Հեղինակավոր Bloomberg պարբերականը կանխատեսում է ներկայացրել 2016թ-ին երկրների տնտեսական աճի վերաբերյալ:
Փորձագետների գնահատմամբ՝ դիտարկված 93 երկրների շարքում անկում կանխատեսվում է Վենեսուելայում (-3.3%), Բրազիլիայում (-2.5%) Հունաստանում (-1.8%), Ռուսաստանում (-0.5%), Էկվադորում (-0.5%):
Պարբերականի հրապարակած ցուցակում տնտեսական աճի մակարդակով առաջատարները արևելասիական զարգացող երկրներն են՝ Հնդկաստան (7.4%), Վիետնամ (6.6%), Բանգլադեշ (6.6%), Չինաստան (6.5%), Շրի Լանկա (6.4%):
Bloomberg-ը 2016թ-ին Հայաստանի համար կանխատեսել է 2.5% տնտեսական աճ: Հարևան Ադրբեջանում աճը կկազմի 2.4%, իսկ Վրաստանում 3%:
Փորձագետները առանձնացրել են նաև 5 երկրներ, որտեղ 2016թ-ին ճգնաժամի հավանականությունը ամենաբարձրն է: Դրանք են Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Արգենտինան, Թայվանը:
Նշենք, որ պարբերականի կանխատեսումը հիմնված է 2015թ-ի հոկտեմբերից դեկտեմբեր ամիսներին 93 երկրներում տնտեսագետների շրջանում անցկացված հարցումների վրա:

Bloomberg forecasts 2.5% GDP growth for Armenia
According to expert estimates, GDP growth in Azerbaijan and Georgia is expected to be 2.4% and 3%, respectively.
For the world's worst-performing economies, no good will come from New Year's resolutions to do better. For many, 2016 will only bring more disappointment, say economists surveyed by Bloomberg.
Oil-rich Venezuela will contract by 3.3 percent this year, the worst forecast of any of the 93 countries in the analysis, followed by junk-rated Brazil, debt-laden Greece and commodities-ravaged Russia.
Russia will stay in negative territory after contracting about 3.6 percent in the first nine months of last year, but will also turn the corner on what will likely be its longest recession in over two decades. Sanctions from the U.S. and European Union as well as low oil prices, which account for 40 percent of the government's budget revenues, took their toll.