Այս օրերին, երբ հանրապետությունում գրիպի և սուր շնչառական վարակների աճ կա, պոլիկլինիկա ուղղված կանչերը չեն սպասարկվում: Panorama.am-ի խմբագրություն ահազանգած Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի բնակիչը պատմեց, որ ընտանիքի բոլոր անդամները հիվանդ են, բարձր ջերմություն ունեն: Պոլիկլինիկա են զանգահարել, խնդրել են կանչ գրել: Պատասխանել են, որ ընդամենը մեկ հերթապահ բժիշկ կա, տուն այցելել չի կարող: Կանչերը կարող են սպասարկել հունվարի 11-ից սկսած:
Սա այն պարագայում, երբ կառավարության որոշմամբ հունվարի 8-ն աշխատանքային օր է: Սա այն պարագայում, երբ առողջապահության նախարարությունից անընդհատ հայտարարում են, թե ստեղծվել է արագ արձագաքման խումբ հանրապետությունում համաճարակաբանական վիճակը վերահսկելի և կառավարելի պահելու նպատակով: Սա այն պարագայում, երբ ոլորտի պատասխանատուները հայտարարում են, որ իրենց նատակը հիվանդությունների կանխումն է ու առողջապահության առաջնային օղակի դերի բարձրացումը:
Հիշեցնենք, որ պաշտոնական տվյալներով դեկտեմբերի 6-ի դրությամբ հանրապետության հիվանդանոցներում բուժում է ստանում գրիպով և սուր շնչառական վարակներով 433 մարդ, որից 354-ը` 0-18 տարեկան։ Հիվանդներից 97-ի մոտ ախտորոշվել է թոքաբորբ։

Amid a rise in the number of flu and acute respiratory infection cases in Armenia, some polyclinics refuse a request for a doctor visit. The editorial office of Panorama.am received a call from a resident of Yerevan’s Shengavit administrative district. The citizen complained that they decided to call a doctor after all family members came down with a cold and run a high temperature. An employee of the local polyclinic said in response to their call that they have only one doctor on duty who cannot visit patients in their homes.  The employee added that they will start providing services from January 11.
The response comes as a surprise given that January 8 is a working day by a decision of the government. Besides, Armenian Health Ministry announced that it set up a rapid response group to keep the epidemiological situation under control, while healthcare officials say that their key goal is disease prevention and increasing the role of primary health care.
According to official data, 433 cases of flu and acute respiratory infections (354 patients were those under the age of 18) were reported in Armenia as of January 6. 97 people were diagnosed with pneumonia.