Նախագահի հրապարակային «հիշեցումները» հասցեատերերին հաճելի չէին. Քաղաքագետ
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում  դեկտեմբերի 21-ին Հայաստանի նախագահի ելույթը նախևառաջ առանձնանում էր հասցեական ուղերձներով՝ ուղղված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամներին: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք` Սերժ Սարգսյանը մատնանշելով թուրքական զինված ուժերի կողմից ռուսական ՍՈւ-24-ի խոցումը և դրան հաջորդած ՆԱՏՕ-ի արձագանքը, ասել էր. «Իհարկե, ցանկացած երկիր ունի իր շահերը, իր առաջնայնությունները, բայց դրանք չպետք է հակադրվեն մեր ընդհանուր շահերին և փոխադարձ պարտավորություններին։ Ամեն անգամ, երբ Ադրբեջանի Զինված ուժերը Հայաստանի Հանրապետության դեմ կիրառում են ավտոմատներ, ականանետեր և հրետանային սարքավորումներ, նրանք կրակում են Աստանայի, Դուշանբեի և Բիշկեկի, Մոսկվայի և Մինսկի ուղղությամբ։
Հիշեցնեմ, որ մենք Կանոնադրության մեջ ունենք համապատասխան հոդված։ Եվ եթե մենք ոչ միայն չենք կիրառում այդ հոդվածը, չենք քննարկում ստեղծված իրավիճակը, հարկ չենք համարում վերցնել լսափողը և հետաքրքրվել՝ ինչ է կատարվում դաշնակից Հայաստանում, և դրա հետ մեկտեղ նաև քվեարկում ենք միմյանց շահերի դեմ միջազգային կազմակերպություններում, երրորդ երկրների հետ ընդունում ենք երկկողմ հայտարարություններ, որոնց տեքստն ուղղված է ՀԱՊԿ դաշնակիցների դեմ, ապա մենք պարզապես այդ կրակոցների տակ ենք դնում մեր ամբողջ Կազմակերպությունը, նրա հեղինակությունը, նրա կարևորությունը»:
Մեկնաբանելով նիստում նախագահի ելույթը, Աբրահամյանը նկատեց, որ պատահական չէ, երբ նախագահը մատնանշում է Հունաստանի օրինակը ռուս-թուրքական զարգացումների համատեքստում: Նրա խոսքով, չնայած Հունաստանն ու Թուրքիան խորքային առումով շատ խնդիրներ ունեն, իսկ Հունաստանի ու Ռուաստանի հարաբերությունները ջերմ են, այդուհանդերձ Հունաստանը, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություն, իր անվերապահ աջակցությունը հայտնեց Թուրքիային:
«Իսկ ի՞նչ ունենք մենք. առաջնագծում տեղի ունեցող զինված բախումների դեպքում, տարբեր խողովակներով, անուղղակի հայտարարություններով ՀԱՊԿ անդամ որոշ երկրներն իրենց իներտությունը ցանկանում են պայմանավորել Ադրբեջանի հետ ունեցած ջերմ, բարեկամական հարաբերությամբ: Նույնը կարելի է ասել նաև Թուրքիայի մասով: Հասկանալի է, որ ցանկացած պետություն ունի իր արտաքին քաղաքական օրակարգը, քաղաքական գիծը, սակայն ՀԱՊԿ-ին անդամակցող ցանկացած պետություն պետք է հաշվի առնի կազմակերպության կանոնադրությունը, փոխադարձ պարտավորություններն ու դաշինքի անդամ մյուս երկրների շահերը», -ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Քաղաքագետի դիտարկմամբ, այն սկզբունքները, որոնք դրված են ՀԱՊԿ-ի կազմավորման և գործունեության հիմքում, ենթադրում են նաև միջազգային հարթակներում փոխադարձ աջակցություն, ինչը նշանակում է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները չպետք է միանան այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք «տրորում» են կազմակերպության մեկ այլ անդամի շահերը:
Մեր հարցին, թե ի՞նչ հետևանքներ կունենա Հայաստանի նախագահի հայտարարությունը, Աբրահամյանն ի պատասխան նախ նկատեց, որ նույնաբնույթ հայտարարություն Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ արել էր ու հավելեց. «Նախագահի հրապարակային «հիշեցումները» կազմակերպության կանոնադրությանը համահունչ գործելու մասին հասկանալի է, որ հասցեատերերի համար հաճելի չէին, մանավանդ, որ հստակ նշվում էր կանոնադրական հոդվածի խախտման մասին: Ամեն դեպքում կարծում եմ, որ կազմակերպության անդամ-երկրները անհրաժեշտ վերլուծություն-հետևություններ կանեն: Հակառակ դեպքում կազմակերպության դերակատարման և հեղինակության հետ կապված հարցադրումներ կառաջանան»:

Эксперт: Речь президента Армении на сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ содержала адресные месседжи и неприятные напоминания
17:31 22/12/2015
Выступление президента Армении Сержа Саргсяна на состоявшейся 21 декабря в Москве сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ отличается в первую очередь адресными месседжами, направленными членам Организации договора о коллективной безопасности. Об этом в интервью Panorama.am заявил политолог Тигран Абрамян.
Отметим, как передавала пресс-служба главы армянского государства, президент Армении Серж Саргсян выступил с речью на сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, в которой, в частности, отметил, что развитие ситуации со сбитым российским самолетом СУ-24  стало примером того, как происходит становление и укрепление действенных военно-политических блоков. По его словам, безоговорочная поддержка Турции странами НАТО, включая, например, Грецию, наглядно продемонстрировала, что принцип «один за всех и все за одного» является обязательным условием эффективности подобных структур.
«Нам надо этому учиться. Конечно, у каждой страны свои интересы, свои приоритеты, но это не должно противопоставляться нашим общим интересам и взаимным обязательствам. Каждый раз когда Вооруженные силы Азербайджана применяют стрелковое оружие всех калибров, минометы и артиллерийские установки против Республики Армения, они стреляют по Астане, Душанбе и Бишкеку, по Москве и Минску. Напомню, что у нас есть соответствующая статья в Уставе. И если мы не только не применяем эту статью, не обсуждаем сложившуюся ситуацию, не считаем нужным взять трубку и поинтересоваться, что же происходит в союзнической Армении, но при этом еще и голосуем против интересов союзника в международных организациях, принимаем двусторонние декларации с третьими странами, текст которых направлен против союзников по ОДКБ, то мы просто подставляем под эти выстрелы всю нашу Организацию, ее престиж, ее значимость», – сказал глава армянского государства.
Комментируя выступление президента РА, эксперт отметил, что С. Саргсян не случайно указал на пример Греции в контексте российско-турецких развитий, ведь Греция, имея дружественные связи с РФ и, напротив, глубоко проблемные отношения с Турцией, все же как член НАТО выступила с безоговорочной поддержкой Анкары.
«А что имеем мы? На фоне вооруженных столкновений на передовой некоторые члены ОДКБ по различным каналам, косвенными заявлениями желают обосновать свою инертность дружественными отношениями с Азербайджаном. То же самое можно сказать по части Турции. Ясно, что у каждого государства своя внешнеполитическая повестка, собственный политический курс, однако как члены ОДКБ они должны учитывать устав Организации, взаимные обязательства и интересы других членов блока», – подчеркнул специалист.
По словам Т. Абрамяна, принципы, положенные в основу формирования и деятельности ОДКБ, предполагают также взаимную поддержку на международных площадках, а это значит, что государства-участники Организации не должны поддерживать инициативы, которые идут вразрез с интересами других членов блока.
Эксперт отметил, что С. Саргсян делал аналогичное заявление и ранее, а затем подчеркнул: «Публичные “напоминания” президента Армении касательно деятельности в соответствии с уставом очевидно неприятны адресатам, тем более что четко указывалось на нарушение статьи Устава. В любом случае, полагаю, что страны-участницы ОДКБ проведут необходимый анализ и сделают соответствующие выводы. В противном случае возникнет проблема, связанная с ролью и авторитетом Организации».