Երևանում լինելը ինձ համար մեծ բավականություն է. Կուստուրիցա
«Ինձ համար շատ հաճելի է գտնվել մի երկրում, որի հետ մենք ընդհանուր շատ բան ունենք», -այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց սերբ հռչակավոր ռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցան:
Այդուհանդերձ, նրա խոսքով, հայերի հետ սերբերի տարբերությունն այն է, որ հայերը միասնական են, համախմբված:
«Դուք ճանաչված եք որպես ցեղասպանություն ապրած ժողովուրդ և ունեք պետականություն, որը հայերի կոլեկտիվ արձագանքն է կազմակերպում այդ ամենին», -հավելեց ռեժիսորը:
Նա նկատել է, որ սերբ ժողովուրդը, որը Կուստուրիցայի խոսքով, ինչպես հայերը, կոտորվել է խորվաթների կողմից, միասնական հանդես չի գալիս:
«Ավելին, զոհի կարգավիճակից մեզ անգամ փորձում են ներկայացնել որպես մեղավոր», -նկատեց Երևան եկած սերբ հյուրը:
Նա ասաց, որ Երևանում լինելը իր համար մեծ բավականություն է, հատկապես, երբ ծանոթ է Հայաստանի պատմությանը, անցած ճանապարհին:
«Երբ ես մի քանի տարի առաջ Թուրքիայում էի, ինձ ասացին, որ ես այդ երկրում ցանկալի մարդ չեմ` հաշվի առնելով իմ դիրքորոշումը սերբերին վերագրվող ցեղասպանության հարցում: Դրան իմ պատասխանը այն էր, որ դուք չէ, որ պետք է ցեղասպանության մասին մտահոգություն հայտնեք, որովհետև առաջին աշխարհամարտի ընթացքում 1 մլն 200 հազար մարդ դուք եք, որ կոտորել եք: Ես հեռացա այդ երկրից: Հետո իմացա, որ շվեյցարացի մի ռեժիսոր, որը շատ նման է ինձ, գնացել էր Թուրքիա և նրան ծեծել էին: Այսինքն բնազդային արձագանքներ են տալիս», -պատմեց Կուստուրիցան:

Эмир Кустурица выразил восхищение сплоченностью армянского народа и рассказал, как напомнил Турции про Геноцид армян
18:41 25/12/2015
Между Сербией и Арменией много общего, однако армянский народ, в отличие от сербского, намного сплоченнее. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами в Ереване всемирно известный югославский и сербский кинорежиссер Эмир Кустурица, отметив, что ему очень приятно находиться в Армении.
По его словам, армяне более консолидированные, они могут выступать единым фронтом, в отличие от пережившего погромы, но разобщенного сербского народа. Кроме того, сказал режиссер, армяне известны миру как народ, переживший Геноцид.
«И у вас есть государственность, которая организовывает коллективный ответ на все это», – сказал Кустурица, подчеркнув, что он хорошо знаком с историей Армении и армянского народа.
Он также рассказал, как в ходе визита в Турцию несколько лет назад ему там заявили, что он в этой стране нежеланная персона из-за позиции по вопросу приписываемого сербскому народу «геноцида».
«Я им ответил: кому-кому, но не вам выражать обеспокоенность по вопросу геноцида, поскольку именно вы в годы Первой Мировой войны истребили 1 млн. 200 тыс. человек. Я покинул эту страну, потом узнал, что там избили швейцарского режиссера, очень похожего на меня. То есть они дают инстинктивный ответ», – сказал Кустурица.