ՍԱՊԾ.  Վերջին անգամ Թուրքիայից կաղամբ է ներկրվել անցած տարվա ապրիլին
Ռոսսելխոզնադզորը Կրասնորդարի շրջանում Թուրքիայից ներկրված վարակված 39. 39 տոննա կաղամբ է հայտնաբերել:  Ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, բանջարեղենը վարակված է եղել կալիֆոռնիական ծաղկավոր թրիպսով: Նշվում է, որ կաղամբը ընդգրկված չէ Թուրքիայից ներկրվող արգելված սննդամթերքների ցանկում:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը Թուրքիայից մեծ քանակությամբ բանջարեղեն է ներկրում, Panorama.am-ը ԳՆ Սննդամթերքի անվտագության պետական ծառայությունից հետաքրքրվեց, արդյոք հարևան երկրից կաղամբ ներկրվում է Հայաստան:
Ծառայության մամուլի խոսնակ Նվարդ Առաքելյանը հայտնեց, որ Թուրքիայից վերջին անգամ 150 կգ կաղամբ ներկրվել է անցած տարվա ապրիլին:
«Հայաստանում Թուքիայից ու Պակիստանից ներմուծվող մթերքը համարվում է բարձր ռիսկ ունեցող»,-ասաց Ն. Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ ՍԱՊԾ պետ Արմեն Հայրապետյանի հանձնարարականի համաձայն՝ 2015-ի ապրիլի 1-ից Թուրքիայից և  Պակիստանից Հայաստան ներմուծվող պտուղ-բանջարեղենը պետք է ենթարկվի լաբորատոր հետազոտության։
Ընդ որում՝ Թուրքիայից և Պակիստանից ներմուծվող թարմ և թարմ սառեցված մրգերը և բանջարաբոստանային կուլտուրաները բացի բուսասանիտարական հսկողությունից կենթարկվեն նաև թունավոր տարրերի, նիտրատների և պեստիցիդների նկատմամբ լաբորատոր փորձաքննության և այդ թունավոր նյութերի առկայության դեպքում այդ մթերքների ներկրումը կարգելվի:

In Armenia, products imported from Turkey and Pakistan are considered as high risk product
Experts of Rosselkhoznadzor (Russia’s Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance) found 39.39 tons of cabbage that was imported from Turkey and infected with flower thrips, according to the Russian mass media. The cabbage found in January 2016 is not on the list of Turkish products, on which Russian sanctions were imposed.
Given the fact that Armenia imports a lot of vegetables from Turkey, Panorama.am asked State Food Safety Service (SFSS) of Armenian Agriculture Ministry if any cabbage has been imported from the neighboring country.
A spokeswoman for SFSS, Nvard Arakelyan, said that the last time when 150 kg of cabbage was imported from Turkey was in April last year.
“In Armenia, products imported from Turkey and Pakistan are considered as high risk products,” Arakelyan said.
As was reported, on the instructions of SFSS Head Armen Hayrapetyan, since April 1, 2015, fruit and vegetables imported to Armenia from Turkey and Pakistan are sent  for laboratory tests.