ԼՂՀ նախագահ. Տարածաշրջանում լարված իրավիճակն առաջադրում է ռազմավարական բնույթի նոր խնդիրներ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր մասնակցել է Պաշտպանության բանակի ռազմական խորհրդի նիստին` նվիրված 2015թ. արդյունքների ամփոփմանը և 2016թ. անելիքներին:
Իր ելույթում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է բանակաշինության գործընթացին, նշել ձեռքբերումներն ու առկա խնդիրները: Նախագահը 2015 թվականին իրականացված աշխատանքները գնահատել է բավարար:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, նախագահ Սահակյանի խոսքով՝ տարածաշրջանում և աշխարհում ռազմաքաղաքական իրադրությունը շարունակում է մնալ բարդ ու լարված, ինչն առաջադրում է նաև ռազմավարական բնույթի նոր խնդիրներ:
Նախագահն ընդգծել է, որ պաշտպանության բանակը միշտ եղել է և կմնա Արցախի Հանրապետության անկախության, անվտանգության և բնականոն զարգացման հիմնական երաշխավորը՝ ամենայն պատասխանատվությամբ իրականացնելով իր բարձր առաքելությունը ցանկացած պայմաններում:
Երկրի ղեկավարը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարին ու բանակի բարձրագույն սպայական անձնակազմին` զինված ուժերի առջև ծառացած խնդիրների պատշաճ լուծման ուղղությամբ:
Նիստին մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян: Армия обороны – гарант независимости, безопасности и естественного развития НКР
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 15 января принял участие в заседании Военного совета Армии обороны, посвященном итогам 2015 года и планам на 2016 год. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем выступлении глава государства коснулся процесса военного строительства, отметил достижения и существующие проблемы. Президент дал удовлетворительную оценку осуществленным в 2015 году работам.
Бако Саакян заметил, что геополитическая ситуация в регионе и мире продолжает оставаться сложной и напряженной, выдвигая новые задачи стратегического характера.
Президент подчеркнул, что Армия обороны, выполняющая с предельной ответственностью свою высокую миссию в любых условиях, всегда была и будет основным гарантом независимости, безопасности и естественного развития Республики Арцах.
Глава государства дал конкретные поручения министру обороны и высшему офицерскому составу армии по должному решению стоящих перед вооруженными силами задач.
В заседании приняли участие министр обороны Республики Армения Сейран Оганян, начальник ГШ Вооруженных сил РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров, другие должностные лица.