Բաքվի հայության ջարդերի 26-րդ տարելիցին. «Միայն այն բանի համար, որ ես հայ եմ ծնվել, ինձ պետք էր սպանել»
19:51 18/01/2016
«Panorama.am»-ը արդեն գրել է այն մասին, որ «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում հրատարակման է պատրաստվում «Բաքվի ողբերգությունը ականատեսների վկայություններում» ժողովածուն, որում կնարկայացվեն ներկայումս ԱՄՆ-ում բնակվող 50 փախստականների` ոճրագործության մասին վկայությունները:Այս վկայությունների հիման վրա ստղծվել է «Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմը, որտ ներկայացվել էր մեկ տարի առաջ:«Panorama.am»-ը սկսում է ստեղծվելիք հավաքածուի գլուխների հրապարակումը, որոնք խմբագրությանը տրամադրել է «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը:
Ռուդոլֆ Ամիրյան. Բաքվում բնակվում էր Մոնտինո ավանում, Ագա-Նեյմատուլա փողոց հասցեով:
«Ես բնիկ Բաքվեցի եմ: Հայրս ծնվել է Բաքվում 1925թ.: Իմ ընտանիքում բոլորը աշխատում էին ծխախոտի գործարանում, այնտեղ Ամիրովների մի անբողջ թանգարան կար: Իմ ազգանունը հիմա գրվում է Ամիրյան, սակայն պապիկս, հորեղբայրս և մեր մնացած բոլոր բարեկամները կրում էին Ամիրով ազգանունը, փոխել էին այն 1918 թ.,  երբ Բաքվում հայերի ջարդեր էին: Իսկ մորական կողմից նախատատին կոչում էին Ծաղիկ-բաբո: Այս կողմից արմատներս Արևմտյան Հայաստանից են:
Ցեղասպանության ժամանակ նրանք փախել են Թուրքիայից: Լավ հիշում եմ, երբ մանուկ հասկում գալիս էի Ծաղիկ-բաբոյի մոտ, նա հիշում էր անցյալը և պատմում էր այն մասին, թե ինչ և ինչպես է եղել իր կյանքը: Նա երեք երեխա ուներ` Սաթո, Վարսո (Վարվառա, նա մեր տատիկն է) և Ղարիբ, ազգանունը`Կարապետյան: Նախատատս պատմում էր, որ դարասկզբին ծավալված իրադարձությունների ժամանակ՝ փրկվելով թուրքական ջարդերից, ինքը` երեխաների և բարեկամների հետ հասել է մինչև Արաքս գետը, որպեսզի հատի այն և հայտնվի Հայաստանի տարածքում:
Անցնել Արաքսը, այն էլ երեք երեխաների հետ, շատ դժվար էր, ջրի մակարդակը այն ժամանակ բարձր էր, սակայն փրկվելու համար այլ ելք չկար: Իմ տատիկը երեխաներից ամենափոքրն էր:  Ծաղիկ-բաբոն ձեռքերի վրա կարող էր գետն անցկացնել միայն երկուսին` բարձրացնելով նրանց այն տեղերում, որտեղ ջրի մակարդակը առավել բարձր էր: Նա այլ ելք չուներ, հակառակ դեպքում բոլորին կսպանեին: Եվ նա որոշում է փրկել գոնե ավագ երկու երեխաներին: Եվ իմ տատին թողում է քարերի տակ, ժայռի մեջ` որոշելով՝ «Աստված այս երեխայի հետ, ինչ պետք է լինի` կլինի»: Հարկավոր էր արագ հատել սահմանը: Ենիչերիները ձիերով հասնում և սրի էին քաշում մարդկանց:
Նրանց, ում հաջողվեց փրկվել, անցան Արաքսը և հայտնվեցին անվտանգության մեջ` գետի մյուս ափին: Վախենալով դուրս գալ թաքստոցից` սպասել են  մինչև երեկո: Հետո բոլորը հեռացել են, իսկ նախատատիս մայրական սիրտը, այդուամենայնիվ, չի դիմացել, ետ է գնացել, նորից անցել գետը և գտել իր դստերը այնտեղ, որտեղ թողել էր: Մայրական կողմից իմ տոհմն այսպես է փրկվել: Ծաղիկ-բաբոն սա ինձ հաճախ էր պատմում և ես դա երբեք չեմ մոռանա: Դժվար է վերհիշել այդ սարսափները, բայց մեր տոհմում բոլորս հիշում ենք, և կհիշենք առհավետ:
Անընդհատ պատմելով իր պատմությունը` Ծաղիկ-բաբոն սկսում էր ողբալ, իսկ մենք սփոփում էինք նրան.«Հարկ չկա, մենք այստեղ լավ ենք ապրում, թուրք, հայ`տարբերություն չկա, ամեն ինչ կարգին է»: Իսկ նա մշտապես ասում էր, թե դուք չգիտեք ինչ բան է թուրքը: Բայց խորհրդային ժամանակ, խորհրդային իշխանության օրոք, ոչ ոք առանձնապես ուշադրություն չէր դարձնում նրա խոսքերի վրա: Բաքվում մենք ապրում էինք բազմազգ միջավայրում, ընկերություն էինք անում ադրբեջանցիների, ռուսների, հրեաների հետ և նույնիսկ չէինք մտածում այն մասին, որ մեզ հետ կարող է նման բան պատահել: Իմ տանը, իմ բակում ես ապրել եմ 30 տարի և մշտապես զգացել եմ հարևանների և ծանոթների հարգանքը մեր ընտանիքի նկատմամբ: Մենք բնիկ բաքվեցիներ էինք: Իմ պապիկը, հայրս և մայրս ողջ կյանքն աշխատել են նույն ձեռնարկությունում: Այսպես շարունակվեց մինչև 1988 թ.: Եվ երբ տեղի ունեցավ «Սումգայիթը», մեզ համար հանկարծ պարզ դարձավ, որ ամեն ինչ այդքան հեշտ չէ: Մենք սկսեցինք հասկանալ, որ մեզ կսկսեն հետապնդել և սպանել միայն նրա համար, որ հայ ենք ծնվել:
Դա փետրվարի 27, 28 և 29-ին էր: Մենք, ինչպես հարկն է, չգիտեինք այն մասին, թե ինչ էր կատարվում այդ օրերին Սումգայիթում: Մարդիկ, իհարկե, փսփսում էին, կիսվում ինչ-որ լուրերով` ոչ միայն հայերը, այլև և՛ ադրբջանցիները, և՛ ռուսները և այլ ազգության մարդիկ: Իշխանությունները, անշուշտ, այդ մասին ոչինչ չէին խոսում, ամեն ինչ պարտակվում էր: Ամեն ինչ արվում էր, որպեսզի այդ ամենը լայնորեն չտարածվի: Բայց բոլորը հասկանում էին, թե ինչ է տեղի ունենում և սարսափում էին, նույնիսկ ադրբեջանցիները, որոնք մեր ընկերների մեջ շատ շատ էին: Մենք բոլորս շոկի մեջ էինք Սումգայիթում կատարվածից:
Ես մնացի Բաքվում մինչև 1989 թ. դեկտեմբերի 31-ը: Հունվարյան իրադարձություններից երկու շաբաթ առաջ ամեն ինչ թողեցի և հեռացա: Այս երկու տարիների ընթացքում ինչ ասես որ չիմացանք` հարձակվել, ծեծել, դանակահարել, բռնաբարել, սպանել. մեր բակում այդ ժամանակ հայեր գրեթե չէին մնացել:
Ազնաուրյանների ընտանիք կար. հայրը`Միշան, մայրը`Սոնյան, երեխաները` Յուրան, Էդիկը, Լյովան: Շատ դժվար էր նրանց համար, տան վրա անընդհատ հարձակվում էին: Նրանք հեռացան: Այլ ընտանիք, երրորդը, չորրորդը... և եկավ մի պահ, երբ ես մնացի մենակ: Այդ տարիներին Բաքվում հայ լինելը հավասարազոր էր մահվան դատապարտված լինելուն: Ինձ փրկում էր այն, որ ես տիրապետում էի լեզվին: Երբ փողոցում կանգնեցնում, հարցնում էին` հա՞յ ես, ես ասում էի`հայը դու ես: Նրանք մինյանց վիրավորում էին` հայ անվանելով: Պետք էր ինչ-որ կերպ պաշտպանվել, որովհետև ադրբեջանցիները իրենց մոտ պահում էին անձնագրերը և ցույց էին տալիս խմբերով` 40-50 հոգով փողոցով քայլող հանցագործներին: Նրանք հիմնականում Ազգային ճակատի անդամներն էին: Նրանք կանգնեցնում էին մարդկանց և ստուգում ազգությունը:
Ես որպես հայ չէի կարող ցույց տալ անձնագիրը, այդ պատճառով այդ հարցին ի պատասխան ես միշտ զարմանում էի, թե, իբր, ինչի՞ս է պետք անձնագիրը: Ես պատասխանում էի լավ ադրբեջաներենով և նրանք հավատում էին:
Հայրս այդ ժամանակ մոտ 70 տարեկան էր: Նրան երկու անգամ ծեծել են Կեցխովելի փողոցում: Մոտեցել, հարցրել են.«Դու հա՞յ ես»: Նա`տարեց մարդ, ամաչում էր խաբել, ասել հայ չէ: Մոտ 8 մարդ հարձակվել է նրա վրա, ծեծել: Մի օր  եկավ, տեսնում եմ`ականջը արյան մեջ է, ամբողջ մարմով մեկ վնասվածքներ են: Հարցնում եմ`ի՞նչ է պատահել: Սկզբում չէր ասում, բայց հետո պատմեց: Հետո դա կրկնվեց: Մեր բակում մշտապես ինչ-որ մեկի վրա հարձակվում էին: Տանը մնալ վախենում էինք, բակում էինք նստում…նույնիսկ «Մոլոտովի կոկտեյլ»-ներ էինք պատրաստել: Մտածում էինք, որ եթե մտնեն բակ, մենք կկարողանանք պաշտպանվել, չէ որ մենք ոչխարներ չենք, որպեսզի մեզ այսպես հեշտ սպանեն:
Հաճախ խոսում են այն մասին, որ հայերը Բաքվում չէին դիմադրում, պաշտպանվում: Բայց մենք զենք չունեինք, իսկ մեր դեմ և՛ իշխանությունն էր, և՛ ոստիկանությունը, դժվար էր հակադրվել: Իսկ երբ մտցրին ռազմական դրություն, փողոցում կանգնած էին զինվորներ, հիմնականում ռուս տղաներ, որոնք մեզ անկեղծ ասում էին, որ նրանք նույնիսկ փամփուշտներ չունեն և նրանց կարգադրել են չկրակել: Մենք հասկանում էինք, որ այս ամենը նախապես ծրագրված է: Երբ արդեն փողոցով քայլելը վտանգավոր դարձավ, մենք սկսեցինք մնալ տանը: Սակայն այդ դեպքում որտեղի՞ց նրանք գիտեին, որ այս տանը հայ է ապրում: Չէ որ ԲՇԿ-ներում էին իրենց ցուցակներ տրամադրում: Նրանք այդ ցուցակներով գալիս էին, ծեծում դռները և ասում.«Մենք եկել ենք Ադրբեջանի ազգային ճակատից» և հայտարարում, որ այս բնակարանը պատկանում է այս մեկին, կամ որևէ այլ բան: Ես ստիպված էի մեկ-երկու անգամ բացել դուռը և ասել, որ այս բնակարանը շատ վաղուց գնվել է ադրբեջանցիների կողմից և այստեղ հայեր չեն ապրում: Չէ որ ես չէի կարող միայնակ 20-30 մարդկանց դեմ գնալ: Այս ամեն շարունակվում էր, ո՛չ մեկ, ո՛չ երկու օր…
Կնոջս բարեկամներից մեկը փոխգնդապետի կոչումով աշխատում էր Սալյանի զորանոցներում: Նրա ազգանունը ես արդեն չեմ հիշում, անունը Ռուբեն էր: Մի անգամ նա ինձ ասաց, որ Բաքվից հեռանալու ժամանակ է, առկա են հակահետախուզական տվյալներ այն մասին, որ ջարդեր են նախապատրաստվում: Ես պատասխանեցի` կոչումով և պաշտոնով մարդ եք, չե՞ք ամաչում նման բան ասել, եթե այդ մասին գիտեք դուք, ուրեմն այդ մասին գիտեն բոլորը և՛ ՊԱԿ-ում և՛ Մոսկվայում, ինչպե՞ս  կարող են նման բան թույլ տալ: Իսկ նա ասաց, որ դա հաստատ տեղի է ունենալու: Միամիտ էինք այն ժամանակ, մտածում էինք, որ այն ինչ կատարվեց Սումգայիթում, չի կարող կրկնվել Բաքվում: Պարզվեց, որ կարող է և Մոսկվայում շատ լավ ամեն ինչ գիտեին: Ես դրանում համոզվեցի, երբ այդ ամենը տեղի ունեցավ: Չէ որ հունվարին խորհրդային զորքերը մտցվեցին և ոչ ամենևին հայությանը պաշտպանելու համար: Այն ժամանակ հայերին, արդեն երկու տարի է, ինչ հետապնդում, սպանում, բռնաբարում և թալանում էին: Սակայն դրա վրա, ոչ ոք ուշադրություն չէր դարձնում: Եվ միայն 90 թ. հունվարին զորքեր մտցվեցին:
Բարեբախտաբար, ես ավելի վաղ էի հեռացել: Երբ եկան զավթելու իմ բնակարանը, մենք կանգած էինք դրսում և սպասում էինք գնադապետ Ռուբենին, որպեսզի նա օգնի որոշ իրեր տեղափոխել Երևան: Դա 1989 թ դեկտեմբերի 31-ն էր, այսինքն՝ զանգավածային ջարդերից երկու շաբաթ առաջ: Մեզ զգուշացրել էին, որ սպասվում են ահավոր իրադարձություններ: Նույն կերպ`  «հայկական փոստով» մեզ զգուշացրին 1988թ աշնանը և շատերը հենց այդ ժամանակ`երկրաշարժից առաջ լքեցին Բաքուն: Ես ինքս այն ժամանակ հեռացել էի առաջին անգամ և աղետի ժամանակ գտնվում էի Երևանում, սակայն Բաքվում էին գտնվում հայրս ու պապիկս:
Եվ ես վերադարձա, որպեսզի փորձեմ վաճառել բնակարանը: Ինձ երեք հազար ռուբլի էին առաջարկում մի բնակարանի համար, որն այն ժամանակ արժեր 15-20 հազար: Իսկ մենք պետք է բնակարան ձեռք բերեինք Երևանում: Գին էին նշանակում. մեքենա ունես`ահա քեզ 500 կամ 1000 ռուբլի: Այսպես ստիպված էինք ամեն ինչ թողել և հեռանալ`և՛ իմ, և՛ կնոջս և քրոջս բնակարանները: Վերջին բնակարանը 2 տարի վերանորոգում էինք, սակայն նույնպես թողեցինք և հեռացանք, առանց որևէ բանի, առանց փաստաթղթերի, ո՞վ մեզ ԲՇԿ-ում փաստաթուղթ կտար...
Հիշում եմ նաև հայերի բնակարանների վրայի խաչերը: Նրանք նման կերպ նշում էին հայերի բնակարանները, որպեսզի հետո գան և թալանեն դրանք: Դռների վրա խաչերը ես ինքս եմ տեսել: Դա Ազգային ճակատի իշխանության օրոք էր:  Զորքերը փաստացի քաղաք մտան խորհրդային իշխանությունը, այլ ոչ թե հայերին պաշտպանելու համար:
Նաև այսպիսի դեպք եմ հիշում: Իմ աչքի առաջ մի հայ կին մտավ Մոնտինոյի շուկա և այնտեղ ադրբեջանցիներից մեկը, ըստ ամենայնի, ուղղակի աչքերով ցույց տվեց նրա վրա: Այդպես շատ հաճախ էր լինում: Բոլորը սկսեցին կշռաքարերով հարվածել վաճառասեղաններին և գոռալ: Նրան քաշ տալով ինչ-որ տեղ տարան, սակայն շուկայի տնօրենը դուս հանեց նրան ամբոխի միջից: Ես անձամբ տեսել եմ, թե ինչպես էին նրան դուրս հանում և հասցնում մինչև երթուղային տաքսին: Նրա նստելուց հետո ամբոխը սկսեց ճոճել մեքենան: Ես ոստիկանություն զարգահարեցի և ասեցի, որ նման բան է կատարվում: Ինձ հարցրին.«Դու ադրբեջանցի՞ ես», ես պատախանեցի`այո, իսկ ոստիկանը հարցրեց է.«Այդ դեպքում`ինչո՞ւ ես խառնվում»
Նույնը կատարվեց այն ժամանակ, երբ մայրս զանգահարել էր ոստիկանության շրջանային բաժանմունք: Մենք այն ժամանակ Մոնտինոյում էինք ապրում: Նա ցանկանում էր բնակարանում սիգնալիզացիա տեղադրել: Նրան ասացին`եթե դու հայ չես, ինչի՞ց ես վախենում, հայերը բոլորը այստեղից կհեռանան, այնպես որ քեզ ոչինչ տեղադրել պետք չէ: Այսպես մենք հասկացանք, ոչ մի տեղից` ո՛չ ադրբեջանական իշխանություններից, ո՛չ ոստիկանությունից, ոչ էլ կրակելու իրավունքից զրկված խեղճ զինվորականերից  պաշտպանություն չունենք:
Մենք լավից բացի ոչ ոքին ոչինչ չենք արել: Ոչ ոքի չենք սպանել: Ես ու քույրս բարձրագույն կրթություն ունենք: Ամիրովների մեր ամբողջ ընտանիքը աշխատում էր ծխախոտի գործարանում: Պապիկս այստեղ 40 տարի աշխատել է որպես արտադրության ղեկավար:Մինչ այդ զբաղեցնում էր տնօրենի պաշտոնը: Նախատատս Արշակ Միրզաբեկյանի կինն էր: Մինչև հեղափոխությունը նա ծխախոտի գործարանի տերն էր: Մենք ոչ ոքի ոչ մի վատ բան չենք արել միայն լավը...և միայն այն բանի համար, որ ես հայ եմ ծնվել ինձ պետք էր սպանել:
Նյու Յորք, ԱՄՆ 2014 թ. մարտի 23»:
Հիշեցնենք, որ 1990թ. հունվարի 13-19-ը Բաքվում իրականացվեցին  հայության զագնվածային ջարդեր: Դրանք դարձան 1988-1990 թթ Ադրբեջանում իրականացված հայ ժողովրդի Ցեղասպանության գագաթակետը: 1988 թ փետրվարի 26-29-ը   Սումգայիթում տեղի ունեցած ջարդերից հետո Բաքվում ծայր առան հայության հետապնդումներ, առաձնակի դաժանությամբ սպանություններ, հրապարակային կտտանքներ, հայերին պատկանող բնակարանների թալան, գույքի զավթում: Հայությանը  բռնի վտարում էին կացարաններից և հեռացնում աշխատանքից: 1990 թ հունվարի դրությամբ Բաքվի 250 հազարանոց հայ համայնքից մնացել էր 35-40 հազար մարդ: Դրանք մեծամասամբ հաշմանդամներ, ծեր և հիվանդ մարդիկ էին և նրանց խնամող բարեկամներ: 1990 թ հունվարի 13-ին ջարդերը ստացան կազմակերպված, ուղղորդված և զանգվածային բնույթ: Առկա են վայրագությունների, առանձնակի դաժանությամբ իրականացված սպանությունների, խմբակային բռնաբարությունների, մարդկանց ողջ-ողջ այրելու, պատուհանից դուրս շպրտելու, անդամահատման և գլխատման բազմաթիվ վկայություններ: Զոհերի ստույգ թիվը առ այսօր հայտնի չէ: Տարբեր տվյալներով սպանվել է 150-400 մարդ, հարյուրավոր մարդիկ` խեղվել: Ջարդերը շարունակվել են շուրջ մեկ շաբաթ, Ադրբեջանի, ԽՍՀՄ իշխանությունների, ներքին զորքերի, և խորհրդային բանակի Բաքվի կայազորի լիակատար թողտվության պայմաններում: Սպանվելուց մազապուրծ եղածները ենթարկվում էին բռնի տեղահանման:Միայն հունվարի 20-ին հասարակական կարգի վերականգնման համար քաղաք մտցվեցին խորհրդային զորքերը:

К 26-й годовщине геноцида в Баку: «Армянские квартиры отмечали крестами, чтобы потом прийти и разгромить»
Рудольф АМИРЯН. Проживал в Баку по адресу: поселок Монтино, ул. Ага-Нейматула.
Я коренной бакинец. Мой отец родился в Баку в 1925 году. В их семье все работали на табачной фабрике, там целый музей был Амировых. Моя фамилия сейчас пишется Амирян, но дедушка, дядя и все остальные наши родственники были Амировы, поменяли фамилию в 1918 году, когда в Баку была резня армян. А мою прабабушку с материнской стороны звали Цахик-бабо, и с этой стороны мои корни из Западной Армении.
Во время Геноцида они бежали из Турции. Хорошо помню, как в детстве приходил к Цахик-бабо, она вспоминала прошлое и рассказывала о том, что и как было в ее жизни. У нее было трое детей: Сато, Варсо (Варвара, это наша бабушка) и Гариб, фамилия – Карапетян. Прабабушка рассказывала, что во время событий начала века, спасаясь от турецкой резни, она с детьми и родственниками бежала и добралась до реки Аракс, чтобы перейти ее и попасть на территорию Армении. Переходить Аракс, да еще с тремя детьми, было очень трудно, уровень воды в те времена был высокий, но, чтобы спастись, не было другого выхода. Моя бабушка была самой младшей из детей. А Цахик-бабо могла перенести через реку только двоих – на руках, приподнимая их в тех местах, где вода была особенно высокой. У нее не было выбора, в противном случае убили бы всех. И она решила спасти хотя бы двоих детей, старших. И оставила мою бабушку под камнями, в скале, решив, что Бог с этим ребенком – что будет, то будет. Нужно было поскорее переходить границу – янычары с саблями, на конях догоняли и убивали.
Те, кому удалось спастись, перешли Аракс и оказались в безопасности на другой стороне реки. До вечера ждали, боясь выходить из укрытия. Потом все ушли, а вот у прабабушки моей материнское сердце все-таки не выдержало, и она пошла обратно, снова перешла реку и нашла свою дочь там, где оставила! Так наш род с материнской стороны и спасся. Это мне Цахик-бабо часто рассказывала и этого я никогда не забуду. Трудно вспоминать эти ужасы, но в нашем роду мы все помним и будем всегда помнить. Моего прадеда тоже там убили...
Рассказывая вновь и вновь свою историю, Цахик-бабо начинала причитать, а мы ее утешали: «Не надо, мы здесь хорошо живем, турок, армянин – разницы нет, все нормально». А она постоянно говорила, что вы, мол, не знаете, что такое турок. Но в советское время, при советской власти никто не обращал особого внимания на ее слова. В Баку мы жили в интернациональной среде, дружили с азербайджанцами, русскими, евреями и даже не думали о том, что с нами может произойти что-то подобное. В своем доме, в своем дворе я прожил 30 лет и всегда чувствовал уважение соседей и знакомых к нашей семье. Мы были коренными бакинцами, мои дедушка, отец и мать работали всю жизнь на одном предприятии. Так продолжалось до 1988 года. И когда случился «сумгаит», нам вдруг стало ясно, что все не так просто, мы стали понимать, что нас начнут преследовать и убивать только потому, что мы родились армянами.
Это было 27, 28 и 29 февраля. Мы толком не знали о том, что происходило в те дни в Сумгаите. Люди, правда, шушукались, делились какими-то слухами – не только армяне, но и азербайджанцы, и русские, и других национальностей. Разумеется власти об этом ничего не говорили, все скрывалось, все делалось для того, чтобы не было широкой огласки. Но все понимали, что происходит, и ужасались, даже азербайджанцы, которых было много среди наших друзей. Мы все были в шоке от того, что произошло в Сумгаите.
Я оставался в Баку до 31 декабря 1989 года. За две недели до январских событий оставил все и уехал. За эти два года чего только не пришлось услышать – напали, избили, порезали, изнасиловали, убили… В нашем дворе армян к тому времени почти не осталось. Семья Азнаурянов была – отец Миша, мама Соня, дети Юра, Эдик, Лева, им тяжело пришлось, на дом все время нападали. Они уехали. Другая семья, третья, четвертая... И наступил момент, когда я остался один. Быть армянином в Баку в те годы означало быть приговоренным к смерти. Меня спасало то, что я владел их языком. Когда останавливали на улице, спрашивали, ты армянин, я говорил – ты сам армянин. (Они обзывали друг друга «армянином».) Надо было как-то защищаться, потому что азербайджанцы носили с собой паспорта и показывали бандитам, которые ходили по улицам гурьбой, по 50, по 40 человек. Это были в основном члены Народного фронта, они останавливали людей и проверяли национальность. Как армянин я не мог показать паспорт, поэтому на этот вопрос всегда удивлялся, мол, зачем мне паспорт. Я отвечал на хорошем азербайджанском языке и они верили.
Моему отцу в то время было под 70. Его два раза избили на улице Кецховели. Подошли, спросили: «Ты армянин?» Ему, пожилому человеку, стыдно было лгать, что он не армянин. И человек восемь напали на него, избили. Он пришел, смотрю – ухо у него в крови, раны по всему телу. Спрашиваю, что случилось? Сначала он мне не говорил, но позже рассказал. Потом это повторилось. В нашем дворе постоянно на кого-то нападали. Мы боялись оставаться дома, во дворе сидели. Кто с чем, даже коктейли Молотова приготовили. Думали, если зайдут во двор, то мы должны защищаться, мы ведь не овцы и не бараны, чтобы нас просто так убивали.
Часто говорят о том, что армяне в Баку не сопротивлялись, не защищались. Но у нас не было оружия, а против нас и власть была, и милиция, трудно было противостоять. А когда ввели военное положение, на улицах стояли солдаты, русские ребята в основном, и они нам откровенно говорили, что у них даже патронов нет и им дали указание не стрелять. Мы понимали, что это все заранее организовано. Когда по улицам уже опасно было ходить, мы сидели дома. Но откуда они в таком случае знали, что в этом доме армянин живет? Это ведь в ЖЭКах им давали списки. Они по этим спискам приходили, стучали в двери армян, говорили «Мы пришли от Народного фронта Азербайджана» и заявляли, что эта квартира принадлежит тому-то или еще что-то. Мне приходилось пару раз открывать им дверь и говорить, что эта квартира давным-давно куплена азербайджанцами и армяне здесь не живут. Я ведь не мог один против 20–30 человек пойти. И все это продолжалось не день, не два...
Один из родственников моей жены работал в то время в Сальянских казармах, в звании подполковника. Фамилии его я уже не помню, а звали Рубен. Как-то он мне сказал, что пора уезжать из Баку, есть данные контрразведки о том, что готовятся погромы. Я ответил, мол, как не стыдно говорить такое, а еще человек со званием и чином, если ты знаешь об этом, значит и все знают – и в КГБ, и в Москве знают, как же могут допустить такое! А он мне сказал, что это точно произойдет. Мы тогда были наивные, думали, что то, что произошло в Сумгаите, не может повториться в Баку. А оказалось, что может, и в Москве все прекрасно знали. Я в этом убедился, когда все это случилось. В январе ведь советские войска вошли не для того, чтобы защитить армянское население. Армян к тому времени уже два года, с 1988-го, везде, по всему Баку преследовали, убивали, избивали и грабили. Но на это никто не обращал внимания. И только в январе 90-го ввели войска.
Мое счастье, что я раньше уехал. Когда пришли мою квартиру захватывать, мы стояли на улице и ждали подполковника Рубена, чтобы он кое-какие вещи помог перевезти в Ереван. Это было 31 декабря 1989 года, то есть за две недели до погромов – уже массовых. Нас предупредили о том, что ожидаются страшные события. Точно так же, по «армянской почте», нас предупредили осенью 1988 года, и многие именно тогда покинули Баку, прямо перед землетрясением. Я сам уехал тогда в первый раз и был в Ереване во время бедствия, но в Баку оставались мой отец и дедушка. И я вернулся, чтобы попытаться продать квартиру. Мне предлагали три тысячи рублей за квартиру, которая тогда стоила 15–20 тысяч. А нам надо было купить жилье в Ереване. Назначали цену: машина у тебя есть – вот тебе 500 рублей, или вот тебе 1000 рублей. Так и пришлось все оставить и уехать. И мою квартиру, и жены, и сестры – два года ее ремонтировали – тоже оставили и уехали, без ничего, даже без документов, кто бы нам дал в ЖЭКе документы...
Помню еще кресты на армянских квартирах. Они так отмечали дома армян, чтобы потом прийти и разгромить. Кресты на дверях я сам видел, это было уже в те дни, когда Народный фронт взял власть в свои руки. Фактически войска вошли в город, чтобы советскую власть защищать, а не армян спасать.
Еще помню такой случай. При мне армянка зашла на монтинский базар и там, видимо, кто-то из азербайджанцев просто глазами показал на нее – так очень часто случалось. И тут все взяли гири и бьют по прилавкам, кричат. Спрашиваю, что случилось. Оказалось, армянку поймали. Потащили ее куда-то, но пришел директор базара и оттащил ее от толпы. Я лично видел, как ее выпроводили и довели до микроавтобуса. Она туда села, а эта толпа стала раскачивать машину. Я позвонил в милицию и сказал, что вот такое тут творится. Меня спрашивают: «Ты азербайджанец?» Я отвечаю «да». И милиционер говорит: «А чего тогда вмешиваешься?»
То же самое произошло, когда мать моя звонила в райотдел, когда мы на Монтино жили. Она хотела сигнализацию провести в квартиру. Ей сказали, мол, если ты не армянка, то чего боишься? Армяне все отсюда уедут, так что тебе не надо ничего проводить. Так мы поняли, что никакой защиты у нас нет – ни от азербайджанских властей, ни от милиции, ни от этих бедных военных, которых привезли безоружными, без права стрелять.
А ведь мы, кроме хорошего, ничего никому не делали. Мы никого не убивали, у меня и моей сестры высшее образование, вся наша семья Амировых работала на табачном заводе. Мой дедушка 40 лет работал там заведующим производством, до этого директором был. Моя прабабушка была замужем за Аршаком Мирзабекяном, который до революции был хозяином табачной фабрики. Мы никому плохого не делали, только хорошее... И только из-за того, что я родился армянином, меня нужно было убить.