Աթաթուրքի ստորագրության հեղինակը հայազագի Հակոբ Վահան Չերչիյանն է
Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքի ստորագրության էսքիզի հեղինակը հայազգի մաթեմատիկոս և գեղագիր Հակոբ Վահրամ Չերչիյանն է եղել: «Էրեմնիահաբեր»-ի փոխանցմամբ, թուրքական իշխանամետ «YeniAkit» թերթի կայքը ծավալուն և հանգամանալից հոդվածով անդրադարձել է թուրքական իրականության մեջ ոչ շատ հաճախ բարձրաձայնվող այս փաստին:
Ըստ աղբյուրի՝ Թուրքիայում ազգանունների մասին օրենքի ընդունումից հետո (1934թ.), երբ Մուսթաֆա Քեմալը ընդունում է «Աթաթուրք» ազգանունը, հայ գեղագիրը հատուկ պատվեր է ստանում՝ 24 ժամվա մեջ այդ նոր ազգանվանը համապատասխան ստորագրության օրինակ ստեղծել Մուսթաֆա Քեմալի համար: Չերչիյանը, ով ավելի քան  50 տարի շարունակ մաթեմատիկա, աշխարհագրություն և գեղագրություն է դասավանդել Ստամբուլի Ռոբերտ քոլեջում  (ներկայիս Բոսֆորյան համալսարան), Աթաթուրքի համար ստորագրության 5  տարբերակ է ստեղծում: Դրանցից Քեմալն ընտրում է մեկ վերջնական էսքիզ և այնուհետև օգտագործում է միայն այդ ստորագրությունը:
Ինչպես տարբեր առիթներով լրատվամիջոցերին և իր ուսանողներին պատմել է հենց ինքը՝ Հակոբ Վահրամ Չերչիյանը՝ իր այս ծառայության համար նա Աթաթուրքից հատուկ շնորհակալական նամակ է ստացել:

Ataturk’s signature was designed by calligrapher of Armenian descent Hakob Vahram Cerciyan
The signature of the founder of the Turkish republic Mustafa Kemal Ataturk was designed by Hakob Vahram Cerciyan, a mathematician and calligrapher of Armenian descent, Ermenihaber.am reported, noting that the pro-government Turkish website YeniAkit published an article discussing in detail this fact that is not frequently mentioned in Turkey.
According to the source, after Mustafa Kemal took up a last name – Ataturk under the Surname Law in 1934 in  urkey, Cerciyan, a professor of mathematics, geography, and calligraphy at the Robert College of Istanbul, was proposed to prepare within 24 hours a model signature for Ataturk.  Ataturk personally selected the one of "K. Atatürk" from five model signatures designed by Cerciyan.
H. Cerciyan later told in press interviews and during conversations with his pupils that he received a letter of thanks from Ataturk in appreciation of his service.