Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների շրջանակներում դեկտեմբերի 24-ին Երևան է ժամանել աշխարհահռչակ սերբ ռեժիսոր, երաժիշտ և դերասան Էմիր Կուստուրիցան: Այսօր Կուստուրիցան և նրա ղեկավարած «The No Smoking Orchesta»-ն հանդես կգան համերգով, բայց մինչ այդ նա հանդիպել է լրագրողների հետ և խոսել տարբեր թեմաներից:
Ներկայացնում ենք տաղանդավոր ռեժիսորի մտքերը, որոնք նա արտահայտել է տարբեր հարցերի պատասխանելիս.
«Իմ կանխատեսումն այն է, որ մենք` քրիստոնյաներս ոչնչացման շեմին ենք կանգնած: Քրիստոնեության վատ վիճակի մասին է վկայում ներկայիս Եվրոպան, քրիստոնեությունն ուղղակի կտտանքների է ենթարկվում: Այստեղ պարբերաբար մուսուլմանական երկրներից ներգաղթյալներ են գալիս: Ես, իհարկե, փախստականների դեմ ոչինչ չունեմ, բայց մշտապես ինքս ինձ հարց եմ տալիս` ինչու փախստականները ուղղակի չեն գնում Սաուդյան Արաբիա, որը ամենահարուստ երկրներից մեկն է, այլ գալիս են Եվրոպա` կտրել-անցնելով ավելի երկար ճանապարհ: Ֆրանսիացի շատ հայտնի մի մտավորականներից մեկն այդ հարցիս պատասխանեց` նրանք կարիք ունեն տարեկան մեկ մլն մարդ Եվրոպա ուղարկել, որպեսզի Եվրոպան կորցնի իր ինքնությունը:Երբ ես կնքվեցի, դարձա քրիստոնյա (նա ծնվել է մուսուլման ընտանիքում և միայն մի քանի տարի առաջ կրոնափոխ է եղել դառնալով ուղղափառ քրիստոնյա), այդ ժամանակ քրիստոնեության վատ շրջանն էր, բայց քանի որ ես հավատում եմ արվեստին, ես նաև հավատում եմ Աստծուն:
Երգիչ, ռեժիսոր կուստուրիցաներից, ես ավելի շատ նախընտրում եմ գրող Կուստուրիցային:
Սանտա Կլաուսից հաստատ «Կոկա-կոլա» չեմ ուզի, այդպես եմ ասում, որովհետև այդ ընկերությունը աստիճանաբար սեփականացնում է Սանտա Կլաուսին: Բայց կխնդրեի մի գերբնական ուժ տար, որ հնարավոր լիներ աշխարհը հետ պահել մի պատերազմից, որի շեմին հիմա կանգնած ենք: Նաև մի բան էլ կուզեի` որ Մարադոնան նոր աշխատանք գտներ:
Ես հիմնել եմ մի գյուղ, որտեղ ապրում եմ և մտադրությունս միակն է` կինոյի և երաժշտության արվեստում իմ վաստակածը վերադարձնել ժողովրդին ու հիմնել եմ Երաժշտության ու Կինոյի փառատոն: Իմ կյանքի մեծ մասը հենց այդ երկու փառատոնների հետ է կապված:
Մի կատակ կա ծերացող մարդկանց մասին` երբ որոշակի մի փուլի հասնում ես կյանքում, մտածում ես` էդ ջահելները ամեն ինչով զբաղվում են: Հիմա էլ հոգիդ այնպես չէ, ինչպես առաջ էր: Այսօր ես կասեի, որ հիմա ամեն ինչ արագացված տեմպերով գնում է գրողի ծոցը: Մեզ փրկելու միակ ձևը այնպիսի սոցիալական միջավայր ստեղծելն է, որ մարդիկ իրենց լավ կզգան»:

World-famous Serbian filmmaker, actor and musician Emir Kusturica arrived in Yerevan on December 24 as part of the commemorative events of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Prior to a concert with The No Smoking Orchestra led by him, Emir Kusturica met with Armenian reporters.
Mr. Kusturica in particular said when answering the questions of reporters:
”My prediction is that we, the Christians, are on the brink of destruction. Present-day Europe bears evidence of the bad state of Christianity. Christians are simply subjected to torture. Migrants from Muslim countries regularly enter Europe. Of course, I have nothing against refugees, but I keep asking myself the question: Why do refugees travel a long way to reach Europe instead of going directly to Saudi Arabia, one of the richest countries. A famous French intellectual answered my question. He said they need to send one million people to Europe each year so that Europe will lose its identity. I was baptized and became Christian (Kusturica was born into a Muslim family and only a few years ago he was baptized into the Serbian Orthodox Church). It was a hard time for Christianity , but because I believe in art, I also believe in God.
As regards singer, filmmaker and writer Kusturicas, I prefer the writer.
I will definitely not ask Santa Klaus to bring me a coke because that company is gradually privatizing Santa. But I would ask him to give me supernatural power so I could keep humanity away from a war we are facing now. I would also like Maradona to get a new job.
I founded a village where I live, and my sole purpose is to return my achievements in music and cinema to people and I founded the Film and Music Festival. Most of my life has been dedicated to that festival.
Today I would say that everything is going to hell at a more rapid pace. The only way to save us is to create such a social environment where people will feel fine”.