Նախագահների հանդիպումից ռեալ տեղաշարժ չեմ սպասում. Քաղաքագետ
Թեպետ շվեյցարական Բեռնում դեկտեմբերի 19-ին սպասվում է Սարգսյան-Ալիև հանդիպում, այդուհանդերձ Ադրբեջանի իշխանությունները ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման դեռևս պատրաստ չեն: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, դեկտեմբերի 18-ին Սերժ Սարգսյանը աշխատանքային այցով կմեկնի Շվեյցարիայի Համադաշնություն՝ Բեռն, որտեղ դեկտեմբերի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հանդիպում կունենա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
«Նախագահների հանդիպումից ռեալ տեղաշարժ չեմ սպասում, որովհետև տեսնում եմ, որ բանակցային գործընթացը փակուղում է», -ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, վերջին օրերի սահմանային ակտիվությունը և հակառակորդի ծավալած դիվերսիոն փորձերը անմիջական կապ ունեն սպասվող հանդիպման հետ և նախագահների մակարդակով հանդիպման արդյունքում սահմանային լարվածության թուլացման հնարավոր պայմանավորվածությունը կարող է հենց հանդիպման ձեռքբերում լինել:
«Վերջին օրերի սահմանային ակտիվությունը միանշանակ պետք է կապել նախագահների սպասվող հանդիպման հետ կամ ավելի ճիշտ, Իլհամ Ալիևի խուսափողական քաղաքականության հետ: Ադրբեջանի ղեկավարության բոլոր քայլերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի նախագահը չի ցանկանում շարունակել բանակցային գործընթացը կամ փորձում է ձգել գործընթացը մինչև տարածաշրջանում իրադարձային փոփոխություններ կլինեն: Այսինքն, երբ բանակցող կողմերից մեկը չի ուզում խոսել, այդ պարագայում դժվար է որևէ սպասելիքներ ունենալ, բացի հերթական հանդիպումից: Փաստացի պետք է լինելու որոշակի նոր մեխանիզմներ, նոր դիրքորոշում, որը կմեղմացնի կամ վերահսկելի կդարձնի սահմանում տիրող իրավիճակը, չեզոքացնել սպառնալիքները: Եթե դա կհաջողվի անել, ապա դա կլինի այն միակ ձեռքբերումը, որը կարելի է սպասել այս պահին», -մեզ հետ զրույցում ասաց Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետը չի կարծում, թե Ալիևը հեշտ է համաձայնել Սարգսյանի հետ հանդիպմանը, որը կայանալու է ԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Նրա խոսքով, նախագահների մակարդակով հանդիպումը նախապատրաստվում էր դեռևս նախորդ տարվա հոկտեմբերից, որին ընդառաջ մի քանի անգամ արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպում կայացավ:
Հիշեցնենք` Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը վերջին անգամ կայացել էր 2014 թվականի հոկտեմբերի 27-ին, Փարիզում:

Политолог Грант Мелик-Шахназарян не ждет реальных подвижек от встречи президентов Армении и Азербайджана
12:01 18/12/2015
Хотя и в швейцарском Берне 19 декабря состоится встреча президентов Армении и  Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, власти Азербайджана, тем не менее, пока не готовы к урегулированию карабахского конфликта. Такое мнение в интервью Panorama.am выразил политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Отметим, пресс-служба главы армянского государства ранее передала: президент Серж Саргсян 18 декабря с рабочим визитом отправится в Швейцарскую Конфедерацию – Берн, где 19 декабря при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«От встречи президентов реальных подвижек не жду, так как вижу, что переговорный процесс зашел в тупик», – сказал политолог.
Как отметил Грант Мелик-Шахназарян, активность на границе и предпринятые в последние дни ВС Азербайджана попытки диверсии имеют непосредственную связь с ожидающейся встречей Саргсян-Алиев и возможная договоренность по ослаблению напряженности на границе по итогам встречи на уровне президентов может стать достижением данной встречи.
«Наблюдающуюся в последние дни активность на границе однозначно нужно связать с ожидающейся встречей президентов или точнее с уклончивой политикой Ильхама Алиева. Все шаги азербайджанского руководства показывают, что президент Азербайджана не желает продолжать переговорный процесс или пытается потянуть его, пока в регионе произойдут изменения. То есть, когда одна из сторон переговоров не желает говорить, в такой ситуации сложно ожидать чего-либо, кроме очередной встречи. Фактически будут необходимы определенные новые механизмы, новая позиция, которая смягчит или сделает контролируемой ситуацию на границе, нейтрализует угрозы. Если это удастся сделать, то это станет единственным достижением, на которое стоит рассчитывать на данный момент», – сказал политолог.
При этом Грант Мелик-Шахназарян не считает, что Ильхам Алиев легко согласился на встречу с Сержем Саргсяном, которая состоится при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ. По его словам, встреча на уровне президентов подготавливалась с октября минувшего года, за это время состоялось несколько встреч на уровне глав МИД Армении и Азербайджана.
Напомним, в последний раз президенты Армении и Азербайджана встречались 27 октября 2014 года в Париже.