Մուտք ենք գործում 2016 թվական՝ նոր հաջողություններ արձանագրելու հաստատակամությամբ. ՀՀ վարչապետ
Մենք հրաժեշտ ենք տալիս 2015 թվականին: Ժամեր անց այն պատմություն կդառնա: Գալիք՝ 2016 թվականը հոբելյանական տարի է հայ ժողովրդի համար: Մենք հանդիսավորությամբ նշելու ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման քսանհինգերորդ տարեդարձը: Այն խորհրդանշում ու ամփոփում է մեր ժողովրդի դարավոր իղձերը և թանկ է բոլորիս համար: Վստահ եմ՝ մեր միասնականությամբ ու հավաքական ուժի շնորհիվ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ՝ մենք շարունակելու ենք հանդուրժողականության և փոխվստահության մթնոլորտում համատեղ քայլերով շարժվել առաջ, կառուցել բարեկեցիկ և ապահով Հայաստան՝ հանուն մեր պետականության ամրապնդման և անկախության հարատևման:
Գաղտնիք չէ, որ 2015 թվականն աշխարհաքաղաքական և տնտեսական բարդ իրավիճակներով ու զարգացումներով լեցուն տարի էր: Հայաստանը ևս անմասն չմնաց արտաքին մարտահրավերների բացասական ազդեցությունից: Ի հեճուկս ոչ լավատեսական կանխատեսումների՝ ռեսուրսների և ջանքերի կենտրոնացման, կառավարության վստահ և հաշվարկված քայլերի արդյունքում մենք կարողացանք դիմակայել դժվարություններին և ապահովել տնտեսական աճ:
2016 թվականին կառավարությունը շարունակելու է հետևողական ջանքեր գործադրել Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքի որակի և պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Համոզված եմ, որ մեր երկիրը՝ կառավարության նպատակային և հստակ գործողությունների շնորհիվ մրցունակ տնտեսությամբ շարունակելու է հաստատուն կերպով առաջ ընթանալ` դեպի ավելի հզոր և ժողովրդավարական Հայաստան:
Մենք մուտք ենք գործում 2016 թվական՝ նոր հաջողություններ արձանագրելու հաստատակամությամբ: Նոր տարում խաղաղություն եմ մաղթում մեր ժողովրդին: Ձեզ ու ձեր ընտանիքներին ցանկանում եմ երջանկություն, քաջառողջություն և սեր: Թո՛ղ յուրաքանչյուրիս ընտանիքում և մեր սիրելի հայրենիքում միշտ միասնություն ու կայունություն լինի: Բոլորս միասին զարգացնենք ու հզորացնենք Հայաստանի Հանրապետությունը, շենացնենք ու կենսունակ պահենք մեր երկիրը: Առանձնահատուկ ուզում եմ շնորհավորել մեր հայրենիքի պաշտպաններին, անձնազոհությամբ ու նվիրումով մեր երկրի սահմանները անառիկ պահող զինվորներին ու սպաներին: Աստված ձեզ, մեզ, բոլորիս պահապան:

PM Hovik Abrahamyan: We are entering the year 2016 with firm resolve to state new achievements
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan has issued a New Year message today, according to the press office of the government. The message says:
We are bidding farewell to the year 2015, which is going to become history in a few hours. The upcoming year of 2016 will usher in a jubilee for the Armenian nation. We will be celebrating the twenty-fifth anniversary of Armenia’s independence. Independence is dear to all of us as it symbolizes our people’s age-old aspiration.
I am confident that owing to our collective strength and unity, under the leadership of President Serzh Sargsyan, we will move forward in an atmosphere of tolerance and mutual trust, build a prosperous and secure Armenia for the sake of a powerful statehood and everlasting independence.
It is no secret that numerous geopolitical and economic challenges emerged in 2015. Like many other countries, neither Armenia managed to be safe from the negative impact of external challenges. In spite of pessimistic projections, by mobilizing efforts and resources, as well as thanks to the Government’s self-confidence and well-devised policies, we were able to defy the challenges and ensure economic growth.
In 2016, the Government will continue to make consistent efforts to improve each citizen’s living standards and the quality of life. I am convinced that strong with the Government’s firm determination and purposeful actions, our country will continue to advance towards a more competitive economy and a more powerful and democratic Armenia.
We are entering the year 2016 with the firm resolve to state new achievements. I wish peace to our people, as well as much happiness, health and love to your families in the coming year.
Let an atmosphere of unity and stability reign in each Armenian family and in our beloved homeland. Let us build on and strengthen the Republic of Armenia, develop and keep viable our country.
I would like to specifically congratulate the defenders of our homeland – those soldiers and officers - who keep safe our country’s borders with self-sacrifice and devotion. God bless all of us. Happy New Year and Merry Christmas!”