ՍԱՊԾ.  Վերջին անգամ Թուրքիայից կաղամբ է ներկրվել անցած տարվա ապրիլին
Ռոսսելխոզնադզորը Կրասնորդարի շրջանում Թուրքիայից ներկրված վարակված 39. 39 տոննա կաղամբ է հայտնաբերել:  Ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, բանջարեղենը վարակված է եղել կալիֆոռնիական ծաղկավոր թրիպսով: Նշվում է, որ կաղամբը ընդգրկված չէ Թուրքիայից ներկրվող արգելված սննդամթերքների ցանկում:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը Թուրքիայից մեծ քանակությամբ բանջարեղեն է ներկրում, Panorama.am-ը ԳՆ Սննդամթերքի անվտագության պետական ծառայությունից հետաքրքրվեց, արդյոք հարևան երկրից կաղամբ ներկրվում է Հայաստան:
Ծառայության մամուլի խոսնակ Նվարդ Առաքելյանը հայտնեց, որ Թուրքիայից վերջին անգամ 150 կգ կաղամբ ներկրվել է անցած տարվա ապրիլին:
«Հայաստանում Թուքիայից ու Պակիստանից ներմուծվող մթերքը համարվում է բարձր ռիսկ ունեցող»,-ասաց Ն. Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ ՍԱՊԾ պետ Արմեն Հայրապետյանի հանձնարարականի համաձայն՝ 2015-ի ապրիլի 1-ից Թուրքիայից և  Պակիստանից Հայաստան ներմուծվող պտուղ-բանջարեղենը պետք է ենթարկվի լաբորատոր հետազոտության։
Ընդ որում՝ Թուրքիայից և Պակիստանից ներմուծվող թարմ և թարմ սառեցված մրգերը և բանջարաբոստանային կուլտուրաները բացի բուսասանիտարական հսկողությունից կենթարկվեն նաև թունավոր տարրերի, նիտրատների և պեստիցիդների նկատմամբ լաբորատոր փորձաքննության և այդ թունավոր նյութերի առկայության դեպքում այդ մթերքների ներկրումը կարգելվի:

Армения в последний раз импортировала капусту из Турции в апреле 2015 года – Минсельхоз
Управление Россельхознадзора по Краснодарскому краю и республике Адыгея при проведении досмотра пекинской капусты из Турции выявило карантинный для России объект – западный цветочный (калифорнийский) трипс, сообщало ведомство во вторник.
С учетом того, что Армения из Турции импортирует большое количество овощей, корреспондент Panorama.am поинтересовался в Государственной службе безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении, импортирует ли республика из соседней страны капусту.
Как сообщила пресс-секретарь Госслужбы Нвард Аракелян, в последний раз из Турции в Армению было импортировано 150 кг капусты в апреле 2015 года.
«В Армении импортируемые из Турции и Пакистана продукты считаются содержащими высокий риск», – сказала она.
Отметим, что по поручению начальника Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза РА Армена Айрапетяна, с 1 апреля 2015 года ввозимые в Армению из Турции и Пакистана плодово-овощные культуры должны проходить обязательную лабораторную экспертизу.
При этом импортируемые из Турции и Пакистана свежие и свежезамороженные фрукты и огородно-бахчевые культуры, помимо фитосанитарного контроля, должны пройти также проверку на ядовитые вещества, нитраты и пестициды. При обнаружении таких веществ ввоз этих продуктов будет запрещен.