ԼՂՀ նախագահ. Տարածաշրջանում լարված իրավիճակն առաջադրում է ռազմավարական բնույթի նոր խնդիրներ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր մասնակցել է Պաշտպանության բանակի ռազմական խորհրդի նիստին` նվիրված 2015թ. արդյունքների ամփոփմանը և 2016թ. անելիքներին:
Իր ելույթում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է բանակաշինության գործընթացին, նշել ձեռքբերումներն ու առկա խնդիրները: Նախագահը 2015 թվականին իրականացված աշխատանքները գնահատել է բավարար:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, նախագահ Սահակյանի խոսքով՝ տարածաշրջանում և աշխարհում ռազմաքաղաքական իրադրությունը շարունակում է մնալ բարդ ու լարված, ինչն առաջադրում է նաև ռազմավարական բնույթի նոր խնդիրներ:
Նախագահն ընդգծել է, որ պաշտպանության բանակը միշտ եղել է և կմնա Արցախի Հանրապետության անկախության, անվտանգության և բնականոն զարգացման հիմնական երաշխավորը՝ ամենայն պատասխանատվությամբ իրականացնելով իր բարձր առաքելությունը ցանկացած պայմաններում:
Երկրի ղեկավարը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարին ու բանակի բարձրագույն սպայական անձնակազմին` զինված ուժերի առջև ծառացած խնդիրների պատշաճ լուծման ուղղությամբ:
Նիստին մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտոնատար այլ անձինք:

President of NKR: Tense regional situation generates new tasks of strategic nature.
On 15 January Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic’s President Bako Sahakyan partook at the meeting of the Defense Army's Military Council dedicated to summing up the results of 2015 and the 2016 action plan.
In his speech the Head of the State touched upon the process of army building, outlined the accomplishments and existing problems. The President evaluated as satisfactory the activities implemented in 2015, according to the presidential press service.
Bako Sahakyan qualified the geopolitical situation in the region and the world as a complicated and tense one, which generated new tasks of strategic nature.
The President highlighted that the Defense Army had always been and would remain the most important guarantor of independence, security and natural development of the Artsakh Republic, fulfilling its high mission with utmost responsibility under any conditions.
The Head of the State gave concrete instructions to the defense minister and the supreme command staff of the Defense Army towards solving on a proper level the issues the Armed Forces faced.
The Republic of Armenia’s Defense Minister  Seyran Ohanyan, Chief of the General Staff of the RA Armed forces, Colonel-General Yuri Khachaturov and other officials partook at the consultation.