Թուրքիայի խորհրդարան ցեղասպանվածների սերունդներին քաղաքացիություն շնորհելու նախագիծ է ներկայացվել
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (ժՀԿ-CHP) խորհրդարանական խմբակցության փոխնախագահ Սեզգին Թանրըքուլուն օրինագիծ է ներկայացրել Թուրքիայի խորհրդարան, որով նախատեսվում է Թուրքիայի քաղաքացիություն տրամադրել 1914 թվականից բռնագաղթի, ինչպես նաև այս կամ այն պատճառով քաղաքացիությունից զրկվածների սերունդներին: Տեղեկացնում է թուրքական «haberaktuel.com» կայքը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, օրինագծի ընդունման դեպքում քաղաքացիություն պետք է տրամադրվի ցեղասպանության ընթացքում հայրենազրկված հայերին, հույներին և ասորիներին, ովքեր դեռ ողջ են և նրանց սերունդներին ՝մինչև 4-րդ սերունդ:
Օրինագծի համաձայն` Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացիությունը տրամադրվելու է կոտորածների ու բռնագաղթի ժամանակ Թուրքիայի տարածքում բնակված քաղաքացիներին: Այն տարածվում է նաև 1955 թվականի սեպտեմբերի 6-7-ին Ստամբուլում կազմակեպված կոտորածներից տուժած հայերի, հույների ու հրեաների, ինչպես նաև նրանց սերունդների վրա:
Օրինագծի` օրենքի վերածվելու դեպքում, Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներն ու նրանց սերունդները, ինչպես նաև կոտորածներից տուժած հույները, ասորիներն ու հրեաները Թուրքիայի քաղաքացիություն ստանալու նպատակով կարող են դիմել հետևյալ փաստաթղթերի առկայության դեպքում:
Դրանք են` խնդրո առարկա ժամանակաշրջանի անձնագիրը, եկեղեցական արձանագրությունները, փոքրամասնությունների հիմնադրամների արձանագրությունները, Օսմանյան կայսրության փաստաթղթերը, ընդունող երկրների համապատասխան մարմինների՝ Թուրքիայից արտագաղթած լինելու մասին փաստաթղթերը:

В парламенте Турции представлен законопроект о предоставлении турецкого гражданства потомкам переживших Геноцид армян
15:33 29/12/2015
Зампредседателя фракции главной оппозиционной Народно-республиканской партии Турции (РНП – CHP) Сезгин Танрикулу представил в парламент страны законопроект, которым предлагается предоставлять турецкое гражданство потомкам лиц, переживших депортацию в 1914г. Об этом пишет турецкий сайт «haberaktuel.com».
Согласно информации, в случае принятия данного законопроекта турецкое гражданство должно предоставляться выжившим тогда армянам, грекам и ассирийцам и их потомкам  – до 4-го колена.
Согласно данному законопроекту, турецкое гражданство будет предоставляться гражданам, которые проживали на территории нынешней Турции во время массовой резни и депортации. Законопроект распространяется также на армян, греков и евреев, переживших организованную 6-7 сентября 1955г. резню в Стамбуле, и их потомков.
В случае принятия законопроекта, указанные лица могут обратиться за получением турецкого гражданства в случае наличия у них следующих документов: паспорт данного периода, церковные протоколы, протоколы о фондах меньшинств, а также документы, свидетельствующие о депортации из Турции, и документы из соответствующих органов принимающих стран.