Իրանի ԱԳՆ. Թուրքիան իր հակաահաբեկչական գործողությունները պետք է համաձայնեցնի Իրաքի և Սիրիայի հետ
«Ակնկալում ենք, որ Թուրքիան իր հակաահաբեկչական գործողությունները համաձայնեցնի Իրաքի և Սիրիայի կենտրոնական կառավարությունների հետ»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիմանը հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Հոսեյն Ջաբեր Անսարին:
«ԻՌՆԱ»-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը, անդրադառնալով Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերությունների ջերմացմանը, մասնավորապես նշել է. «Իրանի Իսլամական Հանրապետության մոտեցումն այն է, որ մուսուլմանական երկրները պետք է այնպիսի քաղաքականություն որդեգրեն, որ իրենց շահերից բխող գործողությունները բացասական ազդեցություն չունենան մուսուլմանների՝ մասնավորապես իր իրավունքների համար պայքարող Պաղեստինի ժողովրդի շահերի վրա»:
Նշենք, որ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ամերիկյան «Նյու Յորքեր» ամսագրին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Սիրիայի հարցում Իրանի ունեցած դիրքորոշմանը, մասնավորապես պատասխանել է. «Դա վկայում է, որ մենք «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում լուրջ ենք տրամադրված: Մեր մոտեցումն այն է, որ այն լեգիտիմ կառավարություններին, որոնք ներկայացված են ՄԱԿ-ում, մենք օգնություն ենք ցուցաբերում: Իրաքի և Սիրիայի կառավարությունների խնդրանքով մեր խորհրդատուները նրանց օգնում են ծայրահեղականների դեմ մղվող պայքարում, հետևաբար մեր ներկայությունը Սիրիայում օրինական է և լեգիտիմ»:

МИД Ирана: Турция должна согласовывать контртеррористические операции с Ираком и Сирией
Турция должна согласовывать осуществляемые контртеррористические действия с властями Ирака и Сирии. Как передает иранское информационное агентство ФАРС, об этом заявил сегодня на пресс-конференции  официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Хосейн Джабер Ансари.
В частности, как передает иранское информагентство ИРНА, официальный представитель МИД ИРИ, комментируя потепление в отношениях Турции и Израиля, сказал: «Позиция Ирана заключается в том, чтобы исламские страны осуществляли политику, при которой предпринимаемые действия, исходящие из их интересов, не имели бы негативного влияния на мусульман, в том числе и на палестинский народ, борющийся за свои права».
Отметим, глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф в интервью американскому журналу «Нью-Йоркер», комментируя позицию ИРИ по отношению к вопросу в Сирии, отметил: «Наш подход в данном вопросе свидетельствует о том, что Иран серьезно настроен в борьбе против “Исламского государства”. Наша позиция заключается в том, чтобы оказывать помощь легитимному правительству, которое представлено в ООН. И по просьбе правительств Сирии и Ирака наши советники помогают им в борьбе против экстремистов, следовательно, присутствие ИРИ в Сирии является законным и легитимным».