Ստամբուլի հայկական Թարգմանչաց վարժարանի տարածքում պայթյուն է որոտացել
Ստամբուլի Օրթաքյոյ թաղամասի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու և հայկական Թարգմանչաց վարժարանի տարածքում հունվարի 13-ի առավոտյան պայթյուն է որոտացել:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, թուրքական «Habertürk» լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, պայթյունը տեղի է ունեցել տարածքում գտնվող կոյուղու դիտահորում, ինչի հետևանքով դիտահորի՝ շուրջ 60կգ կշռող  կափարիչը օդ է նետվել:
Պայթյունի հետևանքով զոհեր կամ վիրավորներ չկան, բայց բնակիչների շրջանում սարսափ և խուճապ է առաջացել: Դեպքի վայր են կանչվել ոստիկանության, ինչպես նաև Ստամբուլի ջրամատակարարման և գազամատակարարման ծառայությունների աշխատակիցները:
Վերջիններիս կատարած հետազոտությունների արդյունքում առաջ է քաշվել այն վարկածը, որ պայթյունի պատճառ կարող էր լինել կոյուղում մեթան գազի կուտակումը: Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում հետաքննություն է սկսվել:

Турция: На территории армянской школы Таргманчац в Стамбуле прогремел взрыв
В районе Ортакёй в Стамбуле на территории церкви Святой Марии и армянской школы Таргманчац утром 13 января прогремел взрыв. Как передает Ermenihaber.am, турецкое информационное агентство «Habertürk» сообщает, что взрыв произошел в канализационном люке, в результате чего крышка люка весом порядка 60 кг взлетела в воздух.
Как отмечается, в результате взрыва жертв и раненых нет, однако инцидент вызвал ужас и панику среди населения. На место происшествия были вызваны сотрудники полиции и служб водоснабжения и газоснабжения Стамбула.
В результате проведенного расследования специалистами указанных служб была выдвинута гипотеза, что причиной взрыва могло стать накопление в люке газа метана. Полиция начала следствие по данному делу.