Երկրում համաճարակ չկա. Առողջապահության նախարարություն
ՀՀ առողջապահության նախարարության լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ գրիպի կանխարգելման աշխատանքները շարունակվում են։
ՀՀ առողջապահության նախարարության արագ արձագանքման խմբի վերլուծության արդյունքներով այս պահի դրությամբ ծանր դեպքերի թիվը գրեթե նույնն է։ Նրանց բոլորի առողջական վիճակը և բուժման ընթացքը մասնագետների և անձամբ նախարարի խիստ ուշադրության ներքո է։
Արմեն Մուրադյանի հանձնարարությամբ ՀՀ առողջապահության նախարարությունում ստեղծված արագ արձագանքման խմբի անդամները Երևանի և մարզային հիվանդանոցներում ծանոթանում են հիվանդների բուժման ընթացքին: ՀՀ ԱՆ պետական առողջապահական տեսչության մասնագետները ևս լայնածավալ ուսումնասիրություններ են կատարում։
Կանխարգելիչ գործողությունները շարունակվում են: Հիվանդանոցներն ու պոլիկլինիկաներն ապահովված են անհրաժեշտ դեղերով և այլ նյութերով:
«Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր այն կազմակերպություններին, լրատվամիջոցներին և քաղաքացիներին, ովքեր զգոնություն դրսևորելով աջակցում են նախարարությանը` բնակչությանն անհարկի խուճապից զերծ պահելու գործում։ Կոչ ենք անում մեր բնակչությանը հիմնվել միայն պաշտոնական աղբյուրից ստացվող մասնագիտական հավաստի տվյալների վրա, որը նպատակ ունի բարձրացնելու բնակչության և առողջապահական համակարգի զգոնությունը։  Հիշեցնենք, որ ուշացման, ինչպես նաև ինքնաբուժման դեպքերում կարող են առաջանալ առողջությանը սպառնացող խնդիրներ»,- նշված է հաղորդագրությունում:

В Армении нет эпидемии гриппа и ОРВИ, профилактические работы в республике продолжаются. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
«По результатам проведенного группой оперативного реагирования министерства здравоохранения Армении анализа, на данный момент количество тяжелых случаев практически не изменилось. Лечение этих пациентов и состояние их здоровья находятся под строгим наблюдением специалистов и лично министра здравоохранения Армена Мурадяна.
По поручению Армена Мурадяна, члены сформированной в Минздраве РА группы оперативного реагирования следят за ходом лечения больных в клиниках Еревана и областей. Сотрудники Государственной здравоохранительной инспекции Минздрава РА также проводят масштабные исследования», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что больницы и поликлиники обеспечены всеми необходимыми лекарствами и препаратами.
«Выражаем благодарность всем организациям, СМИ и гражданам, которые, проявляя бдительность, содействуют министерству в предотвращении паники среди населения. Призываем население основываться только на достоверных профессиональных данных, полученных из официальных источников, которые предоставляются с целью повышения бдительности населения и структур здравоохранения», – указывается в сообщении.
При этом Минздрав Армении напоминает, что из-за самолечения и запоздалого обращения к медикам могут возникнуть проблемы со здоровьем.