Երևանում լինելը ինձ համար մեծ բավականություն է. Կուստուրիցա
«Ինձ համար շատ հաճելի է գտնվել մի երկրում, որի հետ մենք ընդհանուր շատ բան ունենք», -այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց սերբ հռչակավոր ռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցան:
Այդուհանդերձ, նրա խոսքով, հայերի հետ սերբերի տարբերությունն այն է, որ հայերը միասնական են, համախմբված:
«Դուք ճանաչված եք որպես ցեղասպանություն ապրած ժողովուրդ և ունեք պետականություն, որը հայերի կոլեկտիվ արձագանքն է կազմակերպում այդ ամենին», -հավելեց ռեժիսորը:
Նա նկատել է, որ սերբ ժողովուրդը, որը Կուստուրիցայի խոսքով, ինչպես հայերը, կոտորվել է խորվաթների կողմից, միասնական հանդես չի գալիս:
«Ավելին, զոհի կարգավիճակից մեզ անգամ փորձում են ներկայացնել որպես մեղավոր», -նկատեց Երևան եկած սերբ հյուրը:
Նա ասաց, որ Երևանում լինելը իր համար մեծ բավականություն է, հատկապես, երբ ծանոթ է Հայաստանի պատմությանը, անցած ճանապարհին:
«Երբ ես մի քանի տարի առաջ Թուրքիայում էի, ինձ ասացին, որ ես այդ երկրում ցանկալի մարդ չեմ` հաշվի առնելով իմ դիրքորոշումը սերբերին վերագրվող ցեղասպանության հարցում: Դրան իմ պատասխանը այն էր, որ դուք չէ, որ պետք է ցեղասպանության մասին մտահոգություն հայտնեք, որովհետև առաջին աշխարհամարտի ընթացքում 1 մլն 200 հազար մարդ դուք եք, որ կոտորել եք: Ես հեռացա այդ երկրից: Հետո իմացա, որ շվեյցարացի մի ռեժիսոր, որը շատ նման է ինձ, գնացել էր Թուրքիա և նրան ծեծել էին: Այսինքն բնազդային արձագանքներ են տալիս», -պատմեց Կուստուրիցան:

Armenia and Serbia have much in common, but unlike the Serbs, the Armenian people are much more united, world-famous Serbian filmmaker and actor Emir Kusturica told reporters in Yerevan today. He said he is delighted to be in Armenia.
In his words, the Armenians are more united and able to close ranks – unlike the Serbian people who were subjected to massacres, but are disunited. Besides, the world knows the Armenians as a nation that survived the Armenian Genocide.
“And you have statehood that organizes a collective response to all this,” Kusturica said stressing that he is familiar with the history of Armenia and the Armenian people.
According to the filmmaker, when he was on a visit to Turkey a few years ago, he was told there that he was an ‘undesirable person’ because of his position on the issue of ‘genocide’ imputed to the Serbs.
“I replied: It is not for you to express concern about genocide – it was you that exterminated 1 million 200 thousand people during World War I. I left that country and learned later that a Swiss director who looked like me was beaten up there. In other words, they give an instinctive response,” Kusturica said.