Ռ.Ամիրխանյան. Օպերայի և բալետի թատրոնը մի փոքր շեղվել է իր ֆունկցիայից
«Անթույլարելի, հակամասնագիտական իրողություն է սա: Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնը մի փոքր շեղվել է իր ֆունկցիայից»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը:
Հիշեցնենք, որ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի են ունեցել կառուցվածքային փոփոխություններ: Առաջարկն արել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար  Հայաստանի և Լիտվայի ժողովրդական արտիստ Գեղամ  Գրիգորյանը: Նշվում է, որ փոփոխությունները միտված են ստեղծագործական որակի բարձրացմանը, ստեղծագործական թևի առավել լավացմանը: 2001 թվականից Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գլխավոր դիրիժորն է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանը: Կառուցվածքային փոփոխություններից հետո նրան առաջարկվել է մնալ թատրոնում որպես դիրիժոր: Նա հրաժարվել է:
«Այս պահին ես սպասում եմ, թե ինչպես է թատրոնը շարունակելու այն ավանդույթները, որոնք եկել և հասել են մեզ որպես ազգ: Ինտրիգային հարաբերություններ են. դու դիրիժոր չես լինելու: Բացահայտ երևում է, եթե դա երկու ամսով է, նշանակում է, քո փոխարեն ուրիշն է գալու: Պատկերացնում եք, որ նավը չունենա գլխավոր կապիտան»,- ասաց Ռ.Ամիրխանյանը:
Կոմպոզիտորի խոսքով, Կարեն Դուրգարյանը մեծ արժանիքներ ունեցող մասնագետ է, ով կարող է օպերային արվեստը շարժել տեղից, առաջ տանել, նա հայ ազգային մշակույթի կարևոր գործիչներից մեկն է:
«Ֆարս է տեղի ունեցել: Չհարգեն մարդուն ու  թղթով ասեն՝ հեռացված ես: Իսկ ուր է մասնագիտական հիմնավորումը՝ ինչո՞ւ»,- ասաց նա:
Ռ.Ամիրխանյանն անընդունելի է համարում որպես դիրիժոր օտար մասնագետին բերելը, քանի որ, ըստ նրա, օտարը չի կարող ապրել մեր օպերային արվեստի խնդիրներով:

R. Amirkhanyan: Opera and Ballet Theatre deviated a bit from its functions
“It is an inadmissible, anti-professional reality. Spendiarian Opera and Ballet Theatre deviated a bit from its functions,” composer Robert Amirkhanyan told reporters.
Structural changes have taken place at Spendiarian Opera and Ballet Theatre. The proposal was put forward by the theatre’s artistic director Gegham Grigoryan. The changes were aimed at improving creativity, the quality of creative work. Karen Durgaryan has been the principal conductor of Speniarian Theatre since 2001. He received an offer to continue working as the conductor. He declined.
“I am waiting to see how the theatre will continue the traditions that have been passed on to us. There are intrigues. It is quite obvious that you are appointed as conductor for two months and then will be replaced by another person. Imagine a ship without a captain,” Amirkhanyan noted.
In his words, Karen Durgaryan is a musician who has great qualities and is able to develop the art of opera, he is a prominent figure in the Armenian culture.
“It is a farce. Not to respect a man. To give him a paper and say that he is dismissed. What are the professional reasons?” he said.
Amirkahnyan considered it unacceptable to invite a foreigner as a conductor, noting that a foreigner is unlikely to care much about problems of our opera art.