«Հուսամ մի օր միասին կաշխատենք». Ս. Թանկյանը շնորհավորել է Երիտասարդական նվագախմբին
Ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և երգահան Սերժ Թանկյանը շնորհավորել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին և գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին նվագախմբի հիմնադրման 10-ամյակի առթիվ: Նա իր շնորհավորանքը հղել է տեսաուղերձի միջոցով, որտեղ նաև ասել է. «Հուսամ մի օր միասին կաշխատենք»:
Հիշեցնենք, որ նվագախումբը  հիմնադրման 10-ամյակը նշելու է  մեծ համերգով: Հունվարի 25-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալիք համերգին մասնակցելու են փայլուն արտիստներ՝ լեհ աշխարհահռչակ  կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, Նարեկ Հախնազարյանը, Ալեքսանդր Ռոմանովսկին, Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին և այլ հայ ու արտասահմանցի հայտնի երաժիշտներ:
2005թ-ին Ս. Սմբատյանը հիմնել և մինչ օրս ղեկավարում է Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը` որպես գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր: Նվագախմբում ընդգրկված են Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսանողներ: Մեկ տարի անց Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը դարձել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի պաշտոնական նվագախումբն, իսկ 2008թ-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստանձնել է «պետական կարգավիճակ»` բարձր վարպետության և ժամանակակից երաժշտական միտումների խորն ընկալման համար:

Серж Танкян заявил о своем желании работать с Государственным молодежным оркестром Армении
Всемирно известный американский рок-певец и музыкант армянского происхождения, вокалист группы «System of a Down» (SOAD) Серж Танкян поздравил Государственный молодежный оркестр Армении, а также его художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна с 10-летием деятельности.
Музыкант направил поздравительное послание в форме видеообращения, в котором, в частности, сказал: «Надеюсь однажды поработать вместе».
Концерт, посвященный 10-летию Государственного молодежного оркестра Армении, состоится 25 января в концертном зале «Арам Хачатурян». В мероприятии примут участие такие артисты, как польский композитор и дирижер Кшиштоф Пендерецкий, Нарек Ахназарян, Александр Романовский, Марио Стефано Пьетродарки и другие.
Отметим, в 2005г. С. Смбатян основал и по сей день руководит Государственным молодежным оркестром Армении в качестве художественного руководителя и главного дирижера. Данный оркестр состоит из студентов Ереванской государственной консерватории имени Комитаса (ЕГК). Уже спустя год молодежный оркестр Армении стал официальным оркестром Международного конкурса имени Арама Хачатуряна, а в 2008г. по решению правительства РА оркестр был удостоен «Государственного статуса» за высокое мастерство и глубокое понимание современных музыкальных направлений.