Աթաթուրքի ստորագրության հեղինակը հայազագի Հակոբ Վահան Չերչիյանն է
Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքի ստորագրության էսքիզի հեղինակը հայազգի մաթեմատիկոս և գեղագիր Հակոբ Վահրամ Չերչիյանն է եղել: «Էրեմնիահաբեր»-ի փոխանցմամբ, թուրքական իշխանամետ «YeniAkit» թերթի կայքը ծավալուն և հանգամանալից հոդվածով անդրադարձել է թուրքական իրականության մեջ ոչ շատ հաճախ բարձրաձայնվող այս փաստին:
Ըստ աղբյուրի՝ Թուրքիայում ազգանունների մասին օրենքի ընդունումից հետո (1934թ.), երբ Մուսթաֆա Քեմալը ընդունում է «Աթաթուրք» ազգանունը, հայ գեղագիրը հատուկ պատվեր է ստանում՝ 24 ժամվա մեջ այդ նոր ազգանվանը համապատասխան ստորագրության օրինակ ստեղծել Մուսթաֆա Քեմալի համար: Չերչիյանը, ով ավելի քան  50 տարի շարունակ մաթեմատիկա, աշխարհագրություն և գեղագրություն է դասավանդել Ստամբուլի Ռոբերտ քոլեջում  (ներկայիս Բոսֆորյան համալսարան), Աթաթուրքի համար ստորագրության 5  տարբերակ է ստեղծում: Դրանցից Քեմալն ընտրում է մեկ վերջնական էսքիզ և այնուհետև օգտագործում է միայն այդ ստորագրությունը:
Ինչպես տարբեր առիթներով լրատվամիջոցերին և իր ուսանողներին պատմել է հենց ինքը՝ Հակոբ Վահրամ Չերչիյանը՝ իր այս ծառայության համար նա Աթաթուրքից հատուկ շնորհակալական նամակ է ստացել:

СМИ Турции вспомнили «засекреченный» факт: автором подписи Кемаля Ататюрка был армянский каллиграф Акоп Ваграм Черчиян
17:57 09/01/2016
Автором эскиза подписи основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка был математик и каллиграф армянского происхождения Акоп Ваграм Черчиян. Как передает Ermenihaber.am, сайт турецкой провластной газеты «YeniAkit» опубликовал обширную и обстоятельную статью об этом весьма редко упоминаемом в Турции факте.
Как отмечается, после принятия в Турции «Закона о фамилиях» в 1934г., когда Мустафа Кемаль взял фамилию «Ататюрк», армянский каллиграф Акоп Ваграм Черчиян получил специальный заказ – за 24 часа создать для новой фамилии Кемаля Ататюрка пример подписи.
Армянский каллиграф, преподавший на тот момент более 50 лет математику, географию и каллиграфию в Роберт Колледже в Стамбуле (ныне Босфорский университет), создал 5 вариантов подписей для Кемаля Ататюрка. Из них Кемаль выбрал последний эскиз и после этого использовал лишь данную подпись.
Как рассказывал сам Акоп Ваграм Черчиян по различным поводам средствам массовой информации и своим студентам, за оказанную услугу он получил от Кемаля Ататюрка письмо особой благодарности.