Այս տարվա դրությամբ աղետի գոտում դեռևս լուծված չեն 965 ընտանիքի կամ աղետի գոտու բնակապահովման պետական ծրագրի շահառու ճանաչված ընտանիքների թվի 18 տոկոսի բնակարանային խնդիրը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը:
Նշենք, որ ծրագրի շահառու է ճանաչվել 5363 ընտանիք, որից 4398-ի բնակարանային խնդիրը լուծվել է 2008-2014 թվականների ընթացքում: 605 ընտանիքին հատկացվել է ֆինանսական աջակցություն, իսկ 3793 ընտանիքի բնակարաններ (բնակելի տների):
Ն.Սարգսյանը նշեց, որ 965 ընտանիքից 43-ի բնակարանային խնդրի լուծման նպատակով ՀՀ կառավարության այս տարվա նոյեմբերի 19-ի որոշմամբ արդեն իսկ համապատասխան ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել ՀՀ Շիրակի և Լոռու մարզպետարաններին: Մոտ 287 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման նպատակով արդեն իսկ միջոցներ են նախատեսվել 2016 թվականի պետական բյուջեով: Մնացած 635 ընտանիքի բնակարանային խնդրի ամբողջական լուծումը նախատեսված է 2016-2017 թթ. ընթացքում:
«Աղետի գոտում ինչքան որ շենք փլուզվել է, նույն մակերեսով շենքեր այս տարիների ընթացքում կառուցվել են»,- ասաց նախարարը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու մինչ այժմ չի լուծվել աղետի գոտում բնակարանային խնդիրներն ամբողջությամբ, Ն. Սարգսյանը նշեց, որ խնդիրն ամբողջական չի լուծվել սոցիալ տնտեսական խնդիրների պատճառով:
«2017 թվականին պետության պարտավություններն աղետի գոտու նկատմամբ ամբողջությամբ կավարտվի»,- ընդգծեց քաղաքաշինության նախարարը՝ հավելելով, որ 2016-ին կավարտվի քաղաքային բնակավայրերի խնդիրները, 2017-ին՝ Շիրակի, Արագածոտնի, Լոռու մարզերի գյուղական բնակավայրերի խնդիրները:

Нарек Саркисян: В зоне бедствия в Армении нерешенными остаются жилищные проблемы 965 семей
По данным на 2015 год, в зоне бедствия нерешенными остаются жилищные проблемы 965 семей, чьи дома были разрушены во время разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции министр градостроительства РА Нарек Саркисян.
По его словам, это 18% от общего числа семей, признанных бенефициарами госпрограммы по обеспечению жильем жителей зоны бедствия.
Осуществляемая при государственной поддержке программа социальной направленности стартовала в 2008 году. Бенефициарами программы признаны 5363 семьи. В 2008-2014 гг. были решены жилищные проблемы 4398 семей. При этом 605 семей получили финансовое содействие, а 3793 семьи – жилые дома.
Нарек Саркисян напомнил, что постановлением правительства Армении от 19 ноября 2015 года 43 семьи из зоны бедствия, оставшиеся без крова в результате землетрясения, будут обеспечены жильем. Из госбюджета 2016 года выделены средства на решение жилищных проблем порядка 287 семей. Что же касается оставшихся 635 семей – их жилищные проблемы получат решение в 2016-2017 гг.