Իրանը Պարսից ծոցում ամերիկացի 10 զինվորականի է ձերբակալել
«Իրանը Պարսից ծոցում ամերիկացի 10 զինվորականի է ձերբակալել»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «Ասրիրան.քոմ» կայքը:
Համաձայն տեղեկատվության՝ Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմածովային ուժերը Պարսից ծոցում Իրանի ջրային սահմաններ անօրինական մուտք գործելու համար ձերբակալել են ամերիկացի 10 զինվորականի՝ 9 տղամարդ, 1 կին:
Ամերիկացի զինվորականներն Իրանի ջրային տարածք են մուտք գործել երկու նավակով, որոնցում առկա է եղել 50 մմ տրամաչափով երեքական գնդացիր:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Ջոն Քերին ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում պահանջել է ազատ արձակել ամերիկացի զինվորականներին:

The US has apologised to Iran after 10 American sailors were arrested for entering Iranian waters, the commander of Iran's Revolutionary Guards naval forces has said, according to the BBC.
General Ali Fadavi accused those detained of "unprofessional" acts.
But he suggested the group, who are being held by the guards, could be released soon.
The incident comes at a sensitive time, as the US and Iran try to implement the deal on Iran's nuclear activities.
US Secretary of State John Kerry has contacted Iranian Foreign Minister Javad Zarif over the incident.
Giving his assessment of the talks, Gen Fadavi said "Mr Zarif had a firm stance, saying that they were in our territorial waters and should not have been, and saying that they [the US] should apologise".
"This has been done and it will not take long, and the naval force, according to its hierarchy, will act immediately upon the orders it receives," he added.