Արձանագրվել է H1N1-ից ևս երկու հիվանդի մահ. ԱՆ
ՀՀ առողջապահության նախարարության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ հունվարի 15-ի տվյալներով` սուր շնչառական վարակներով ստացիոնար դիմելիությունը կազմել է 992 դեպք, որից 873-ը` 18-ից ցածր տարիքի: 502 հիվանդի մոտ հիվանդությունն ընթանում է թոքաբորբով։ Նրանցից 231-ը մինչև 18 տարեկան է։ Հիվանդանոցային բուժում է ստանում 121 հղի։ Վերակենդանացման բաժանմունքներում բուժում է ստանում սուր շնչառական վարակներով 98 հիվանդ։ Նրանցից 9-ին միացված է արհեստական շնչառության սարք:
«Ցավով տեղեկացնում ենք, որ չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների տքնաջան պայքարին` արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, որոնք բժշկական կենտրոններ են ընդունվել հունվարի 13-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Երկուսն էլ ունեին քրոնիկ հիվանդություններ` շաքարային դիաբետ, սիրտ-թոքային անբավարարություն։ Միացված էին արհեստական շնչառության սարքի»,- նշված է ԱՆ տարածած հաղորդագրությունում։

В Армении зарегистрировано еще 2 случая смерти от «свиного гриппа» (H1N1). Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
«С сожалением сообщаем, что, несмотря на усердную борьбу специалистов реанимационных отделений, была зафиксирована смерть еще 2 заболевших вирусом H1N1, которые поступили в медцентры 13 января в крайне тяжелом состоянии. Они страдали хроническими заболеваниями – сахарным диабетом, сердечно-легочной недостаточностью, были подключены к аппаратам искусственного дыхания», – говорится в заявлении.
Таким образом, число жертв «свиного гриппа» в Армении достигло 13.
По состоянию на 15 января, число госпитализированных с ОРЗ пациентов составило 992, 873 из них – в возрасте до 18 лет; число госпитализированных с пневмонией – 502, 231 из них – в возрасте до 18 лет. Кроме того, госпитализирована 121 беременная. В реанимационных отделениях лечение получают 98 пациентов, 9 из них подключены к аппаратам искусственного дыхания.