ԱՆ. Պոլիկլինիկաներում վերջին օրերին արձանագրվել է դիմելության անկում
Բժշկական կազմակերպություններում ներհիվանդանոցային վարակները կանխարգելելու և վերջիններս բեռնաթափելու նպատակով առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը հանձնարարել է  ուժեղացնել առաջնային օղակի աշխատանքը, ուր վերջին օրերին արձանագրվել է դիմելության անկում:
Նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ մայրաքաղաքի պոլիկլինիկաների ղեկավարների և Երևանի քաղաքապետարանի առողջապահության պատասխանատուների հետ հանդիպման ընթացքում առողջապահության նախարարության արագ արձագանքման խումբը հանգամանալից անդրադարձ է  կատարել գրիպով և սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված իրավիճակին: Նախարար Արմեն Մուրադյանը նշել է, որ իրականացված կանխարգելիչ լայնածավալ միջոցառումների և առողջապահական համակարգի արտակարգ ռեժիմով աշխատանքի շնորհիվ, տոնական օրերին հնարավոր եղավ խուսափել տասնյակ ուշացած դեպքերից, խոսել փրկված կյանքերի մասին:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը նշել է, որ խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել դեղերով ապահովվածության գործընթացին:
Կարևորվել է  բուժումը ճիշտ ընթացակարգերով և սահմանված նորմատիվներով իրականացումը: Նախարարը հանձնարարել է հատկապես հղիների, ինչպես նաև ապաքինված հիվանդների, երեխաների նկատմամբ սահմանել հսկողություն, իրականացնել համայցեր:

Минздрав Армении: Число обращений граждан в медучреждения с гриппом и ОРВИ пошло на спад
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян в ходе встречи с руководителями ереванских поликлиник и ответственными за сферу здравоохранения мэрии Еревана отметил, что благодаря проведенным широкомасштабным профилактическим мероприятиям и работы системы здравоохранения в чрезвычайном режиме в праздничные дни можно говорить о спасенных жизнях. Подробности встречи приводит пресс-служба ведомства.
Начальник управления здравоохранения аппарата мэрии Еревана Камсар Бабинян отметил, что в праздничные дни (до 12 января включительно) за медпомощью обратились 12 584 гражданина. Эпидемиологическая ситуация по гриппу и ОРВИ в республике спокойная. В поликлиниках в последние дни был зарегистрирован спад обращений.
Министр поручил установить наблюдение в частности за беременными, а также выздоровевшими пациентами и детьми, совершать обходы.
В сложившейся ситуации для предотвращения внутрибольничных инфекций в медучреждениях и с целью их разгрузки Армен Мурадян поручил усилить работу первичного звена.