Ստամբուլի հայկական Թարգմանչաց վարժարանի տարածքում պայթյուն է որոտացել
Ստամբուլի Օրթաքյոյ թաղամասի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու և հայկական Թարգմանչաց վարժարանի տարածքում հունվարի 13-ի առավոտյան պայթյուն է որոտացել:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, թուրքական «Habertürk» լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, պայթյունը տեղի է ունեցել տարածքում գտնվող կոյուղու դիտահորում, ինչի հետևանքով դիտահորի՝ շուրջ 60կգ կշռող  կափարիչը օդ է նետվել:
Պայթյունի հետևանքով զոհեր կամ վիրավորներ չկան, բայց բնակիչների շրջանում սարսափ և խուճապ է առաջացել: Դեպքի վայր են կանչվել ոստիկանության, ինչպես նաև Ստամբուլի ջրամատակարարման և գազամատակարարման ծառայությունների աշխատակիցները:
Վերջիններիս կատարած հետազոտությունների արդյունքում առաջ է քաշվել այն վարկածը, որ պայթյունի պատճառ կարող էր լինել կոյուղում մեթան գազի կուտակումը: Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում հետաքննություն է սկսվել:

A blast occurred early Wednesday, January 13, near St. Mary Church and Armenian Tarkmancas School in Ortakoy district of Istanbul, Ermenihaber.am reported citing Haberturk news agency that said there was a blast in a manhole sending a 60-kilogram manhole cover flying into the air.
There were no reports about killed or injured people, but the incident caused horror and panic among residents. Police and water and gas repair crew were dispatched to the scene.
The experts examined the scene and said that the blast was probably caused by methane gas that accumulated in the manhole. An investigation is underway.