитель министра финансов Армении Вахтанг Мирумян накануне, 16 декабря, заявил, что, согласно законопроектам, реклама азартных игр с Интернет-выигрышами и их организаторов разрешается лишь в случае, если она размещена в соответствующих заведениях для игр, на таможенных пунктах или в помещениях 4-звездочных гостиниц. Цель данных проектов, по его словам, заключается в том, чтобы защитить несовершеннолетних от вовлечения в азартные игры.