Սերգեյ Սմբատյան. Մենք Հայաստանում ստեղծել ենք մի նոր տենդենց, որ երիտասարդը կարող է անել այն, ինչին հավատում է
10:12 15/01/2016
Հագեցած տասը տարի: Այսպես բնութագրեց Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նվագախմբի տասնամյա գործունեությունը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Ս.Սմբատյանն ասաց. «Մեր տասը տարվա աշխատանքի  գնահատականն այն է, որ  աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին  համաձայնվել է գալ Հայաստան և մասնակցել նվագախմբի տասնամյակին նվիրված տոնին: Դա մեծ հաջողություն է: Համարում եմ, որ նվագախումբը ճիշտ է աշխատել, ճիշտ արժեքների շուրջ է կայացրել իր գործունեությունը: Ամենակարևորն այն է, որ մենք Հայաստանում ստեղծել ենք մի նոր տենդենց, որ երիտասարդը կարող է անել այն, ինչին հավատում է: Կարևոր է, որ մենք պետական ենք, ներկայացնում ենք Հայաստան պետությունը: Արտասահմանի համար շատ կարևոր է, որ  պետական նվագախումբ է:
Դրսում մեծ է հետաքրքրությունը նվագախմբի հանդեպ: Դա խոսում է որակի մասին: Նվագախումբը հասել է նրան, որ ամեն համերգին նոր որակ է ցուցադրում»:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք կան այնպիսի ստեղծագործություններ, որոնք ցանկանում եք կատարել, բայց դեռ չեք «համարձակվում մոտենալ», Ս. Սմբատյանն ասաց. «Շատ են: Դա հենց այն տեսլականն է, որ մեզ առաջ է մղում: Այս տարի կկատարենք Պենդերցու «Երուսաղեմի 7 դարպասները», Մալլեր:  Կան ստեղծագործություններ, որոնց կատարումը նվագախմբի, դիրիժորի կյանքում ամենասպաված են: Դա է երևի արտիստի խոցելի տեղը, որ վերցնում է մի գործ ու կայացնում: Դրանով ենք մենք ապրում, դա է արտիստի կյանքում շարժիչ ուժը»:
Իսկ թե ո՞րն է եղել նվագախմբի ամենահիշարժան համերգները, դիրիժորը հիշեց 2007 թվականի Բեռլինի Կոնցերտ հաուզում կայացած համերգը. «Նվագախումբը մեկ տարեկան էր և հոտնկայս ընդունելության արժանացավ: Համերգասրահի ղեկավարն ասաց, որ վեց տարի է դահլիճում նման ընդունելություն չի եղել: Այդ համերգի ամեն մի վայրկյան հիշում եմ: Հիշում եմ, թե ինչ էի զգում բեմ դուրս գալուց առաջ: Նվագախմբի համար ճակատագրական համերգ էր: Մեր մեջ բան փոխվեց, մենք հասկացանք, որ կարող ենք: Հասկացանք, որ մեր գիտելիքով, գաղափարներով կարող ենք հաջողություն ունենալ նաև միջազգային ասպարեզում»:
2005թ-ին Ս. Սմբատյանը հիմնել և մինչ օրս ղեկավարում է Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը` որպես գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր: Նվագախմբում ընդգրկված են Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսանողներ: Մեկ տարի անց Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը դարձել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի պաշտոնական նվագախումբն, իսկ 2008թ-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստանձնել է «պետական կարգավիճակ»` բարձր վարպետության և ժամանակակից երաժշտական միտումների խորն ընկալման համար:
Նշենք, որ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի 10-ամյակին նվիրված համերգը կայանալու է հունվարի 25-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Համերգին մասնակցելու են փայլուն արտիստներ՝ լեհ աշխարհահռչակ  կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, Նարեկ Հախնազարյանը, Ալեքսանդր Ռոմանովսկին, Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին և այլ հայ ու արտասահմանցի հայտնի երաժիշտներ:

Сергей Смбатян: За рубежом сформировался серьезный интерес к Государственному молодежному оркестру Армении
15:10 15/01/2016
Оценка десятилетней деятельности Государственного молодежного оркестра Армении заключается в том, что всемирно известный композитор и дирижер Кшиштоф Пендерецкий согласился прибыть в республику и принять участие в концерте, посвященном 10-летию данного оркестра. Об этом сообщил сегодня в интервью Panorama.am художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра РА Сергей Смбатян.
«Это были насыщенные десять лет», – так он охарактеризовал работу оркестра за последнее десятилетие.
В частности, дирижер сказал: «Оценка нашей десятилетней работе заключается в том, что всемирно известный композитор и дирижер Кшиштоф Пендерецкий согласился прибыть в Армению и принять участие в концерте, посвященном 10-летию Государственного молодежного оркестра РА. Это большой успех. Считаю, что оркестр работал правильно и выстраивал свою деятельность вокруг истинных ценностей».
«Самое главное: мы создали в республике новую тенденцию, заключающуюся в том, что юноша или девушка могут говорить о том, во что верят. Важно то, что мы государственный оркестр и представляем армянское государство. За границей данный фактор очень важен. За рубежом налицо большой интерес к нашему оркестру. Это говорит о качестве. Оркестр достиг того, что на каждом концерте он демонстрирует новое качество», – отметил дирижер.
На вопрос, существуют произведения, которые С. Смбатян хотел бы исполнить, однако пока «не осмеливаетесь к ним приближаться», дирижер ответил: «Их много. Это именно то стремление, которое нас ведет вперед. В этом году мы исполним Симфонию №7 “Семь врат Иерусалима” Пендерецкого, Малера. Есть произведения, исполнение которых в жизни оркестра и дирижера – самое ожидаемое событие. Наверное, это и есть уязвимое место артиста, когда он берется за то или иное дело и выполняет его.  Мы живем этим, это и есть движущая сила в жизни артиста».
На просьбу назвать самые памятные концерты С. Смбатян отметил концерт, состоявшийся на сцене Берлинского «Концерт Хауза» в 2007г. «Оркестру было всего год, и он удостоился оваций. Руководитель концертного зала сказал, что на протяжении шести лет в зале еще не было подобного приема. Я помню каждую секунду этого концерта. Помню, что чувствовал перед тем, как выйти на сцену. Это был судьбоносный концерт для оркестра. В нас что-то изменилось, мы поняли, что благодаря нашим знаниям и идеям мы можем достичь успеха и на международной арене», – отметил дирижер.
Напомним, в 2005г. С. Смбатян основал и по сей день руководит Государственным молодежным оркестром Армении в качестве художественного руководителя и главного дирижера. Данный оркестр состоит из студентов Ереванской государственной консерватории имени Комитаса (ЕГК). Уже спустя год молодежный оркестр Армении стал официальным оркестром Международного конкурса имени Арама Хачатуряна, а в 2008г. по решению правительства РА оркестр был удостоен «Государственного статуса» за высокое мастерство и глубокое понимание современных музыкальных направлений.
Отметим, концерт, посвященный 10-летию Государственного молодежного оркестра Армении, состоится 25 января в концертном зале «Арам Хачатурян». В мероприятии примут участие такие артисты, как польский композитор и дирижер Кшиштоф Пендерецкий, Нарек Ахназарян, Александр Романовский, Марио Стефано Пьетродарки и другие.