Արձանագրվել է H1N1-ից ևս երկու հիվանդի մահ. ԱՆ
ՀՀ առողջապահության նախարարության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ հունվարի 15-ի տվյալներով` սուր շնչառական վարակներով ստացիոնար դիմելիությունը կազմել է 992 դեպք, որից 873-ը` 18-ից ցածր տարիքի: 502 հիվանդի մոտ հիվանդությունն ընթանում է թոքաբորբով։ Նրանցից 231-ը մինչև 18 տարեկան է։ Հիվանդանոցային բուժում է ստանում 121 հղի։ Վերակենդանացման բաժանմունքներում բուժում է ստանում սուր շնչառական վարակներով 98 հիվանդ։ Նրանցից 9-ին միացված է արհեստական շնչառության սարք:
«Ցավով տեղեկացնում ենք, որ չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների տքնաջան պայքարին` արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, որոնք բժշկական կենտրոններ են ընդունվել հունվարի 13-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Երկուսն էլ ունեին քրոնիկ հիվանդություններ` շաքարային դիաբետ, սիրտ-թոքային անբավարարություն։ Միացված էին արհեստական շնչառության սարքի»,- նշված է ԱՆ տարածած հաղորդագրությունում։

Another two deaths due to the H1N1 (swine flu) virus were reported in Armenia, according to the press service of Armenian Health Ministry.
“We regret to say that despite the consistent struggle of experts of ICUs, another two deaths occurred due to the H1N1 virus. The patients were admitted to medical centers in extremely grave condition. They had chronic diseases such as diabetes and cardiac and pulmonary insufficiency and were kept on a ventilator,” the ministry said in a statement.
The swine flu death toll has reached 13 in Armenia.
992 patients were hospitalized with acute respiratory infections as of January 15, including 873 patients under the age of 18. 502 people were hospitalized with pneumonia, including 231 under the age of 18. Besides, 121 pregnant women were hospitalized. 98 are kept in intensive care units, including 8 patients on a ventilator.