Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը պաշտոնական Ստեփանակերտը նշանակություն չի տալիս, քանի որ թուրքական բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից նույնաբովանդակ հայտարարությունները արդեն սովորական են դարձել: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ դեսպանների 8-րդ համաժողովի ժամանակ Չավուշօղլուն պատասխանել է հարևանների հետ վատ հարաբերություններ ունենալու պատճառների մասին հարցին:
Նա ասել էր, որ Ադրբեջանի խնդիրն ուղղակիորեն Թուրքիայի խնդիրն է, ու քանի դեռ Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը «օկուպացված է» և գոյություն ունի Ղարաբաղի հարց,ապա Հայաստանի հետ հարաբերությունները չեն կարող կարգավորվել:
«Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից նման հայտարարությունները, ճիշտ է, շաբլոն են, բայց ցույց են տալիս այդ երկրի էությունը: Անհեթեթ հայտարարություն է, որովհետև եթե Թուրքիան խոսում է այսպես կոչված, օկուպացիայի մասին, ապա պետք է հասկանալ, որ հենց ինքը` Թուրքիան է օկուպացրել ուրիշների հողերը, տիրացել է այդ մշակույթին, յուրացրել նրանց նյութական արժեքները: Ընդհանրապես այդ մարդիկ եկել են ուրիշ տեղից, քոչվորների պես եկել տիրացել են ուրիշի տարածքներին ու երբ խոսում են արդարության, օկուպացիայի մասին, առաջին հերթին պետք է իրենց, իրենց անցյալը նայեն, հետո խոսեն», -ասաց պարոն Բաբայանը:
Նա հիշեցրեց 20-րդ դարի սկզբին Թուրքիայի կողմից հայերի դեմ իրականացված ոճրագործությունը, նկատեց, որ մինչ այժմ չեն ուզում ճանաչեն ցեղասպանության փաստը ու հավելեց.
«Սա օկուպացիա չէ՞, թե՞ սա հանցագործություն չէ մարդկության դեմ: Թուրքիան, լինելով ագրեսիվ, ֆաշիստական պետություն, ընդհանրապես, արհեստական ստեղծված պետություն, նույն ոգով շարունակում է: Երևի դա բնական է, որովհետև նման պետությունները հենց այդպես էլ պետք է իրենց պահեն, որովհետև անհնար է, որ զավթողը, օկուպանտը խոսի բարոյական նորմերի մասին: Թուրքիան չի ուզում ապաշխարի, ինքը չի ուզում հասկանալ, որ ապաշխարանքով է իր գոյատևման լեգիտիմությունը ապահովել: Ու դրան հակառակ պաշտպանում է մեկ այլ ագրեսորի` Ադրբեջանին: Ավելին, Թուրքիան երբ խոսում է, որ Ադրբեջանի խնդիրը Թուրքիայի խնդիրն է նաև, դա նույնպես օկուպացիա է: Այսինքն ինքը դիտարկում է Ադրբեջանը որպես Թուրքիայի տարածք»:

Давид Бабаян о заявлении Чавушоглу: Анкара рассматривает Азербайджан в качестве территории Турции
Официальный Степанакерт не придает значения заявлению министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу, поскольку похожие по содержанию выступления со стороны высокопоставленных представителей руководства Турции стали привычными. Об этом заявил сегодня в интервью Panorama.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Давид Бабаян.
Как ранее сообщал сайт Panorama.am, во время 8-й конференции послов в Турции Чавушоглу ответил на вопрос о причинах плохих отношений с соседями. В частности, он сказал, что проблема Азербайджана является непосредственно проблемой Турции и что «пока 20% территорий Азербайджана оккупированы и существует карабахский вопрос», отношения с Арменией не могут быть налажены.
«Подобные заявления со стороны высокопоставленных чиновников Турции, конечно, шаблонные, однако они выявляют суть этой страны. Это абсурдное заявление, поскольку если Турция говорит о так называемой “оккупации”, то нужно понимать, что именно сама Турция оккупировала чужие земли, захватила культуру этого народа и присвоила их материальные ценности. Они вообще некоренные, оказались здесь как кочевники, захватили чужие территории и, когда они указывают на справедливость, оккупацию, то в первую очередь должны вспомнить собственной прошлое, а потом только выступать», – подчеркнул Д. Бабаян.
Он также напомнил преступление, совершенное Турцией против армян в начале ХХ века, и отметил, что до сих пор турецкое государство не хочет признавать факта Геноцида армян в Османской империи 1915г.
«А разве это не оккупация, не преступление против человечества?! Турция, будучи агрессивным, фашистским и вообще искусственно созданным государством, продолжает в том же духе. Наверное, это естественно, потому что подобные государства должны вести себя именно таким образом, поскольку невозможно, чтобы захватчик, оккупант говорил о моральных нормах. Турция не хочет идти по пути покаяния, это государство не желает понимать, что только этим можно обеспечить легитимность своего существования. Более того, Турция защищает другого агрессора – Азербайджан. Когда в Турции заявляют о том, что проблема Азербайджана – это и их проблема, то это тоже представляет собой оккупацию. То есть Анкара рассматривает Азербайджан в качестве территории Турции», – подытожил пресс-секретарь президента НКР.