Բաքվի հայության ջարդերի 26-րդ տարելիցին. «Երիտասարդ  հային ուղղակի նետեցին գնացքի տակ»
«Panorama.am»-ը արդեն գրել է այն մասին, որ «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում հրատարակման է պատրաստվում «Բաքվի ողբերգությունը ականատեսների վկայություններում» ժողովածուն, որում կնարկայացվեն ներկայումս ԱՄՆ-ում բնակվող 50 փախստակաների` ոճրագործության մասին վկայությունները:
Այս վկայությունների հիման վրա սեղծվել է «Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմը, որտ ներկայացվել էր մեկ տարի առաջ:
«Panorama.am»-ը սկսում է ստեղծվելիք հավաքածուի գլուխների հրապարակումը, որոնք խմբագրությանը տրամադրել է «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը:
Օլեգ Պետրոսյան. Բաքվում բնակվում էր սկզբից Մոնտինոյում, իսկ հետո Ահմեդլի ավանում:
«Բաքվում ապրում էի 58 թ.-ից, սովորել եմ Ինգլաբ փողոցում գտնվող №200 դպրոցում` հայկական գերեզմանատան մոտակայքում: Աշխատում էի Բաքվի «Ռադիոշին» արտադրական կմիավորման փորձարարական արտադրամասում: Երբ տեղի ունեցան Սումգայիթյան իրադարձությունները, շոկ էր: Ընդ որում` փոխադարձ շոկ` ոչ միայն հայերի համար: Իրադարձությունների մասին տեղեկացա աշխատավայրում:  Իմ աշխատատեղը արտադրամասի ղեկավարի աշխատասենյակը սահմանազատող միջնապատի մոտ էր: Ինժեներ –տեխնոլոգներից մեկը` Յաշար Բաբաևը, ապրում էր Սումգայիթում: Այդ օրը նա ուշացել էր աշխատանքից, և երբ եկավ, երեք վարպետները և արտադրամասի ղեկավարը հանկարծ փակվեցին այդ փոքր սենյակում և սկսեցին բուռն ինչ-որ բան քննարկել: Ես ամեն ինչ լսում էի:
Բաբաևը պատմում էր այն մասին,  թե ինչ էր կատարվում Սումգայիթում: Խոսում էր սպանությունների, ջարդերի, այն մասին, որ ոմանց սպանում էին կացնով, իսկ մյուսներին` այրում: Մարդու հավատը չէր գալիս, ուղեղի մեջ չէր տեղավորում`նույնիսկ ադրբեջանցիների մոտ: Սակայն մեր կյանքը այդ պահից բաժանվեց երկու մասի`դրանից առաջ և դրանից հետո: Սկզբում,իրականում, ադրբեջանցիները`հարևանները, գործընկերները, ուղղակի ծանոթներն որոշակի մեղքի զգացում ունեին, դա փաստ է: Սակայն հետո ամեն ինչ փոխվեց: Բաքվում սկսված իրադարձությունների ազդակը տրվեց 1988 թ հունիսի 18-ին, ԽՍՀՄ գերագույն խորհրդի նիստում, երբ Գորբաչովը, կոպտորեն ընդհատելով ելույթ ունեցող  Հենրիխ Իգիթյանին, հայտարարեց. «Իսկ Դուք ընդհանրապես գիտեք թե ի՞նչ բան է Ցեղասպանությունը», և հավելեց.«Իսկ Դուք մտածել ե՞ք թե ինչ կարող ա պատահել Բաքվի` ազգությամբ հայ երկուհարյուր հազար բնակիչների հետ»:
Իսկ հոտո հրապարակում սկսվեցին ցույցերն ու հանրահավաքները: Քաղաքում ուժեղ լարվածություն էր զգացվում: Ես դրա հետ անմիջականորեն բախվեցի 1988 թ դեկտեմբեի 2-ին, երբ աշխատելը գործնականում դարձավ անհնարին: Մեզ`հայերիս, հրավիրեցին կուսակցական բյուրո և առաջարկեցին արձակուրդ գնալ`նշելով, որ այս ամենը, ըստ երևույթին, շուտով կավարտվի: Կինս աշխատում էր նավատորմի սպաների տանը և պետք է արձակուրդ ձևակերպեր: Մեր փոքր երեխային նա իր հետ աշխատանքի էր տարել: Ես գնացի նրանց երևից: Հասա քաղաքի կենտրոն, տեսնում եմ`երկաթգծի վարչության մոտ բազմություն է հավաքված: Բոլորը այս ու այն կողմ են վազում, ավտոբուսները չեն աշխատում, փոքր մասնավոր ավտոբուսները (ալաբաշները) լեփլեցուն են: Ես մի կերպ նստեցի, զգում եմ, որ արդեն անհրաժեշտ է գաղտնապահություն: Հասանք մինչև Բաիլովի փողոց: Խոսակցությունները միայն մեկ բանի մասին էին.«Տեսեք, շուտով բոլորին կվռնդենք, բոլոր բնակարանները մերը կլինեն» և այսպես շարունակ:
Հանդիպեցի կնոջս և երեխայիս: Երեկոյան ժամը 8-ի մոտակայքում երեքով իջանք մետրո: Գնացք նստեցինք: Կինս տղայիա հետ նստեց վերջին դռան մոտ, ես կանգնեցի նրանց առջև, պատուհանի դիմաց: Կողքին նստած էր բավական բարեկիթ տեսքով 50-ին մոտ տղամարդ: Վագոնը լեփլեցուն էր: Հանկարծ կայարաններից մեկում վագոն ներխուժեցին մի խումբ ջարդարարներ`գոչելով .«Այ Դուք, բաքվեցիներ, այստեղ նստած եք, իսկ մեզ այնտեղ մորթում են»: Ձեռքերով իրենց վրա էին ցույց տալիս, թե իբր ինչպես են մորթում, իսկ հետո ասում. «Պատրաստեք անձնագրերը, կտեսնենք, թե ովքեր են այստեղ հայեր»: Փակ տարածք է, ո՞ւր փախչես: Այդ ժամանակ գնացքը կանգ առավ «Նարիմանովո» կայարանում: Ես դեմքով կանգած եմ դեպի պատուհանը և նայում եմ կառամատույցին: Այդ նույն, առաջին դռնով հանկարծ մի երիտասարդ տղա է ներխուժում և արագ քայլելով գնացքի երկայքով գալիս է իմ կողմ...
Արդեն 26 տարի է անցել, իսկ այդ դեմքը դեռևս իմ աչքերի առաջ է`երիտասարդ գեղեցիկ տղա, որն ինչ-որ բանով նման էր Խորեն Աբրահամյանին`«Առաջին սիրո երգը» ֆիլմում: Նա շարժվում է շատ արագ, համարյա վազելով, իր ետևից մի խումբ մարդիկ, ամենաքիչը քսան հոգի: Իմ աչքերի առաջ հասնում են նրան, շրջապատում: Տղայի գլուխը անհետանում է և նրանք սկսում են կոխկրտել նրան:  Իսկ հետո`ինչպես կինոխրոնիկայում`հայտարարում են, փակում դռները գնացքը շարժվում է և հենց այդ ժամանակ լսվում է մյուս կողմում ժամանող գնացքի ազդանշանը: Եվ կարծես հրամանով ամբոխը նետվում է դեպի հակառակ կողմը, հենց կառամատույցի ծայրամաս…
Կարծում եմ, այդ երիտասարդ հային ուղղակի նետեցին գնացքի տակ: Եվ մի միտք այսքան տարի տանջում է ինձ. նա այդ երեկո չվերադարձավ տուն: Եվ հարազատները, հնարավոր է, նույնիսկ չգիտեն թե ինչ է պատահել նրա հետ, անգամ կարող է հույս ունեն, որ նա ուղղակի կորել է…
Ես տեսածից տպավորված շշմած կանգնած էի (կինս պատուհանին մեջքով էր նստած և ոչնիչ չէր տեսել) …տենդագին մտածում էի, թե ինչ անել: Այս մարդիկ շարժվում են վագոնով, ստուգում են անձնագրերը, որոնում են հայերին: Մոտենում են մեզ: Միակ բանը, որ եկավ մտքիս` պետք է դուրս գալ: Իսկ նրանք արդեն մեզնից երեք քայլ հեռավորության վրա են, վագոնը լեփլեցուն է: Գնացքը մոտենում է կայարանին, ես ասում եմ «դուրս ենք գալիս», առաջ եմ թողնում երեխային ապա կնոջս, ստիպված ենք խցկվելով անցնել ուղևորների ամբոխի միջով: Այդ մարդիկ արդեն ինձնից մեկ մետր հեռավորության վրա են: Այստեղ մի տարեց ռուս կին, դիմում է նրանց. «Տղաներ, ի՞նչ եք անում, ի՞նչ եք ուզում»: Իսկ նրանք իրեն «Բերանդ փակիր մայրիկ, քեզ ոչ ոք ձեռք չի տալիս»: Արդեն կանգառ է, դռները բացվել են, մենք արդեն ելքից կես մետր հեռավորության վրա ենք և հանկարծ կնոջս կողքը նստած «բարեկիրթը» գոչում է. «Հայեր են, հավածե՛ք նրանց»: Վայրկենապես աշխատեց ամբոխի բնազդը և այդ ժամանակի հոգեբանական պահը` այդ զանգվածային շիզոֆրենիան: Մեր գլխին սկսեցին հարվածներ տեղալ: Վագոնի դռները բացվել են, սակայն ամբոխը փակել է մեր ճանապարհը` ո՞ւր գնալ: Այդքան հեշտ դուրս չես գա, ամբոխը ցանկանում ներխուժել վագոն ակնոցներս փշրվել են, գլխարկս ինչ-որ տեղ է թռել: Ես ոտքով սեղմում եմ դեպի ետ, կարող է ինչ-որ մեկի փորին, հետո իմ երկրորդ ոտքն է գնում նույն ուղղությամբ ` ճեղքելով ամբոխը դեպի դուրս եմ հրում կնոջս: Նրան որդուս հետ դուրս թողեցին`ամեն դեպքում կին և փոքր երեխա է: Իսկ ես վայր եմ ընկնում քանի որ հենման կետ այլևս չունեմ: Հարվածները շարունակում են տեղալ: Եթե ես ուղղահայաց կանգնած լինեի, ես այնտեղից դուրս չէի գա: Հայտնվելով հատակին` ոտքերի արանքում, այնտեղ, որտեղ տարածությունը մի փոքր ավելի շատ է, քան վերևում, ես պարզապես սողում եմ ոտքերի արանքով և դուրս եմ գալիս կառամատույց…Մեզ ծեծող և հետապնդողներից ոչ ոք չկարողացավ դուրս գալ իմ ետևից: Դռները փակվեցին , գնացքը շարժվեց, իսկ մենք երեքով անմիջապես թաքնվեցինք սյուների ետևում: Ես նրանց ասացի` կանգնեք, մի շարժվեք, մի շնչեք, ոչ մի ձայն…Հրաշք է, որ մեր տղան այս ամբողջ ընթացքում նույնիսկ չլացեց: Թաքնվեցինք: Երկու ռուս սպա կանգնած էին մատակայքում, 4-5 մետր հեռավորության վրա: Կինս ասաց.« Ես կգնամ նրանց մոտ...» Ես.«Կանգնի՛ր, ուշադրություն մի գրավի՛ր»: Այնտեղ դեռևս մի քանի մարդ կար: Նա չլսեց, գնաց և ասաց.« Օգնեք մեզ, մեզ քիչ էր մնում սպանեին»: Իսկ նրանք իրեն`բարձացեք աստիճաններով, այնտեղ ոստիկանության բաժանմունքն է: Մենք բնականաբար ոչ մի տեղ չգնացինք, մոտ 30 րոպե կանգնեցինք այդ սյան մոտ, քանի դեռ մի քանի գնացք չանցավ և եկավ շատ թե քիչ դատարկը:  Մենք կամացուկ նստեցինք վագոն, հասանք միջև մեր կայարան, որտեղից երթուղային տաքսով հասանք տուն: Վերջ, մենք այլևս դուրս չեկանք տանից, մինչև հայրս և նրա ընկերները 1988 թ դեկտեմբերի 7-ին մեզ համար գնացքի տոմսեր չճարեցին:
Այս ամբողջ ընթացքում մեզ հեռախոսով անընդհատ պատմում էին վառված մեքենաների, ծեծված մարդկանց մասին... Դեկտեմբերի 7-ին, ընկերս եկավ և տարավ մեզ մինչև կայարան: Կայարանը շրջափակված էր, հայերից բացի ոչ ոքի կառամատույց չէին թողնում: Ընկերս փորձեց անցնել ինձ հետ, սակայն ոստիկանությունը կանգնացրեց նրան: Նա սակայն պնդեց, թե մինչև մեզ գնացք չնստեցնի, չի հեռանա: Ճեղքեց, նստեցրեց մեզ, վագոնում խորհրդային բանակի զինվորներն էին: Հենց այս կերպ մեզ ուղարկեցին Երևան…
Իսկ 1989 թ. ես վերադարձա Բաքու, հենց այդ նույն ժամանակ: Մեկ տարի էր անցել, մտածեցինք, որ այնտեղ արդեն անդորր է և պետք է մի բան անել իրերի և բնակարանի հետ: Հեռուստացույց էի միացնում, դիտում:  Մոլագարների ամբոխներ:
Մի խոսքով իրավիճակը նախկինի պես մղձավանջային էր և ես կարծում եմ, որ այն ինչ տեղի ունեցավ 1990թ հունվարին, կարող էր կատարվել 89-ի դեկտեմբերին, սակայն վախն առ այն, որ ջարդերից անմիջապես հետո պետք էր գնալ Մոսկվա, զսպում էր նրանց:  Սակայն, ինչպես պարզվեց, ոչ երկար ժամանակով:  Այս`երկրորդ անգամ, մեզ բերեցին օդանավակայան 90 թ. հունվարին, և միայն այստեղ մենք իմացանք, որ արդեն երրորդ օրն է, ինչ ջարդեր են տեղի ունենում: Հենց օդանավակայանի դահլիճում խարույկների մոխրակույտեր էին: Ասում էին, որ այստեղ ծեծում են հայերին, խլում են իրենց իրերը և այրում: Խարույկների այս հետքերը ես տեսել եմ իմ աչքով:…Սակայն, միևնույն է, մենք ստիպված նստած սպասում էինք ինքնաթիռների, բայց դուրս պրծնելու հույսերը բավական աղոտ էին:  Պարզապես արդեն վերադառնալու տեղ չկար: Ստիպված էինք սպասել 10 ժամ, հետո հանկարծ վերադարձրին ինքնաթիռը, կարծեմ Սվերդլովսկ, հատուկ որպեսզի տանեն հայերին: Ինքնաթիռի հրամանատարը բառացիորեն  օդանավի մեջ այնքան մարդ էր խցկել, որ մենք թռչում էինք ինչպես ավտոբուսում`խիտ-խիտ կանգնած նստածների գլխավերևում: Հենց այսպես երկրորդ անգամ ինձ հաջողվեց փախչել Բաքվից:
Մեն ընտանիքը, կա՛մ հումորով կա՛մ դառնությամբ ես անվանում եմ ժառանգական փախստական: Մորական և հորական կողմից իմ տատերն ու պապերը Կարսից են, Հայոց Ցեղասպանության տարիներին 1915-1916թթ նրանք ստիպված էին փախչել այդտեղից: Մորս ծնողները հաստատվեցին Մայկոպում, հորս ծնողները` Կրասնոդարում: 1950 թ. հորս ընտանիքը աքսորեցին Կրասնոդարից: Նա այդ ժամանակ ընդամենը 16 տարեկան էր:  Նրանց աքսորեցին Ղազախստան, Կուստանայ, որտեղ նրանք բնակվում էին ինչ-որ խուլ ավանում: Այստեղից նրանք վերադարձան Երևան: Այնպես է ստացվել, որ մենք բոլորս փախստականեր ենք, տատս առաջին սերնդի, հայրս`երկրորդ, ես`երրորդ, իսկ իմ երեխաները, ստացվում է արդեն չորրորդ սերդի փախստականներ են:
Սան-Ֆրանցիսկո, Կալիֆորնիա, 2014 թ. մարտի 31»:
Հիշեցնենք, որ 1990թ. հունվարի 13-19-ը Բաքվում իրականացվեցին  հայության զագնվածային ջարդեր: Դրանք դարձան 1988-1990 թթ Ադրբեջանում իրականացված հայ ժողովրդի Ցեղասպանության գագաթակետը: 1988 թ փետրվարի 26-29-ը   Սումգայիթում տեղի ունեցած ջարդերից հետո, Բաքվում ծայր առան հայության հետապնդումներ, առաձնակի դաժանությամբ սպանություններ, հրապարակային կտտանքներ, հայերին պատկանող բնակարանների թալան, գույքի զավթում: Հայությանը  բռնի վտարում էին կացարաններից և հեռացնում աշխատանքից: 1990 թ հունվարի դրությամբ Բաքվի 250 հազարանոց հայ համայնքից մնացել էր 35-40 հազար մարդ: Դրանք մեծամասամբ հաշմանդամներ, ծեր և հիվանդ մարդիկ էին և նրանց խնամող բարեկամներ: 1990 թ հունվարի 13-ին ջարդերը ստացան կազմակերպված, ուղղորդված և զանգվածային բնույթ: Առկա են վայրագությունների, առանձնակի դաժանությամբ իրականացված սպանությունների, խմբակային բռնաբարությունների, մարդկանց ողջ-ողջ այրելու, պատուհանից դուրս շպրտելու, անդամահատման և գլխատման բազմաթիվ վկայություններ: Զոհերի ստույգ թիվը առ այսօր հայտնի չէ: Տարբեր տվյալներով սպանվել է 150-400 մարդ, հայուրավոր մարդիկ` խեղվել: Ջարդերը շարունակվեցին շուրջ մեկ շաբաթ, Ադրբեջանի, ԽՍՀՄ իշխանությունների, ներքին զորքերի, և խորհրդային բանակի Բաքվի կայազորի լիակատար թողտվության պայմաններում: Սպանվելուց մազապուրծ եղածները ենթարկվում էին բռնի տեղահանման:Միայն հունվարի 20-ին հասարակական կարգի վերականգնման համար քաղաք մտցվեցին խորհրդային զորքեր:

К 26-й годовщине геноцида в Баку: «Этого молодого армянина просто бросили под поезд»
В Баку я жил с 58-го года, учился в школе №200 на улице Инглаб, недалеко от армянского кладбища. Работал в опытно-экспериментальном цехе Бакинского производственного объединения «Радиостроение» (в народе называли «Радиозавод»). Когда произошли события в Сумгаите, это был шок. Причем шок обоюдный, не только для армян.
Узнал я об этих событиях на работе. Мое место было у стеклянной перегородки, отделяющей кабинет начальника цеха. Один из инженеров-технологов, Бабаев Яшар, жил в Сумгаите. В тот день он опоздал на работу, а когда явился, три мастера и начальник цеха вдруг закрылись в этой самой комнатке и что-то там бурно обсуждали. И я все слышал.
Бабаев рассказывал о том, что творилось в Сумгаите. Говорил об убийствах, погромах, грабежах, о том, как одних зарубили топором, других сожгли. Не верилось, не укладывалось в голове даже у азербайджанцев. Но жизнь наша с этого момента разделилась на до и после. Правда, вначале азербайджанцы – соседи, сослуживцы, просто знакомые – испытывали определенное чувство вины, это факт. Но потом все изменилось. И сигнал к событиям в Баку был дан 18 июня 1988 года, на заседании Верховного Совета СССР, когда Горбачев, грубо перебив выступающего Генриха Игитяна, заявил:«А вы вообще знаете, что такое Геноцид?» И добавил: «А вы подумали, что может случиться с двумястами тысячами жителей Баку армянской национальности?»
А потом начались митинги и демонстрации на площади. В городе ощущалось сильнейшее напряжение. Я конкретно столкнулся с этим 2 декабря 1988 года, когда работать уже стало практически невозможно. Нас, армян, пригласили в партбюро и предложили уйти в отпуск, сказав, что все это, видимо, скоро закончится. Жена работала в Доме офицеров флота и должна была у себя оформить отпуск, нашего маленького ребенка она взяла с собой на работу. И я поехал за ними. Приехал в центр города, смотрю – у Железнодорожного управления людей пруд пруди. Все туда-сюда бегают, автобусы не ходят, небольшие частные автобусики (алабаши) набиваются битком. Я кое-как сел, чувствую уже, что нужна конспирация. Доехали до Баилова. Разговоры только об одном: «Вот мы скоро всех выгоним, все квартиры будут наши», и так далее.
Забрал их. Около восьми часов вечера мы втроем спустились в метро. Дождались поезда, сели. Жена с сыном сели у крайней двери, я стою перед ними, у окна. Рядом сидел взрослый мужчина лет пятидесяти вполне интеллигентного вида. Вагон битком забит. И вдруг на одной из станций в самую первую, дальнюю от нас дверь ворвалась группа молодчиков с криками: «Вот вы, бакинцы, здесь сидите, а там нас режут». Руками показывают на себе, как, мол, режут, а потом говорят: «Готовьте паспорта, посмотрим, кто здесь армяне». Замкнутое пространство, куда деваться? В это время поезд остановился на станции «Нариманово». Я стою лицом к стеклу и смотрю на перрон. Из той же передней двери внезапно вырывается молодой человек и очень быстрым шагом идет вдоль поезда в мою сторону...
Уже 26 лет прошло, а это лицо стоит у меня перед глазами – молодой красивый парень, чем-то похожий на молодого Хорена Абраамяна из фильма «Песня первой любви». Он идет быстро-быстро, почти бегом, за ним – клубок тел, человек двадцать минимум. Нагоняют его прямо перед моими глазами, окружают. Голова парня исчезает, и они начинают топтать его. Дальше – как кинохроника: объявляют, закрывают двери и наш поезд трогается, в это же время раздается гудок прибывающего на другую сторону поезда. И будто по команде толпа мгновенно срывается на противоположную сторону, прямо к краю перрона...
Думаю, этого молодого армянина просто бросили под поезд. И одна мысль уже столько лет мучает меня: он не вернулся домой в тот вечер. И родные, возможно, даже и не знают, что с ним стало, может быть, даже надеются, что он просто пропал...
Я стоял оглушенный, под впечатлением от увиденного (жена сидела спиной к окну и не видела ничего) и лихорадочно думал, что делать. Эти люди двигаются по вагону, проверяют паспорта, ищут армян. Приближаются к нам. Единственное, что пришло в голову – надо выходить. А они уже в трех шагах от нас, вагон переполненный. Поезд приближается к остановке, я говорю «выходим», пропускаю вперед ребенка, за ним жену, протискиваться приходится через толпу пассажиров. Эти люди уже в метре от меня. И тут русская женщина, пожилая, обращается к ним: «Сынки, что вы делаете? Чего хотите?» Они ей: «Закрой рот, мамаша, тебя никто не трогает». Остановка, двери открылись, мы уже в полуметре от выхода и вдруг этот сидевший рядом с женой «интеллигент» кричит: «Армяне, бейте их!». Мгновенно сработал инстинкт толпы и психологического момента того времени, этой массовой шизофрении. На наши головы посыпались удары. Двери вагона открылись, но толпа плотно стоит на нашем пути – куда деваться? Так просто не выйдешь, толпа хочет вломиться в вагон, со всех сторон бьют, очки вдребезги, шапка куда-то улетела... Я ногой упираюсь куда-то назад, в чей-то, может быть, живот, потом вторая нога моя уходит туда же, и как поршень, раздвигая толпу, я выталкиваю жену к двери. Ее с сыном выпустили – женщина все-таки и маленький мальчик. А я падаю, потому что точки опоры у меня больше нет.
Удары продолжают сыпаться. Если бы я стоял вертикально, я бы оттуда не вышел. Оказавшись на полу между ног, где пространства чуть больше, чем наверху, я просто карабкаюсь между ног, выползаю на перрон... И ни один из тех, кто избивал и преследовал нас, не смог выйти вслед за мной. Двери закрылись, поезд отъезжает, а мы втроем сразу за колонны спрятались. Я им говорю, мол, стойте, не дышите, не двигайтесь, ни звука... Счастье, что наш сын за все время даже не заплакал. Затаились. Два офицера русских стоят недалеко, метрах в четырех-пяти. Жена говорит: «Я пойду к ним...» Я: «Стой, не привлекай внимание». Там еще оставались несколько человек. Она не послушала, пошла, говорит: «Помогите нам, пожалуйста, нас чуть не убили». А они ей – поднимитесь по лестнице, там пункт милиции находится. Мы, естественно, никуда не пошли, минут тридцать стояли у этой колонны, пока проехали несколько поездов и более-менее пустые составы пошли. Мы тихонько вошли в вагон, доехали до нашей станции, оттуда на маршрутке добрались до дома. Все, больше мы не выходили из дома, пока отец и его друзья не достали билеты на поезд – на 7 декабря 1988 года.
За это время нам по телефону постоянно рассказывали о сожженных машинах, избитых людях... 7 декабря мой товарищ приехал за нами, довез до вокзала. Вокзал был оцеплен, никого кроме армян на перрон не впускали, друг мой пытался пройти со мной, милиция остановила, но он сказал, пока не посажу их в купе, не уйду. Прорвался, посадил нас, в вагоне были солдаты советской армии. И таким вот образом нас вывезли в Ереван...
А в 1989 году я вернулся в Баку, в те же дни. Год прошел, подумали, что вроде там затишье, надо что-то делать с вещами, с квартирой. Прилетел, начал возиться по всем этим делам. Телевизор включал, смотрел. Толпы беснующихся, Везиров выступал, пытался успокоить, говорил, что, мол, съезд (имеется в виду съезд Совета народных депутатов СССР в Москве. – Прим. ред.) скоро должен начаться, с каким лицом я на съезд поеду. Cловом, ситуация по-прежнему была кошмарная, и я думаю, что то, что произошло в январе 90-го, могло случиться уже в декабре 89-го, но страх перед тем, что сразу после погромов надо ехать в Москву на съезд, сдерживал их.
Но, как выяснилось, недолго. В этот второй раз нас опять привезли в аэропорт в январе 90-го, и только там мы узнали, что здесь уже третьи сутки идут погромы. Прямо в зале аэропорта были кучки пепла на месте костров: говорили, что здесь избивали армян, отбирали у них вещи и сжигали. Эти следы от пожарищ я видел своими глазами... Но мы все равно вынужденно сидели и ждали самолетов, хотя надежд выбраться было мало. Просто возвращаться уже было некуда. Ждать пришлось десять часов, потом вдруг вернули рейс, кажется, в Свердловск, специально, чтобы забрать армян. Командир судна буквально вогнал в самолет так много людей, что мы летели, как в автобусе, тесно стоя над головами тех, кто сидел. Вот так мне во второй раз удалось бежать из Баку.
Нашу семью – то ли в шутку, то ли с горечью – я называю потомственными беженцами. Мои дедушка и бабушка и с папиной, и с маминой стороны – выходцы из Карса, в годы Геноцида, в 1915–1916гг., им пришлось бежать оттуда. Мамины родители осели в Майкопе, папины – в Краснодаре. В 1950 году папину семью выслали из Краснодара. Ему было тогда всего 16 лет. Их сослали в Кустанай, в Казахстан, где они жили в каком-то глухом поселке, пока в 1946-м разрешили вернуться в Ереван. Так и получилось, что все мы беженцы: бабушка – в первом поколении, отец – во втором, я – в третьем, а мои дети, получается, беженцы уже в четвертом поколении.