Նախագահների հանդիպումից ռեալ տեղաշարժ չեմ սպասում. Քաղաքագետ
Թեպետ շվեյցարական Բեռնում դեկտեմբերի 19-ին սպասվում է Սարգսյան-Ալիև հանդիպում, այդուհանդերձ Ադրբեջանի իշխանությունները ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման դեռևս պատրաստ չեն: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, դեկտեմբերի 18-ին Սերժ Սարգսյանը աշխատանքային այցով կմեկնի Շվեյցարիայի Համադաշնություն՝ Բեռն, որտեղ դեկտեմբերի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հանդիպում կունենա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
«Նախագահների հանդիպումից ռեալ տեղաշարժ չեմ սպասում, որովհետև տեսնում եմ, որ բանակցային գործընթացը փակուղում է», -ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, վերջին օրերի սահմանային ակտիվությունը և հակառակորդի ծավալած դիվերսիոն փորձերը անմիջական կապ ունեն սպասվող հանդիպման հետ և նախագահների մակարդակով հանդիպման արդյունքում սահմանային լարվածության թուլացման հնարավոր պայմանավորվածությունը կարող է հենց հանդիպման ձեռքբերում լինել:
«Վերջին օրերի սահմանային ակտիվությունը միանշանակ պետք է կապել նախագահների սպասվող հանդիպման հետ կամ ավելի ճիշտ, Իլհամ Ալիևի խուսափողական քաղաքականության հետ: Ադրբեջանի ղեկավարության բոլոր քայլերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի նախագահը չի ցանկանում շարունակել բանակցային գործընթացը կամ փորձում է ձգել գործընթացը մինչև տարածաշրջանում իրադարձային փոփոխություններ կլինեն: Այսինքն, երբ բանակցող կողմերից մեկը չի ուզում խոսել, այդ պարագայում դժվար է որևէ սպասելիքներ ունենալ, բացի հերթական հանդիպումից: Փաստացի պետք է լինելու որոշակի նոր մեխանիզմներ, նոր դիրքորոշում, որը կմեղմացնի կամ վերահսկելի կդարձնի սահմանում տիրող իրավիճակը, չեզոքացնել սպառնալիքները: Եթե դա կհաջողվի անել, ապա դա կլինի այն միակ ձեռքբերումը, որը կարելի է սպասել այս պահին», -մեզ հետ զրույցում ասաց Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետը չի կարծում, թե Ալիևը հեշտ է համաձայնել Սարգսյանի հետ հանդիպմանը, որը կայանալու է ԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Նրա խոսքով, նախագահների մակարդակով հանդիպումը նախապատրաստվում էր դեռևս նախորդ տարվա հոկտեմբերից, որին ընդառաջ մի քանի անգամ արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպում կայացավ:
Հիշեցնենք` Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը վերջին անգամ կայացել էր 2014 թվականի հոկտեմբերի 27-ին, Փարիզում:

Political scientist Melik-Shahnazaryan expects no real progress from meeting of Armenian and Azeri presidents
15:00 18/12/2015
Although a meeting of Presidents of Armenia and Azerbaijan, Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev, is scheduled to take place in Bern on December 19, nevertheless the Azerbaijani authorities are still not prepared for a settlement of the Karabakh conflict, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan said in an interview with Panorama.am.
The press service of the Armenian president reported earlier that on December 18 Serzh Sargsyan will go on a working visit to Switzerland where he will meet with Ilham Aliyev in Bern on December 19, with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-chairs.
“I don’t expect real progress from the meeting because I see that the negotiating process is deadlocked,” the political scientist noted.
According to Melik-Shahnazaryan, the increased activity on the border and subversive acts taken by Azerbaijani troops in recent days are directly connected with the upcoming meeting of Sargsyan and Aliyev, and a possible agreement to reduce tensions as a result of the presidents’ meeting can become an achievement of that meeting.
“The increased activity reported on the border in recent days should be linked to the expected meeting of the two presidents, or to be more exact, to the evasive policy of Ilham Aliyev. All the steps of the Azerbaijani leadership show that the Azerbaijani president is unwilling to continue the negotiating process or he is trying to drag out the talks, while waiting for changes in the region. In other words, one of the parties at the negotiations is unwilling to talk, and in this situation it is hard to expect anything except a regular meeting. In fact, there is a need for new mechanisms, a new position that will ease the border situation, make it controllable,  and neutralize the threats. If this is done, it will be the only achievement that one can expect at the moment,” the political scientist said.
He does not believe that Ilham Aliyev readily agreed to have a meeting with Serzh Sargsyan, with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-chairs.  In his words, preparations for the meeting began in October of this year, and during that period the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan havemet several times.